Přeskočit na obsah

Zooinventura: Velké sčítání zvířat v Zoo Olomouc dělá z návštěvníků sčítací komisaře

Mládě lemura

Ilustrační foto: Lemur kata, matka a mládě, zdroj: Pixabay.com

Začátek roku v Zoo Olomouc tradičně patří velkému sčítání zvířat, do kterého se mohou přímo zapojit i návštěvníci. Vedle samotných zaměstnanců, kteří pravidelnou inventarizaci prováděli na konci roku, nyní mají přesný počet olomouckých zvířat určit návštěvníci. A úkol je to vskutku nelehký.

Zvířata neposedí

V rámci Zooinventury, která na Svatém kopečku u Olomouce probíhá do 10. ledna 2024, návštěvníci budou vedle znalosti matematiky potřebovat i dobrý odhad a dávku štěstí.

Jak už to tak se zvířaty bývá, ta totiž neposedí, ani když jde o seriózní sčítání. Pro návštěvníky tak Zooinventura představuje nelehký úkol, ale současně také netradiční zábavu. Nakonec je tu i motivace v podobě zajímavých cen, připravených pro nejpřesnější sčítací komisaře.

„V těchto zimních měsících se tradiční Zooinventurou baví téměř všichni příchozí. Počítejte tak, ať se vaše a naše čísla shodují, abychom nenabyli dojmu, že nám některé ze zvířat zahradu opustilo, nebo do ní potajmu přišlo,“ nabádá Pavel Javůrek z marketingového oddělení Zoo Olomouc./2/

Video YouTube: Zoo Olomouc

Zapojit se do sčítání může každý návštěvník zoo. Stačí si na pokladně vyzvednout hlasovací lístek Zooinventury. Do sčítání jsou zahrnuti mj. lemuři kata, hrošík liberijský nebo siamang. Počítají se i lenochodi, lvi, vlci, kotulové nebo kočky rybářské.

Lístek Zooinventury obsahuje všechny potřebné údaje i soutěžní otázky. Při východu se odevzdává do speciálního boxu.

Zoo Olomouc

Zoologická zahrada Olomouc se rozkládá na ploše 42,5 hektarů na Svatém kopečku, v sousedství slavné baziliky, kterou lze také spolu s městem pozorovat z vyhlídkové věže. Ta je jednou z atrakcí olomoucké zahrady, kde chovatelé pečují asi o 350 živočišných druhů, celkem více než 1700 kusů zvířat ve venkovních výbězích a speciálních pavilonech. K těm nejnovějším patří pavilon Kalahari, domov surikat a damanů, také hrabáčů či medojedů, kteří jsou v zoologických zahradách k vidění jen vzácně.

Zoo Olomouc se specializuje mj. na žirafy a africké kopytníky, které jsou tady k vidění v rámci Safari Afrika. Vedle něho se lze vydat i za kozorožci, jeleny, zubry nebo losy na Safari Eurasie. Safari Amerika zase láká na pohyb mezi vlky. Stádo sobů čeká návštěvníky v Safari Arktida, v Safari Austrálie zase klokani či pštrosi. 

Návštěvníky Zoo Olomouc zajisté ohromí i mořská akvária, která jsou uvnitř pavilonu šelem. Mj. je tady umístěno obří žraločí akvárium s obsahem 42 tisíc litrů vody, největší svého druhu u nás

AUTORSKÝ ČLÁNEK

Zooinventura: Velké sčítání zvířat v Zoo Olomouc dělá z návštěvníků sčítací komisaře

,

Začátek roku v Zoo Olomouc tradičně patří velkému sčítání zvířat, do kterého se mohou přímo zapojit i návštěvníci. Vedle samotných zaměstnanců, kteří pravidelnou inventarizaci prováděli na konci roku, nyní mají přesný počet olomouckých zvířat určit návštěvníci. A úkol je to vskutku nelehký.

Autorský článek vytvořený člověkem, s vrnivou kočičí podporou samozřejmě. Při tvorbě článku nebyla jakkoli využita umělá inteligence AI. Čerpá především z dostupných internetových zdrojů a literatury:

  • Fauna – Fascinující svět zvířat. Praha: Grada, 2020. ISBN: 978-80-271-2915-7
  • Hoare, B.: Fascinující svět zvířat. Praha: Pangea, 2021. ISBN: 978-80-277-0189-6

Internetové zdroje: /1/ Zoo-Olomouc.cz, /2/ Olomouc.cz, /3/ Kudyznudy.cz

Kachna, ptáci test ban 820

ZVÍŘATA A ROSTLINY

Opustíme-li svoji lidskou omezenost a zaměření na sebe, podíváme-li se kolem, objevíme úchvatný svět plný zázraků. Zaměříme-li se na další obyvatele této planety, zjistíme, jak fascinující jsou a kolik se toho od nich můžeme učit. Pozitivní působení skýtají i obyčejné pokojové rostliny, květiny, stromy a ptáci v korunách… zvířata na člověka fungují jako terapie, i jako pouhé obrázky přinášejí dávku radosti a potěšení. Potěšte se!

Nejenom ti naši domácí mazlíčci, kočky a psi, zvířata v naší blízkosti, ale právě ta člověku vzdálená nám ukazují jiný svět, jiný vesmír. Právě divoká zvířata se svými vrozenými schopnostmi pro život, život v celé své kráse a přirozenosti nás ohromí, dáme-li jim šanci.


Norway Timelapse
Norway Timelapse
Norway Timelapse

VĚDA (A PŘÍRODA) VÍ

Stále je co objevovat. Stále je co zkoumat. A tak zkoumáme, objevujeme, poznáváme. Fyzika, chemie a biologie. To je velká trojka věd, které přinášejí nové a nové poznatky. Přinášejí inspiraci a naději do budoucna, stejně jako technologie. Užitečnou zábavu však představuje i nahlížení do dalších vědních oborů, poznávání divů přírody, všech světa krás. I ty, stejně jako dobré zprávy, přinášejí KOČIČÍ NOVINY.

Naše nové články zkoumají vědecké objevy i divy přírody, zvířata divoká i domácí. Reportujeme o přírodním bohatství či bohatství přírody, sledujeme všechny poklady světa, ale i vesmírné dění, vše pro život v zenu.

O CHLUP LEPŠÍ ŽIVOT

Překročením prahu kočičí domácnosti se stáváte členy smečky a život je rázem o chlup lepší. O chlup lepší náladu kočky zajistí dokonce i na dálku. Ověřte si to skrze KOČICÍ NOVINY a vrnivé kočičí povídání, články o kočkách…

Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *