Přeskočit na obsah

Flóra & fauna

Když se přestaneme dívat jenom na sebe, dovolíme-li si zaměřit na okolní svět, čekají nás velké objevy. Na této planetě žijí vedle člověka i pozoruhodní obyvatelé, zvířata a rostliny. Nejenom naši zvířecí domácí mazlíčci nebo pokojovky, ale i zvířata a rostliny v divoké přírodě nám ukazují  jiný svět, jiný vesmír. Vzhůru k novým objevům.

Šimpanzi v Zoo Hodonín se v neděli vydali na výlet. Vedení ani chovatelé však pro ně neměli pochopení

Dobře to dopadlo, ač kvůli bezpečnosti Zoo Hodonín museli uzavřít. Utekla tady totiž trojice šimpanzů, kteří nevynikají jenom inteligencí, ale dokážou být také agresivní. Hrozilo, že proniknou do areálu zoologické zahrady, ale nakonec se nedostali dál než z expozice do obslužné chodby. Nedělní návštěvníci tak v Zoo Hodonín přišli zkrátka, zato primáti mají na kontě nové dobrodružství.

Po roce jsou zase tady. Vykvétají první koniklece. Křehká krása fialových zvonků potěší oko a rozezní duši

Jsou to jemné květinové krásky, které jako jedny z mála zdobí svými květy dny brzkého jara. Koniklece z čeledi pryskyřníkovitých představují vytrvalé dlouhověké rostliny, které navíc na stanovišti dokážou vytvořit bohatou záplavu fialových kvítků. Takto každoročně zdobí Kamenný vrch v Brně. Chráněný koniklec velkokvětý tady vykvétá v počtu několik desítek tisíc trsů, první fialové zvonky už jsou tady.

Není modrá jako modrá. Znáte všechny modré kočky světa? Otestujte se!

Ještě v průběhu minulého století se všechny modré kočky mezi chovateli označovaly jako Chartreux. Tak se nazývala i britská kočka v modrém zbarvení, která je v současnosti asi ta nejznámější. Jenže britka nemusí být jen modrá, zato kočičí plemeno z Francie Chartreux, kartouzská kočka, má modrou barvu vždycky. A není jediná, svoji modrou kočku má i Rusko nebo USA…

Kočičí příběhy: Jak se obyčejná černá kočka proměnila ve vzácné kočičí plemeno se stříbřitou srstí a cenou v řádech desítek tisíc

Pozoruhodná modrá kočka plemene nebelung jiné modré kočky trumfne délkou srsti. Je to dlouhosrsté kočičí plemeno v atraktivní modré barvě se stříbřitými odlesky, v odstínech připomínajících mlhu. Na mlhu odkazuje také její název, v němčině se totiž mlze říká „nebel“.

Na svatého Řehoře čápi letí od moře. A nejenom čápi. Jaro se vrací a s ním i tisíce tažných ptáků

Na 12. března připadá svátek svatého Řehoře, se kterým se pojí také řada pranostik souvisejících s jarem. S ohledem na počasí jde tradičně o období příletu ptáků. K těm nejvýraznějším patří čápi bílí. Zpravidla ještě před nimi přilétají husy velké, špačci obecní, čejky chocholaté nebo skřivani polní.