Přeskočit na obsah

Polárka, Severka, Večernice a Jitřenka: V nejznámějších hvězdách bývají zmatky. Jak to s nimi vlastně je?

Astronomové v tom mají jasno, zato laikové často pojmy Polárka, Severka, Jitřenka a Večernice zaměňují. Ve čtyřech jménech se přitom skrývají dvě různé hvězdy, ve skutečnosti vlastně ani o hvězdy nejde. A jde-li o to jasno, opravdu jasná je také jen jedna. Oba vesmírné objekty přitom mají minimálně dva názvy a oba můžeme na obloze pozorovat. Ovšem zatímco jeden z nich se blyští více než jiné, druhý je celkem nenápadný. Přestože k údivu většiny lidí příliš nezáří, je v našich končinách středobodem hvězdného nebe, které se kolem něho otáčí, zatímco on zůstává na místě. Jak to tedy je?

Večernice, Jitřenka, planeta Venuše

Foto: Měsíc a Večernice (Jitřenka), astronomicky planeta Venuše, zdroj: Pixabay.com

Polárka není vůbec tak jasná, jak si mnoho lidí myslí

Když laika požádáte o jméno nějaké hvězdy, zpravidla si vybaví Polárku. Je nazývaná také Severka, případně Alrucaba (v překladu z arabštiny Hvězda jezdců) nebo v označení starých Řeků Cynosura (Ocas psa). Tak či tak, bývá první hvězdou, kterou člověk jmenuje. V mnoha případech se lidé také mylně domnívají, že jde o tu nejjasnější hvězdu na obloze. Případně mohou žít i v omylu, že je to ta první hvězda, která se objevuje na nočním nebi. Jenže tohle prvenství náleží planetě Venuši, označované jako Večernice či Jitřenka.

Právě Venuše se objevuje jako první hvězda po západu Slunce, během noci mizí, a pak nebe rozzáří zase těsně před rozbřeskem. Proto si také vysloužila své označení Večernice či Jitřenka. Po Slunci a Měsíci jde o nejjasnější objekt na obloze.

Planeta Venuše a Polárka, která je ve skutečnosti trojhvězdou

Večernice, Jitřenka, astronomicky planeta Venuše je spolu s Marsem naším planetárním sousedem. V pořadí od Slunce je Venuše po Merkuru hned druhá. Nese jméno římské bohyně lásky a krásy, zatímco její protipól Mars je spojen s bohem války.

Vzdálenost Země a Venuše je přesně vyčíslena (v nejbližším bodě své dráhy je Venuše od Země daleko 61 milionů kilometrů), vzdálenosti Polárky vědci jenom odhadují (v rozmezí 300 až 450 světelných let). Jisté je, že je mnohem dál, proto také září mnohem méně a na obloze ji lze snadno přehlédnout. Přesto se kolem ní točí celé hvězdné nebe.

Bod, který na obloze vidíme a označujeme jako Polárka (Severka), ve skutečnosti představuje trojici hvězd. Nejjasnější z nich je hvězda Alpha Ursae Minoris, nejjasnější hvězda v souhvězdí Malého medvěda (Malé medvědice, Malého vozu). Je to žlutý veleobr s průměrem třicetinásobku našeho Slunce a pulzující zářivostí, kterou Slunce překonává pěttisíckrát.

ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE

Polárka, Severka, Večernice a Jitřenka: V nejznámějších hvězdách bývají zmatky. Jak to s nimi vlastně je?

Astronomové v tom mají jasno, zato laikové často pojmy Polárka, Severka, Jitřenka a Večernice zaměňují. Ve čtyřech jménech se přitom skrývají dvě různé hvězdy, ve skutečnosti vlastně ani o hvězdy nejde. A jde-li o to jasno, opravdu jasná je také jen jedna. Oba vesmírné objekty přitom mají minimálně dva názvy a oba můžeme na obloze pozorovat. Ovšem zatímco jedna z nich se blyští více než jiné, druhá je celkem nenápadná.

Internet: /1/ HvězdárnaUB.cz, /2/ HvězdárnaŽebrák.cz, /3/ iQlandia.cz, /4/ Rozhlas.cz



Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *