Přeskočit na obsah

Helene: Ikona finského malířství chtěla malovat i žít podle vlastních pravidel. Dnes můžete posoudit, zda se jí to povedlo

Malířka Helene Schjerfbecková se řadí mezi nejvýznamnější a nejrespektovanější umělce celého severského regionu. Její životní osud zpracovává Runebergovou cenou ověnčený román spisovatelky Rakel Liehu, předloha veleúspěšného filmu Helen s Laurou Birnovou v titulní roli. A právě životopisné drama Helen je na programu ČT art ve čtvrtek večer.

Helene Schjerfbecková autoportrét
Foto: Film Helene, Helen Schjerfbecková, zdroj: Česká televize, Nordisk Film

Jen zřídka odložila tužku a papír

Její osud připomíná mexickou malířku Fridu Kahlo. I Helene Schjerfbeckovou celý život trápily potíže způsobené dávným zraněním. A právě fyzické omezení také stálo u zrodu její tvorby. Začala kreslit a malovat jako dítě, když kvůli rozsáhlé zlomenině kyčle nemohla do školy. Láska k tvorbě jí vydržela celý život.

V mládí Helene Schjerfbecková navštívila Londýn, Vídeň, Florencii, Petrohrad nebo Paříž. Pod vlivem francouzského impresionismu také tvořila své krajiny. Později si našla svůj vlastní styl v technice šrotu s efektem chátrající fresky, inspirována freskami z Florencie.

Její styl se v průběhu života proměnil, když mu Helen dala expresionistické prvky, modernější a odvážnější tón. Odvážná byla i při svém portrétování. Její autoportéty jsou nemilosrdně poctivé. Dodnes jsou fascinující ukázkou celého lidského života ve tváři jedné ženy.

Video YouTube: Helene, trailer

Sama k sobě nemilosrdně poctivá

Celkem 36 autoportrétů z období několika desetiletí reflektuje nejenom stárnutí malířky, ale také její životní zvraty a změny filosofických postojů. Psychologickým záběrem, hloubkou vyjádření a způsobem zpracování nemají ve finském umění obdoby.

„Nyní je jasné, že to byla nejen jedna z nejlepších umělkyň ve své zemi, ale také největší malířka všech dob v severských zemích – to je alespoň mé přesvědčení – jedna z mimořádně mála severských umělců, jejichž díla budou uznávané jako světové umění.“ Tak zněla slova nekrologu ve švédských národních novinách Svenska Dagbladet v roce 1946, kdy Helene Schjerfbecková zemřela./5/

Život Helen, život ženy v mužském světě, nyní připomíná vysílání ČT art. Sami můžete posoudit, jak se umělkyni povedlo malovat a žít podle vlastních pravidel…

Helen Schjerfbecková

Foto: Film Helene, Laura Birnová jako Helen Schjerfbecková, zdroj: Česká televize, Nordisk Film

O článku: Helene: Ikona finského malířství chtěla malovat i žít podle vlastních pravidel. Dnes můžete posoudit, zda se jí to povedlo

ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE

Helene: Ikona finského malířství chtěla malovat i žít podle vlastních pravidel. Dnes můžete posoudit, zda se jí to povedlo

,

Malířka Helene Schjerfbecková se řadí mezi nejvýznamnější a nejrespektovanější umělce celého severského regionu. Její životní osud zpracovává Runebergovou cenou ověnčený román spisovatelky Rakel Liehu, předloha veleúspěšného filmu Helen s Laurou Birnovou v titulní roli. A právě film Helen je na programu ČT art ve čtvrtek večer.

Internet: /1/ iVysílání ČT, /2/ ČSFD.cz, /3/ Skandinávskýdům.cz, /4/ Visitraseborg.com, /5/ Cadoganfinearts.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *