Přeskočit na obsah

Mládě křiklouna, tedy čáje obojkové v Zoo Olomouc. A půl mláděte k němu

  • od

Mládě čáje obojkové v Zoo Olomouc v prosinci oslavilo tři měsíce života. Chovatelé tak s hrdostí oznbamují,  že se po třech letech znovu v olomoucké zoo těší z odchovu tohoto obskurního jihoamerického ptáka. Cesta k tomuto odchovu nebyla ani trochu snadná.

Žádný běžný odchov

„Odchov těchto robustních ptáků je provázen celou řadou úskalí a rozhodně nepatří k běžným událostem ve světě zoologických zahrad. Předcházelo mu mnoho neúspěšných hnízdění. Nicméně úsilí našeho týmu chovatelů, Mgr. Moniky Davidové a Vojtěcha Maška, přineslo ovoce, a tak se na závěr roku můžeme na úseku ptáků pochlubit dalším významným odchovem. Naše samička se spolu s druhým mládětem vylíhla na začátku září po více než čtyřicetidenním pobytu ve vejci. Oba rodiče se vzorně střídali v zahřívání snůšky na velkém hnízdě ze slámy, Bohužel druhé mládě po několika týdnech uhynulo.” uvádí v tiskové zprávě Zoo Olomouckurátor ptáků MVDr. Jan Kirner.

Čája obojková (Chauna torquata) je pevně spjata s historií Zoo Olomouc. První ptáci přišli na Svatý Kopeček roku 1999. Za tu dobu tu fungovaly dva chovné páry, které dohromady vyvedly přirozenou cestou 14 mláďat. V letních měsících lze čáje spatřit v přední části voliéry plameňáků.

Péče o mláďata není jen tak

Po vylíhnutí setrvávají žlutě ochmýřená mláďata několik dní na hnízdě, poté je rodiče začínají vodit a ukazovat jim kousky potravy. Pro správný růst mláďat je důležitá pestrá krmná dávka, dostatek pohybu, vápníku a slunečního svitu. Několikrát denně proto byla vzácným olomouckým ptáčatům servírována mísa pampelišek, ptačince, vařené mrkve, okurky, rajčat a vařeného vejce. K tomu velké množství okřehku plovoucího na vodě.

Čájí rodinka také trávila mnoho času ve venkovním výběhu pastvou na trávě. Nadto bylo nutné okolo krmného místa udržovat velmi striktní hygienu, aby se minimalizoval přenos patogenů.

Půl mláděte v Zoo Ostrava

Není bez zajímavosti, že krev páru ze Zoo Olomouc koluje i v mláděti odchovaném v létě letošního roku v Zoo Ostrava. Oplozená vejce z předchozího hnízdění se totiž chovatelé rozhodli podložit pod adoptivní rodiče, jimiž byl ostravský pár, který sám seděl na neoplozené snůšce.

Adopce se zdařila, a tak byl v Ostravě úspěšně odchován o několik měsíců starší bratr mláděte z Olomouce. Zoo tak započaly novou úroveň spolupráce, která je ve světě zoologických zahrad tolik důležitá!

Video YouTube: Čája obojková (Chauna torquata)

Jihoamerický křikloun

Čája obojková (Chauna torquata) je bizarním ptákem z čeledi kamišovitých, vyskytující se v mokřadech tropické Jižní Ameriky, kde se živí spásáním vegetace. Jejich nejbližšími příbuznými jsou husy.

Čáje jsou skvělými letci. Nejvýraznější vlastností těchto šedých ptáků je však jejich křik slyšitelný do značné vzdálenosti. Ne nadarmo se také anglicky jmenuje screamer čili křikloun.

Na první pohled méně viditelnou zvláštností čáje jsou dvě ostruhy na křídlech, kterými se instinktivně brání proti narušiteli. Jsou velmi ostré a mocnými údery křídel jsou čáje schopny způsobit nepěkná zranění. Již čerstvě vylíhnutá mláďata mají v oblasti zápěstí dobře patrné základy ostruh. O pozorování čájí v přírodě velmi poutavě píše i legenda české zoologie – prof. Zdeněk Veselovský – ve své knize „K pramenům Orinoka“

TISKOVÁ ZPRÁVA

KOČIČÍ NOVINY filtrují dobré zprávy. Zajímají nás i zprávy odjinud, dobré tiskové zprávy, pozitivní informace. Business nevynecháváme, ani PR články. Hledáme to dobré, také v oblasti komerčních sdělení, v komerční nabídce, především pokud jde o produkty a služby pro kočky, chovatele koček a milovníky zvířat obecně. Tento článek představuje právě Komerční sdělení, PR text. Nejde o redakční obsah, vznikl jako (tisková) zpráva odjinud.

Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *