Přeskočit na obsah

Evropský mrchožrout v miniaturním vydání: V Zoo Ostrava se po třech nezdarech radují z mláděte

Nový přírůstek hlásí Zoo Ostrava. A ne jen tak ledajaký. Jeden z párů ve voliéře supů bělohlavých tady odchovává své první mládě. Přestože sestavený pár od počátku žije ve vzájemné harmonii, trvalo čtyři hnízdní sezóny, než si osvojil schopnosti hnízdění. A tak se konečně letos mohou v Zoo Ostravě těšit z jejich prvního mláděte.

Sup bělohlavý, mládě

Foto: Sup bělohlavý, mládě, zdroj: Zoo Ostrava

Bez asistence chovatelů by to nešlo

Přestože to nyní vypadá, že se z páru v budoucnu stanou spolehliví rodiče, k prvnímu mláděti pomohli supům chovatelé. První snůšky a inkubace vajec odrážely nezkušenost páru. Protože nezkušená samice na vejcích v minulosti seděla jen přerušovaně, vejce nejprve zkusili v Ostravě odebrat do líhně a do hnízda místo nich umístili podkladek. Vejce však první rok nebylo oplozené, další rok sice vejce oplozené bylo, ale zárodek v průběhu inkubace odumřel. V minulém roce proto chovatelé zvolili jinou strategii.

„První snesené vejce (bylo oplozené) jsme odebrali do líhně bez náhrady za podkladek, abychom u páru vyvolali druhou náhradní snůšku. Samice opravdu snesla druhé vejce, které jsme ponechali ptákům na hnízdě. Před líhnutím prvního sneseného vejce proběhla výměna vajec na hnízdě. Chtěli jsme, aby supi zažili proces líhnutí (bylo to riskantní, ale ptáci potřebovali získat zkušenosti). Díky výměně jsme také zjistili, že i druhé vejce je oplozené a nechali je vyvíjet v inkubátoru. Abychom měli k dispozici případně adoptivní rodiče, nabídli jsme podkladek na druhé hnízdo, které si postavil náš starý chovný pár v sousední boudě, a následně podložili i oplozené vejce. Líhnutí ani jednoho mláděte ale nedopadlo dobře – mladý pár líhnul mládě kvůli neznalosti neopatrně, krátce po vylíhnutí uhynulo. Nepovedlo se to ani starému páru, který sice zkušenosti má, ale hnízdil úspěšně naposledy v roce 2012 a ani on byl při líhnutí neopatrný, takže mládě nepřežilo,“ popisují minulé, bohužel neúspěšné zkušenosti s odchovem supů bělohlavých na webu Zoo Ostrava./1/

Líhnutí trvalo 3 dny

Přes loňský neúspěch letos opakovali loňskou strategii, takže první snesené vejce odebrali do líhně bez náhrady. Zárodek odumřel, ale druhá snůška na hnízdě a inkubace v režii rodičů proběhla úspěšně. 11. dubna se tak začalo líhnout mládě. První den jen udělalo dírku do skořápky, další den ji rozšířilo a až třetí den se ze skořápky podívalo na svět. Rodiče se poučili z předchozího nezdaru a přestože jim chyběli zkušenosti s krmením, zvládli i to.

„Ačkoli pár nikdy nekrmil, druhý den po vylíhnutí začala samice instinktivně vyvrhovat potravu a mládě krmit. Samec zpočátku krmení pouze pozoroval a jen se střídal v zahřívání mláděte. Po několika dnech ale také začal krmit a oba nyní odchovávají svého potomka příkladně bez jakékoliv naší pomoci. Aby se zabránilo zbytečné nervozitě mladého páru při líhnutí a péči o mládě, nabídli chovatelé už měsíc před líhnutím podkladek na hnízdo starého páru, aby jej tzv. zaměstnal a staří supi nerušili mladé, “  přibližují hnízdění chovatelé./1/

Video YouTube: Hnízdění supů bělohlavých v Zoo Ostrava

Dění na hnízdě sledují v Zoo Ostravě kvůli klidu pro ptáky zejména prostřednictvím kamery, video z líhnutí a krmení mláděte nabízí i fanouškům zoo na YouTube kanále, kteří tak mají možnost přímo sledovat zázrak života. 


POZNÁTE MLÁDĚ NA OBRÁZKU?

Norway Timelapse
Norway Timelapse
Norway Timelapse

 

Supi se vracejí do přírody

Sup bělohlavý (Gyps fulvus fulvus) je nejpočetnější evropský sup, přesto byl na mnoha místech v minulosti vyhuben. Díky odchovům v zoologických zahradách může být tento pozoruhodný mrchožrout znovu vracen do přírody. Zoo Ostrava se do projektů na záchranu evropských supů zapojuje dlouhodobě. Mladé přirozeně odchované jedince vypouští zpět do přírody, nejenom supa bělohlavého, ale také supa hnědého nebo orlosupa bradatého.

Dvacítku těchto ptáků, kteří se ze Zoo Ostrava dostaly do přírody, loni doplnilo i mládě supa mrchožravého, historicky první ostravské mládě nejmenšího a zároveň nejohroženějšího supa Evropy.

ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE

Evropský mrchožrout v miniaturním vydání: V Zoo Ostrava se po třech nezdarech radují z mláděte

,

Nový přírůstek hlásí Zoo Ostrava. A ne jen tak ledajaký. Jeden z párů ve voliéře supů bělohlavých tady odchovává své první mládě. Přestože sestavený pár od počátku žije ve vzájemné harmonii, trvalo čtyři hnízdní sezóny, než si osvojil schopnosti hnízdění. A tak se konečně letos mohou v Zoo Ostravě těšit z jejich prvního mláděte.

Internet: /1,2/ Zoo-Ostrava.cz, /3/ YouTube Zoo Ostrava, /4/ ekolist.cz

Axolotl mexický bílý

Mohl by vás zajímat také článek:

Extravagantní domácí mazlíček axolotl mexický

Píchá, ale nejde nemilovat

Sice neobvyklý, přesto může být ježek i domácí mazlíček

Ježek bělobřichý, domácí mazlíček
Manul, stepní kočka

Vypadá jako kočka, ale je to manul

Kočka, která s člověkem nechce nic mít