Starobylá tradice spojená se stavbou vorů a jejich plavením po řekách, jedním slovem vorařství, rozšířilo 1. prosince 2022 Seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO. Při této příležitosti byla zahájena výstava vorařského řemesla v Čechách i v dalších zemích Evropy a světa. Pod názvem Historie vorařství a šífařství ve fotografii je výstava dostupná v sídle generálního ředitelství státního podniku Povodí Vltavy na pražském Smíchově.
Vorařství v UNESCO
Podmínkou zápisu vorařství mezi světové dědictví UNESCO bylo předchozí uvedení „Tradice vorařství na řece Vltavě“ na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky v roce 2017. Zápis se týkal i dalších vorařských spolků ze zemí Lotyšsko, Německo, Polsko, Rakousko a Španělsko, které nadnárodní nominaci připravovaly s Českou republikou. ČR reprezentoval Vltavan Čechy – svaz vltavanských spolků, z.s., sdružující vorařské spolky na řece Vltavě, a další partneři, mezi které patří také státní podnik Povodí Vltavy.
Voroplavba a Vltavané
„Dnešní vernisáž je jedním z výsledků dlouholeté plodné spolupráce mezi Vltavanskými spolky a státním podnikem Povodí Vltavy v oblasti zaměřené na osvětu významu propojení vody, krajiny i kulturních odkazů našich předků, zejména ve vazbě na řeku Vltavu. Po ukončení voroplavby, z důvodu zprovoznění vodních děl Vltavské kaskády, se někteří voraři stali zaměstnanci Povodí Vltavy. Jsem pyšný na to, co voroplavba a Vltavané dokázali, proto i já sám jsem členem spolku Vltavan v Praze. Gratuluji tedy svým bratrům a sestrám, jak se členové spolku mezi sebou oslovujeme, k zápisu vorařství na seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO, kam plným právem patří,“ uvedl dle serveru Naše-voda.cz při zahájení výstavy generální ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala.
„Nominací vorařství na Reprezentativní seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO se splnil náš i můj sen a budeme dělat vše, abychom toto krásné řemeslo zachovali i pro další generace,“ dodal president Vltavanu – Čechy Jaroslav Camplík.
Ilustrační foto: Řeka Vltava, Český les, zdroj: Pixabay.com
Tradici českého vorařství představuje Povodí Vltavy