Liliana, zkráceně Lili, Lily, také Lilia či Lilian slaví 25. února svůj svátek. Dívky a ženy tohoto jména jsou spojovány s květem lilie, symbolem čistoty, dle dat Ministerstva vnitra je jich více než 2 tisíce s věkovým průměrem 11 let. Jméno je v současnosti také v první padesátce nejoblíbenějších jmen novorozenců.
Není to jenom Lili
Jméno Lili vybral pro svou prvorozenou dceru například v roce 2019 zápasník Karlos „Terminátor“ Vémola s partnerkou Lelou. Rok předtím při zveřejňování nejoblíbenějších jmen pro děti jmenoval Tomáš Chrámecký z oddělení vnější komunikace ČSÚ neobvyklou podobu jména Lili Hope jako příklad zajímavých a neobvyklých jmen. Z dívčích jmen přitom uvedl vedle Lily Hope ještě Andělínu, Caitlín, Lujzu a Sibylu, z chlapeckých jména Albína, Gastona, Kaita, Ragnara nebo Mikeše./1/
Minimálně o poslední jméno se lidé dělí spolu s kočkami, ostatně najdou se i chovatelé, kteří své kočky pojmenovávají i Lili.
Není lila jako lila…
Britská, kartouzská, ruská modrá kočka nebo korat?
Kočka Lili
Kočka Lili? Často jde o tzv. modrou kočku s neobyčejnou barvou kožíšku, které se dá říkat také lila (fialková). Kočka Lili pak nezřídka reprezentuje plemena jako britská modrá kočka, ruská modrá kočka, kartouzská kočka, korat, typická šedivě stříbrným zbarvením. Ať je to ta, či ta, každá Lili může 25. února slavit svůj svátek. Nebylo tak tomu vždy.
Zpátky do minulosti
Jen těžko si lze představit, že byly doby, kdy kalendář jméno Liliana ignoroval. Před sametovou revolucí nepřipadalo na 25. února v kalendáři dokonce žádné jméno. Svátek mělo Vítězství československého pracujícího lidu. Bouřlivě se slavil v duchu motta: „Kupředu, zpátky ni krok!“
Video YouTube: Budovatelská píseň Kupředu levá, zpátky ni krok
Kupředu, zpátky ni krok!
Svátek mělo Vítězství československého pracujícího lidu odkazoval na tzv. Vítězný únor, kdy během 17. až 25. února 1948 došlo ke komunistickému státnímu převratu. Komunisté po vyprovokované vládní krizi převzali moc. Dnešní terminologií se Československo přesunulo od demokracie k totalitě, aby se připojilo k sovětskému mocenskému bloku. Až do roku 1989 se pak v den výročí Vítězného února na oknech třepotaly československé a sovětské vlajky za doprovodu revolučních písní, které pouštěl do éteru rozhlas./4/
V den Vítězství československého pracujícího lidu se také udělovala nejrůznější vyznamenání a podniky nadšeně přijímali stále smělejší a smělejší závazky. Ty časy však minuly. Pryč jsou i časy první republiky, kdy bychom také jméno Liliana v kalendáři hledali marně.
Přestože jméno Liliana vychází z antické latiny, konkrétně z latinského názvu květiny lilie lilium, nepočítal s ním ani kalendář z roku 1928. 25. února v něm měl svátek Matyáš. Zato se v něm dají najít taková jména jako třeba Litoslava, a to 21. února, kdy Litoslava slavila svátek spolu s Lenkou./5/
Ilustrační foto: Lilie, zdroj: Pixabay.com
O článku: Dnes má svátek Lili. Byly však doby, kdy na 25. únor připadal svátek Vítězství československého pracujícího lidu. Vzpomínáte?
Chcete víc?