Přeskočit na obsah

Tak něžný, až to bere dech: V Ostravě dělá radost malý sameček i jeho novopečená matka

V šestnácti letech se samička šimpanze hornoguinejského v Zoo Ostrava stala poprvé matkou. Své první mládě porodila 21. srpna 2023, aby v praxi ukázala, jak vypadá něžnost. Otcem mláděte je pravděpodobně samec, který se do Ostravy dostal na podzim 2018 z italského Safariparku Ravenna.

Mládě šimpanze Zoo Ostrava

Foto: Mládě šimpanze, zdroj: Tereza Šindelářová, Zoo Ostrava

Ostrava na špici Evropy

Novopečená maminka se do Zoo Ostrava přestěhovala v roce 2019 z dánské Aalborg Zoo. V roce 2021 přitom byla Zoo Ostrava pověřena vedením Evropského ex situ programu pro šimpanze, kterým vyvrcholila dlouhodobá spolupráce ostravského týmu s dalšími evropskými zoologickými zahradami chovajícími více než 1 000 šimpanzů různých poddruhů, včetně kriticky ohroženého šimpanze hornoguinejského (Pan troglodytes verus)./1,2/

Šimpanzové v Zoo Ostrava obývají nový Pavilon evoluce. Skupinu tvoří dva samci, pět samic původem ze čtyř různých evropských zoologických zahrad. Osmým členem je mládě narozené v Ostravě v únoru 2020. A nejnovějším přírůstkem malý sameček./1/

Maminka novou roli zvládá dobře

Jelikož nemají primáti péči o mláďata vrozenou, jsou chovatelé od začátku napjati, jak si samice v nové mateřské roli povede povede. Nyní se zdá, že úročí zkušenosti, které získala pozorováním jiných samic při odchovu mláďat, popisují na facebooku i webu Zoo Ostrava s tím, že maminka si zatím vede dobře a mládě prospívá./1,2/

Vzhledem k rodičovské premiéře chovatelé Zoo Ostrava současně prosí návštěvníky o pochopení a trpělivost u venkovního výběhu, kde je možné s trochou štěstí nové mládě spatřit. Chovatelé přistoupili k uzavření či omezenému režimu přístupu návštěvníků do Pavilonu evoluce. Skupina potřebuje čas, aby si na nového člena zvykla.

Jedná se o vzácně mladě kriticky ohroženého lidoopa. V tomto roce se v rámci Evropského ex situ programu (EEP), který vede ostravská zoo, nenarodilo ani deset mláďat, připomínají chovatelé./1/

Šimpanz hornoguinejský (Pan troglodytes verus) je nejohroženějším poddruhem šimpanze. Žije v lesnatých savanách a v deštných lesích západní Afriky, v několika zemích byl již vyhuben (Benin, Burkina-Faso a Togo).

▼ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE

Tak něžný, až to bere dech: V Ostravě dělá radost malý sameček i jeho novopečená matka

,

V šestnácti letech se samička šimpanze hornoguinejského v Zoo Ostrava stala poprvé matkou. Své první mládě porodila 21. srpna 2023, aby v praxi ukázala, jak vypadá něžnost. Otcem mláděte je pravděpodobně samec, který se do Ostravy dostal na podzim 2018 z italského Safariparku Ravenna.

Internet: /1,2/ Zoo-Ostrava.cz, /3/ Facebook Zoo Ostrava, /4/ Vesmír.cz

Kachna, ptáci test ban 820

ZVÍŘATA A ROSTLINY

Opustíme-li svoji lidskou omezenost a zaměření na sebe, podíváme-li se kolem, objevíme úchvatný svět plný zázraků. Zaměříme-li se na další obyvatele této planety, zjistíme, jak fascinující jsou a kolik se toho od nich můžeme učit. Pozitivní působení skýtají i obyčejné pokojové rostliny, květiny, stromy a ptáci v korunách… zvířata na člověka fungují jako terapie, i jako pouhé obrázky přinášejí dávku radosti a potěšení. Potěšte se!

Nejenom ti naši domácí mazlíčci, kočky a psi, zvířata v naší blízkosti, ale právě ta člověku vzdálená nám ukazují jiný svět, jiný vesmír. Právě divoká zvířata se svými vrozenými schopnostmi pro život, život v celé své kráse a přirozenosti nás ohromí, dáme-li jim šanci.


Norway Timelapse
Norway Timelapse
Norway Timelapse

VĚDA (A PŘÍRODA) VÍ

Stále je co objevovat. Stále je co zkoumat. A tak zkoumáme, objevujeme, poznáváme. Fyzika, chemie a biologie. To je velká trojka věd, které přinášejí nové a nové poznatky. Přinášejí inspiraci a naději do budoucna, stejně jako technologie. Užitečnou zábavu však představuje i nahlížení do dalších vědních oborů, poznávání divů přírody, všech světa krás. I ty, stejně jako dobré zprávy, přinášejí KOČIČÍ NOVINY.

Naše nové články zkoumají vědecké objevy i divy přírody, zvířata divoká i domácí. Reportujeme o přírodním bohatství či bohatství přírody, sledujeme všechny poklady světa, ale i vesmírné dění, vše pro život v zenu.

O CHLUP LEPŠÍ ŽIVOT

Překročením prahu kočičí domácnosti se stáváte členy smečky a život je rázem o chlup lepší. O chlup lepší náladu kočky zajistí dokonce i na dálku. Ověřte si to skrze KOČICÍ NOVINY a vrnivé kočičí povídání, články o kočkách…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *