Čtyři roky od počátku projektu se vědcům a ochranářům, kteří se snaží o záchranu nosorožců bílých severních pomocí metod umělé reprodukce v rámci projektu BioRescue, povedlo významně pokročit na cestě k cíli. V rámci projektu už vzniklo 29 embryí nosorožce bílého severního, která jsou uložena v laboratoři a připravena k přenesení do náhradních matek. Během posledního cyklu procedur se podařilo připravit pět nových embryí.
Nejlepší výsledek v historii
Během posledního odběru oocytů samice Fatu v květnu 2023 se tým vědců z Leibnizova Institutu pro výzkum zoo zvířat (IZW-Berlin), Ol Pejeta Conservancy, Safari Parku Dvůr Králové, Kenya Wildlife Service a Wildlife Research and Training Institute podařilo bez komplikací odebrat 18 oocytů od samice nosorožce bílého severního Fatu. Ty byly oplodněny v laboratoři Avantea v italské Cremoně a dozrály v 5 nových embryí, čímž se podařilo zopakovat zatím nejlepší výsledek v historii projektu. Dvojice předchozích odběrů uskutečněná v listopadu 2022 a únoru 2023 přinesla celkem 2 nová embrya.
Tým BioRescue navíc v květnu 2023 uskutečnil další důležitý krok na cestě k záchraně nosorožce bílého severního, který je nejohroženějším savcem na planetě. Členové týmu vybrali dvě samice nosorožce bílého jižního žijící v rezervaci Ol Pejeta, které se mají stát náhradními matkami, obě je vyšetřili a přemístili do uzavřené části rezervace. Vědci zároveň vyšetřili samce nosorožce bílého jižního Ouwana, který má fungovat jako indikátor ideálního času pro embryotransfer, a potvrdili, že je sterilní. To je zásadní pro to, aby indikativní býk kopulací určil vhodný čas pro embryotransfer, ale nemohl náhradní matky oplodnit.
V následujícím kroku vědci ve vhodný čas provedou transfer s embryem jižního bílého nosorožce, aby potvrdili, že zvolený postup je vhodný a funkční. Jakmile bude tato procedura úspěšná, tým provede transfer embrya nosorožce bílého severního.
Všechny kroky projektu BioRescue pečlivě sleduje a vyhodnocuje tým Laboratoře etiky pro veterinární medicínu, ochranu a welfare zvířat z Univerzity Padova v Itálii. Mimo německého Spolkového ministerstva pro školství a výzkum jsou hlavními podporovateli projektu Nadace ČEZ a soukromý dárce Richard McLellan.
TISKOVÁ ZPRÁVA
KOČIČÍ NOVINY filtrují dobré zprávy. Zajímají nás i zprávy odjinud, dobré tiskové zprávy, pozitivní informace. Business nevynecháváme, ani PR články. Hledáme to dobré, také v oblasti komerčních sdělení, v komerční nabídce, především pokud jde o produkty a služby pro kočky, chovatele koček a milovníky zvířat obecně. Tento článek představuje právě Komerční sdělení, PR text. Nejde o redakční obsah, vznikl jako (tisková) zpráva odjinud.
ZVÍŘATA A ROSTLINY
Opustíme-li svoji lidskou omezenost a zaměření na sebe, podíváme-li se kolem, objevíme úchvatný svět plný zázraků. Zaměříme-li se na další obyvatele této planety, zjistíme, jak fascinující jsou a kolik se toho od nich můžeme učit. Pozitivní působení skýtají i obyčejné pokojové rostliny, květiny, stromy a ptáci v korunách… zvířata na člověka fungují jako terapie, i jako pouhé obrázky přinášejí dávku radosti a potěšení. Potěšte se!
Pořádná dávka roztomilosti ve Dvoře Králové: Malé mládě hrocha
Přepočet kočičího věku na ten lidský: Víte, jak stará je ve skutečnosti vaše kočka?
Madagaskarská fosa nyní obývá i Pavilon šelem a plazů v Zoo Praha
Další pozoruhodný prvoodchov v Zoo Praha: Bércoun Petersův
Příběh neposedné kočky se zaječí srstí, která údajně pamatuje dobu faraónů. A stojí jako (menší) poklady z pyramid
Zoo Brno vrací do přírody sysly. Nová kolonie vzniká na Znojemsku
Mládě surikaty se musí narodit správné matce, jinak má minimální šanci přežít. Gang je gang
Mládě lemura má jeden klíčový úkol: Nepustit se. Až ho matka setřese ze zad, má další: Hrát si
Mládě klokana má jen pár centimetrů. Rodí se po 38 dnech a okamžitě se musí vydat na cestu
MALÁ DÁVKA RADOSTI
Pořádná dávka roztomilosti ve Dvoře Králové: Malé mládě hrocha
Madagaskarská fosa nyní obývá i Pavilon šelem a plazů v Zoo Praha
Další pozoruhodný prvoodchov v Zoo Praha: Bércoun Petersův
Zoo Brno vrací do přírody sysly. Nová kolonie vzniká na Znojemsku
Zářivý prvoodchov v Zoo Brno: Tropická ještěrka dasie smaragdová
V celé Evropě ji chová jen Zoo Brno. Nyní se tam kriticky ohrožená duhovka rozmnožila
VĚDA (A PŘÍRODA) VÍ
Stále je co objevovat. Stále je co zkoumat. A tak zkoumáme, objevujeme, poznáváme. Fyzika, chemie a biologie. To je velká trojka věd, které přinášejí nové a nové poznatky. Přinášejí inspiraci a naději do budoucna, stejně jako technologie. Užitečnou zábavu však představuje i nahlížení do dalších vědních oborů, poznávání divů přírody, všech světa krás. I ty, stejně jako dobré zprávy, přinášejí KOČIČÍ NOVINY.
Naše nové články zkoumají vědecké objevy i divy přírody, zvířata divoká i domácí. Reportujeme o přírodním bohatství či bohatství přírody, sledujeme všechny poklady světa, ale i vesmírné dění, vše pro život v zenu.
Nová vědecká stavebnice byla vyvinuta s vědci Botanického ústavu AV ČR
Etika biobankingu v záchraně druhů
Každý přemýšlí, většinou až moc. Psychiatr nabízí jednoduchý trik, jak se zatěžujících myšlenek zbavit
Radost do života můžete vnést snadno a rychle hned teď. Stačí si položit jednu jedinou otázku
Česká věda opět ukazuje světu, jak na to, tentokrát v oblasti vodíkové dopravy
Lesy ČR staví nové útulny. Poutníci Českem jich potkají hned dvacet
O CHLUP LEPŠÍ ŽIVOT
Překročením prahu kočičí domácnosti se stáváte členy smečky a život je rázem o chlup lepší. O chlup lepší náladu kočky zajistí dokonce i na dálku. Ověřte si to skrze KOČICÍ NOVINY a vrnivé kočičí povídání, články o kočkách…