Přeskočit na obsah

Ostrov Sulawesi ukrývá poklad: nejstarší jeskynní malby


Ostrov Sulawesi je jedenáctým největším ostrovem světa. Nachází se v souostroví Velkých Sund a náleží k Indonésii. Říká se mu také Celbes a je známý především pro unikátní podmořský přírodní park Bunaken. Přírodní krásy tady provázejí i umělecké poklady, nejstarší jeskynní malby světa.

Nezměrné přírodní krásy

Přírodní krásy ostrova Sulawesi reprezentují barevné korály, pestré ryby a pozoruhodné mořské želvy. Žije jich tu hned několik druhů a často dělají společnost i při potápění a šnorchlování. Ne náhodou se ostrovu a zvláště přírodnímu parku Bunaken přezdívá také želví ráj.

Video YouTube: Bunaken, Sulawesi, Indonésie

Vedle průzračného moře s tisíci druhy korálů a podmořských živočichů tu ohromují i famózní horské scenérie. Skály provázejí i jeskyně. Ty navíc ukrývají i prastaré malby našich předků. Právě tady archeologové objevili také nejstarší jeskynní malby na světě.

Nejstarší jeskynní malby

Vědci objevují stále nové a nové výtvarné výtvory zdobící zdejší jeskyně, již v roce 2017 také narazili na červenou malbu prasete celebského v životní velikosti. Prase celebské (Sus celebensis) je přitom typickým obyvatelem tohoto ostrova, je součástí jídelníčku, ale, jak dokládají jeskynní malby, také umění. Prase celebské představuje také jeden z dvou druhů prasete, které bylo domestikováno. Žádné jiné prase domestikované není.

Prastarou malbu prasete celebského odhalili vědci v odlehlé jeskyni Leang Tedongnge, která je dostupná pouze v období sucha. Malba má rozměry 136 krát 54 centimetrů a prase celebské na ní provází i otisky lidských rukou. Umělec je zde zanechal před neuvěřitelnými 45 500 roky. Jde tak o nejstarší jeskynní malbu světa. Informoval o tom magazín Science Advance na základě výzkumu vědců z australské Griffith University.

Video YouTube: Nejstarší jeskynní malba na světě

Stáří malby vědci odhadli podle usazeniny kalcitu. Samotný obraz namalovaný tmavě červeným okrovým pigmentem může být ještě starší. Pomáhá vědcům v pátrání po stopách základů lidské civilizace, ač není zcela jasné, zda je autorem obrazu moderní člověk, nebo již vyhynulý lidský druh.

Na ostrově Sulawesi se přitom nachází i druhý nejstarší jeskynní obraz, který je starý nejméně 43 900 let. Zdejší jeskyně nabízejí celou řadu lidských výtvorů. Přestože přežily dlouhé desetitisíce let, aktuálně se jejich stav rychle zhoršuje. Experti odhadují, že mnoho z nich zmizí dříve, než budou objeveny. Na druhé straně se můžeme těšit z toho, že nám již alespoň některá z děl pravěkých umělců byla odhalena, že máme možnost je vidět.

Ostrov Sulawesi

Foto: Sulawesi, zdroj: Regionální muzeum v Litomyšli

Ostrov Sulawesi ukrývá poklad: nejstarší jeskynní malby

O článku, zdroje a další informace

Ostrov Sulawesi ukrývá poklad: nejstarší jeskynní malby

,

Ostrov Sulawesi je jedenáctým největším ostrovem světa. Nachází se v souostroví Velkých Sund a náleží k Indonésii. Říká se mu také Celbes a je známý především pro své přírodní krásy. Ukrývá však také umělecký poklad, prastaré jeskynní malby. Právě tady archeologové objevili nejstarší jeskynní malby na světě.

Internet: ScienceAdvances.org, iRozhlas.cz, ČT24

Měsíc v úplňku

Mohl by vás zajímat také článek:

Kdy budou úplňky v roce 2022? Kdy se nevyspíte?


Redaktorka Kočičí noviny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *