Kočka rybářská, sestra kočky domácí, je typická odmítavým postojem k člověku. Není divu, člověk se také postaral o to, že se dostala na pokraj vyhubení. Člověk je jediným přirozeným nepřítelem tohoto druhu kočky, kterou na rozdíl od většiny jiných charakterizuje pozitivní vztah k vodě.
Kočka s nevšední láskou
Na lásku k vodě neodkazuje jenom název kočky rybářské, lat. Prionailurus viverrinus, dříve Felis viverrina, ale také její vzhled. Kočka rybářská, Fishing Cat, má podsaditou postavu, krátké a silné končetiny, zploštělý ocas a dokonce i kožní řasu mezi prsty předních končetin. Může připomínat plovací blánu.
Díky plovací bláně mezi prsty se tato kočka bez potíží potápí, trochu jako vydra. To uvedl pro server iDnes i Pavel Brandl, kurátor savců v Zoo Praha.
„Je to prostě kočka, která je tak trochu vydrou,“ řekl zoolog a dodal možné vysvětlení, jak se kočka rybářská stala kočkou rybářskou: „Tento druh se zřejmě vyvinul evolučně v oblasti, ve které se přirozeně nevyskytoval predátor, který by lovil ryby. Je také možné, že v oblasti bylo tolik ryb, že tam měl kočičí predátor dost potravy a vhodný prostor. Další variantou je, že naopak souš ovládala jiná kočkovitá šelma, která zabírala lovecký prostor pro suchozemské kočky.“/1/
Není modrá jako modrá…
Není to ani britská, ani kartouzská, ani ruská modrá kočka. Která to tedy je?
Ve vodě je jako doma
Kočka rybářská je ve vodě jako doma. Pohyb ve vodě jí vedle zmiňovaných plovacích blán usnadňují i malinkaté uši, posazené daleko vzadu na hlavě. Jenom kočka rybářská umí uši přisunout k hlavě tak, že do nich nenateče voda.
Jenom kočka rybářská má také na uších jako poznávací znamení výraznou bílou skvrnu. Jinak olivově šedou, krátkou hrubou srst doplňují skvrny tmavé.
Video YouTube: Kočka rybářská se představuje (Zoo Praha)
Rybářka v kočičí rodině
Rybářka se řadí mezi malé kočky, ale ve srovnání s kočkou domácí (Felis catus) nebo kočkou divokou (Felis silvestris) je velikostí asi dvojnásobná. Biologové všechny jmenované šelmičky řadí do podčeledi malé kočky. Reprezentuji jednu kočičí rodinu.
Fishing cat, známější sestra kočky bengálské a vzdálená příbuzná kočky bažinné, obývá přirozeně mokřady a mangrové porosty jižní a jihovýchodní Asie. Sice vypadá, ale není to žádný domácí mazlíček a už vůbec ne kočičí mazlivka. Podobně jako její příbuzný manul k člověku projevuje silné antipatie. Nedá se ochočit.
K vidění je, spolu s manulem a dalšími druhy koček, v českých zoologických zahradách. Kočka rybářská obývá například Zoo Praha. Natrefíte na ní i v Zoo Olomouc nebo Zoo Děčín.
Foto: Kočka rybářská, Fishing Cat, zdroj: Pixabay.com
O článku: Že kočky nesnáší vodu? Tato je výjimkou potvrzující pravidlo. Vodu miluje, ale zase nesnáší člověka
▼ ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE
Že kočky nesnáší vodu? Tato je výjimkou potvrzující pravidlo. Vodu miluje, ale zase nesnáší člověka
Kočka rybářská, sestra kočky domácí, je typická odmítavým postojem k člověku. Není divu, člověk se také postaral o to, že se dostala na pokraj vyhubení. Člověk je jediným přirozeným nepřítelem tohoto druhu kočky, kterou na rozdíl od většiny jiných charakterizuje pozitivní vztah k vodě.
Internet: /1/ iDnes.cz, /2/ Zoo-Olomouc.cz, /3/ uKocouradoma.cz, /4/ FishingCat.org, /5/ WildCatConservation.org
Literatura
- Hunter, L.: Wild Cats of the World. Bloomsbury Publishing, 2019. ISBN: 9781472968265
Chcete víc?
Kočka domácí, někdy nazývaná také kočka evropská, byla vyšlechtěna do stovek variací, které se označují jako kočičí plemena nebo kočičí rasy. Vydejte se po stopách koček…
Kočka na hraní nebo také něžný obr. Největší kočičí plemena jsou povahou také největší mazlíčci. Klidná, trpělivá a komunikativní. O jaká kočičí plemena jde?
Kočky kočičí
Jsme tu, abychom byli šťastní a spokojení, stejně jako kočky. Právě kočičí magie, říše zvířat a rostlin, celá příroda a vesmír nám jsou inspirací. Přijměte pozvání do světa, který je pořád v pořádku. Průvodci nám budou kočky, protože ty mají všechny brány otevřené.