Přeskočit na obsah

Britská kočka: Co o ní nejspíš (ne)víte?

Britská kočka dlouhodobě reprezentuje ta nejoblíbenější kočičí plemena. Její výsostné postavení neohrožují ani nové kočičí hvězdy a nová plemena typu bengálská kočka či toyger, typické atletickou postavou a zbarvením divokých šelem. Naopak, britská modrá kočka se svou klasickou elegancí, vůbec první barevná varieta plemene, je dodnes z těch nejrozšířenějších. Přitom i britská aristokratka nabízí jako Whiskas atraktivní kresbu. O atletické postavě však nemůže být v případě Whiskas, britky obecně rozhodně řeč.

FOTOGALERIE: Britská modrá kočka

Kočičí královna

Není to jen poutavý vzhled, chovatelé britské kočky oceňují také nenáročnost, odolnost a nekonfliktní povahu plemene. Díky široké oblibě je britka dostupná skrze četné chovatelské stanice, a tak je v případě zájmu o koťátko vždy z čeho vybírat.

To pro vzácná kočičí plemena, kdy se chovatelské stanice hledají jako jedla v kupce sena, neplatí. Rozšíření je jedna z mnoha výhod britské kočky, která se již v 19. století stala královnou kočičích plemen a zůstává jí dodnes.

Tak trochu flegmatik

Jak již zaznělo, povaha britské kočky je nekonfliktní. Její nekonfliktnost spočívá i v poněkud odtažitém přístupu kočky ke své rodině. Britka je samostatná kočičí osobnost. Vyrovnaná povaha se sice označuje jako milá a přátelská, ale úplně mazlivá kočka britka není. Mnozí chovatelé také potvrzují, že nemá ráda nošení v náručí a nehodí se pro výcvik jako jiná kočičí plemena, která povahou připomínají psa. Britka je kočka každým coulem, je to britská aristokratka, která vyznává spánek a ráda se nechá obsluhovat. Rozhodně od ní nelze čekat, že bude plnit povely nebo chodit na vodítku, ale jistě se najdou i výjimky.

Tak trochu tlustá kočka

Výhodou britské národní kočky je, že si vystačí sama. Je to ideální kočka do bytu, protože nepotřebuje tolik vyžití, zábavy a prostoru jako jiné, aktivní kočky. Nesrší zrovna energií, což může vést i k tomu, že doma doroste do rozměrů tlusté kočky. Zavalitá postava je ostatně pro plemeno charakteristická. Standard sice popisuje harmonický dojem, ale také svalnaté tělo, široký hrudník a krátké končetiny se silnými tlapkami. Mohutnost podporuje i relativně krátký ocas se zakulacenou špičkou nebo masivní kulatá hlava.

Britská modrá kočka není jediná

Plemeno vzniklo jako modrá kočka, ale později se rozšířilo o celou paletu barevných variant. Britská modrá kočka byla také dlouho spojována s kontinentální kočkou kartouzskou. Až v roce 1981 došlo k oddělení kočky kartouzské a britské modré kočky. Jedinou barevnou variantou kočky kartouzské je přitom modrá, britská kočka tak není jediná, mezi kočičími plemeny se navíc skrývá i ruská modrá kočka, další typicky modrá kočka…

Již v roce 1982 začala FIFe uznávat i červené a krémové barevné variety plemene britská kočka, posléze také stříbřitě stínované, kouřové, tabby (tygrované, mramorované, tečkované), následně i harlekýn (bílé kočky), kouřové želvovinové nebo camea zbarvení. K těm nejžádanějším dnes patří mourovaté kočky, zejména stříbřitě mourovaná britská kočka Whiskas. Vedle Whiskas je známá i britská činčila, kdy je osmina chlupů zbarvena některou barvou černé řady a zbytek srsti je stříbřitě bílý. V rozsáhlé paletě barev se dá najít i britská van jako bílá kočka se skvrnami na hlavě a barevným ocasem.

Dvě verze britky

V současnosti standard uznává vedle britské modré kočky na desítky barevných variet, celkem jich jsou stovky. Navíc existují dvě verze, jednak britská krátkosrstá kočka a britská dlouhosrstá kočka. Právě britská dlouhosrstá kočka odkazuje na původní šlechtění plemene z počátku dvacátého století, kdy se začaly křížit domácí kočky a perské kočky, resp. jejich předchůdci.

Britská modrá kočka doma

Foto: Britská modrá kočka, zdroj: Pixabay.com

Britská kočka: Co o ní nejspíš (ne)víte?

O článku, zdroje a další informace

Britská kočka: Co o ní nejspíš (ne)víte?

,

Britská kočka reprezentuje ta nejoblíbenější kočičí plemena. Její výsostné postavení neohrožují ani nová plemena typu bengálská kočka či toyger, typické atletickou postavou a zbarvením divokých šelem. Naopak, britská modrá kočka se svou klasickou elegancí, vůbec první barevná varieta plemene, je dodnes z těch nejrozšířenějších.

Internet: iFauna.cz, iDnes.cz, Chovatelská stanice British Velvet, Chovatelská stanice De Blathanna, Chovatelská stanice britských koček z Vlčkové

Literatura

  1. Říhová, M.: Chov koček. Praha: Grada, 2007. ISBN: 978-80-247-1804-0
  2. Gorgoň, Z.: Kočky – příruční atlas. Praha: Universum, 2018. ISBN: 978-80-242-6284-0
Kočičí plemena: Mainská mývalí kočka

Fascinující kočičí plemena

Kočka domácí, někdy nazývaná také kočka evropská, byla vyšlechtěna do stovek variací, které se označují jako kočičí plemena nebo kočičí rasy. Vydejte se po stopách koček…

Kočka na hraní

Kočka na hraní nebo také něžný obr. Největší kočičí plemena jsou povahou také největší mazlíčci. Klidná, trpělivá a komunikativní. O jaká kočičí plemena jde?

Ragdoll kočka na hraní
Redaktorka Kočičí noviny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *