Přeskočit na obsah

Gmedia Albums

Nej zoo v ČR

Výlety do zoo v ČR patří k těm nejlákavějším výletům vůbec. Svědčí o tom návštěvnost zoologických zahrad, ve které se zhruba milionem návštěvníků ročně vítězí Zoo Praha. Zoo Praha, spolu se Zoo Zlín, Zoo Plzeň, Zoo Ostrava, Zoo Olomouc a Safari parkem ve Dvoře Králové nad Labem také patří mezi ty nejnavštěvovanější turistické cíle Česka.

Britská, kartouzská nebo ruská modrá kočka? Která je která?

Britská modrá kočka není zdaleka jediná kočičí kráska s kožíškem v barvě oblačného nebe. Modré kočky se celá staletí potulovaly také krajinou Francie a údajně obývaly kartuziánský klášter Grande Chartreuse jako kočky Chartreux. Ještě předtím se plavily na lodích obchodníků, cestovatelů a údajně i bájných Vikingů. Chránily zásoby v přístavních městech mrazivého severu, typicky Archangelsku. Archangelská kočka se později dostala až k carskému dvoru, nyní je známá jako ruská modrá kočka. V Asii mají zase kočku korat.

Atlas koček: Britská modrá kočka

Britská kočka představuje to nejoblíbenější kočičí plemeno. Vzniklo přitom původně jako britská modrá kočka, právě modrá barva plemene je také dodnes nejžádanější, přestože existují stovky barevných variací britské kočky.

Atlas koček: Chartreux, kartouzská kočka

Tohle kočičí plemeno je jiné než britská kočka nebo ruská modrá kočka, ač nosí kožíšek stejné barvy. Tato modrá kočka je původem Francouzka, francouzský šarm v sobě nezapře. Na první pohled je elegantní a atraktivní, a to nejenom pro svoji nádhernou srst, ale také jantarové oči a typický kočičí pohled.

Atlas koček: Ruská modrá kočka

Smaragdově zelené oči. Hlava spíš úzká, rozhodně ne kulatá jako u britské kočky. Velké uši a čumáček s nápadnými polštářky, silueta úst vytváří přirozeně úsměv. Tohle kočičí plemeno odkazuje na svůj původ v Rusku, nazývá se ruská modrá kočka, původně archangelská kočka.

Nejzajímavější úplňky 2022

První úplněk 2022 nastává 17. ledna. Plný Měsíc v lednu se nazývá také ledový nebo vlčí úplněk. Následuje sněžný úplněk a tři dny před jarní rovnodenností březnový úplněk, který se označují také husí, červí nebo cukrový úplněk. Dubnový úplněk zvaný také růžový má termín na Bílou sobotu, den před Božím hodem velikonočním. Ty nejzajímavější úplňky 2022 však máme ještě před sebou. Rok 2022 přinese hned dva superúplňky nebo zatmění Měsíce…