Když se k nám vracejí první poslové jara, je tento mezi prvními. Musí toho hodně stihnout, hnízdí totiž až třikrát za rok. A kolik toho musí nazpívat! Jako hudebník je tento zpěvný pták nepřekonatelný. Poznáte malého velkého ptačího zpěváčka?
O jakého ptáčka jde?
Je to menší pták, o něco menší než kos. Velikost však bohatě dohání jeho silný a intenzivní zpěv, který zní také v jeho jméně. Tento ptačí zpěváček má příjemný, velmi melodický hlas, který se zvláště rozeznívá první jarní dny, zvláště ráno a večer. Večer je mezi těmi ptáky, kteří utichají poslední. Koncerty těchto ptáčků patří k těm nejkrásnějším. Radost a potěšení svým hudebním podkresem přináší zejména do prosluněných dnů jara.
Staví pevná hnízda, která jsou zvenčí vyztužena hlínou. Jeho vajíčka zdobí tmavé skvrny. Pokropenou má i hruď, zatímco záda a křídla jsou hnědá. Od jiných zpěvných ptáků ho lze rozeznat díky drobnému, mírně zahnutému zobáku a narůžovělým nohám. Už víte?
Jaké je jméno pěvce na fotografii?
#1. O jakého ptáčka jde?
#2. A co tento? Kdo to je?
Toto je skřivan polní, jeden ze tří druhů skřivanů na našem území. Skřivan polní je symbolem jara a lásky, typický pták české krajiny.
Vynalézavý labužník
Drozd zpěvný, Turdus philomelos, je nejenom umělecky nadaný, ale také překvapivě chytrý pták. Jeho vynalézavost demonstrují tzv. šnečí kovadliny. Protože si rád pochutná i na měkkýších, naučil se šnečí ulity rozbíjet pomocí kamenů. To dělá jen velmi málo ptáků, zřejmě proto, že zvuk rozbíjené ulity by mohl přilákat predátory. Šnečí kovadliny se zbytky ulit však slouží jako zdroj vápníku pro desítky druhů dalších ptáků, zejména pěvců, zjistili polští vědci a informovali o tom v časopise Biological Journal of the Linnean Society.
Drozd je však všežravec, jeho jídelníček tvoří i žížaly a další červy, ale také ovoce a bobule. Má rád jablka, třešně, černý bez, jeřabiny, dřín, muchovník, moruše, také plody jalovce, pro člověka jedovaté plody brslenu aj.
Video YouTube: Drozd zpěvný, hlas, zvuk
Velikostí kos, povahou ostříž
Drozd obývá zejména listnaté lesy a křovinaté louky. Zavítá i na přátelské zahrady. Zatímco v případě šnečí kovadliny odkládá drozd strach z predátorů stranou, vůči člověku se projevuje jeho přirozená plachost. A tak ho zahlédneme jen s mírou tichosti a ostražitosti. Je mnohem plašší než podobně velký a podobně zbarvený kos, který si na společnost lidí zvykl a přizpůsobil se. Nejenže s oblibou využívá ptačí krmítka, dokonce využívá technický pokrok…
Drozd v Česku
Drozd se u nás vyskytuje nejenom jako drozd zpěvný (Turdus philomelos), ale i jako větší drozd brávník (Turdus viscivorus) s veselým flétnovým hlasem. Drozdovité ptáky v Česku zastupuje i drozd kvíčala (Turdus pilaris). Dá se rozeznat podle světlé spodiny křídel při letu. Jednoduchý zvučný zpěv kvíčaly provází i cvakavé vábení. Drozd kvíčala se sdružuje do hejn, početná jsou zvláště v době tahu. České kvíčaly na zimu odlétají na jich, ale ze severu se k nám na zimu stěhují kvíčaly ze severu.
O ČLÁNKU: Poznáte malého velkého ptačího zpěváčka?
O článku, zdroje a další informace
Poznáte malého velkého ptačího zpěváčka?
Když se k nám vracejí první poslové jara, je tento mezi prvními. Musí toho hodně stihnout, hnízdí totiž až třikrát za rok. A kolik toho musí nazpívat! Jako hudebník je tento zpěvný pták nepřekonatelný. Víte, jak se tento ptačí zpěváček jmenuje?
Internet: Rozhlas.cz, ZooPraha.cz, Našiptáci.info, Akademie-Světlá.cz, Treking.cz, Biological Journal of the Linnean Society
Literatura
- Goodfellow, P.: Ptáci střední Evropy. Praha: Slovart, 2018. ISBN: 978-80-7529-734-1
- Schmolz, M.: Radost z pozorování ptáků ve městě a okolí. Praha: Grada, 2021. ISBN: 978-80-271-3011-5
- Atlas ptáků. Praha: Bookmedia, 2019. ISBN: 978-80-88213-71-0
Pozorování ptáků
Je to dobrodružství, které nám dovoluje opustit přízemní starosti a vydat se do blažených výšin modré oblohy či průzračné hloubky čarovné vody. Pozorování přírody je způsobem, jak se povznést, zvláště pozorování ptáků. Kočky by o tom mohly povídat!
Pozorování ptáků i nám lidem dovoluje roztáhnout křídla a pocítit to, co pociťují ptáci – volnost, svobodu a čirou radost z bytí. Stačí se jenom dívat, povznášející pocity přijdou sami, jen tak, bez jakékoliv námahy, bez podmínek. Každý malý ptáček nabízí lehkost, která člověku tolik chybí. Každý zpěvný pták nabízí potěšení pro duši, protože harmonie vesmíru zní jako hudba.
Dokážeme-li vidět krásu, je nám na dosah, ve variacích, které berou dech. Dejte přírodě šanci, vydejte se vstříc zážitkům z pozorování ptáků. Nezapomeňte na lehkost kroků a respekt k životu. Z cesty do říše zvířat a rostlin nikdy nebudete zklamáni.
Pořádná dávka roztomilosti ve Dvoře Králové: Malé mládě hrocha
Přepočet kočičího věku na ten lidský: Víte, jak stará je ve skutečnosti vaše kočka?
Madagaskarská fosa nyní obývá i Pavilon šelem a plazů v Zoo Praha
Další pozoruhodný prvoodchov v Zoo Praha: Bércoun Petersův
Příběh neposedné kočky se zaječí srstí, která údajně pamatuje dobu faraónů. A stojí jako (menší) poklady z pyramid
Zoo Brno vrací do přírody sysly. Nová kolonie vzniká na Znojemsku
DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA
- Jaguar Trek v Zoo Zlín: Největší expozice jaguárů v Evropě
- Safari park: Ze zookoutku je dnes genetická banka afrických zvířat
- Nejlepší (a největší) matky ve zvířecí říši: Slonice ohromí
- Britka nemusí být modrá. Ruská modrá kočka ano, stejně tak i chartreux
- Himalájská kočka: Perská kočka a siamka dohromady