Přeskočit na obsah

Flóra & fauna

Když se přestaneme dívat jenom na sebe, dovolíme-li si zaměřit na okolní svět, čekají nás velké objevy. Na této planetě žijí vedle člověka i pozoruhodní obyvatelé, zvířata a rostliny. Nejenom naši domácí mazlíčci, zejména kočky a psi, také pokojovky jako živé zpestření každého bytu, ale i zvířata, stromy a další rostliny v divoké přírodě nám ukazují  jiný svět, jiný vesmír. Vzhůru k novým objevům. Vzhůru do říše zvířat a rostlin.

Virník obecný (Gyrinus natator)

Malý vodní brouk porušuje fyzikální zákony. Nová studie objasňuje, jak to dělá

Kdyby byl virník velký jako člověk, překonal by v rychlosti torpédo pětkrát. Jako jeden z nejrychlejších plavců světa ve vodě dosahuje rychlosti, která zdánlivě porušuje fyzikální zákony. Vědci v nové studii vysvětlují způsob pohybu virníka, který by pro svoji efektivitu mohl být inspirací při konstrukci robotů a bezpilotních plavidel.

Kladrubští koně

Bělouši na dánském dvoře mají český původ. Národní hřebčín Kladruby je sem poprvé poslal již před 30 lety

Pro slavnostní ceremonie, jako je jmenování nového krále, kterého jsme se dočkali 14. ledna 2024, jsou bílí koně elegantního vzezření ideální. Právě takoví se rodí v Kladrubech. A dánský dvůr to oceňuje již celé tři desítky let. Starokladrubský kůň je však jako národní památka Česka vyzdvihovaný i v seznamu světového dědictví UNESCO.

Chameleon

Vědecký pokrok pádí vpřed, příroda je stále neprobádaná. Zatím známe méně než 20 % rostlin a živočichů

Létáme daleko do vesmíru, pracujeme s nanočásticemi a otevřeli jsme dveře umělé inteligenci, která má nahradit člověka. Zdálo by se, že za chvíli nebude co objevovat. A přece… Stále je tu příroda, kterou západní věda spíše nezná, než zná. Zní to neuvěřitelně, ale většinu druhů rostlin, živočichů a hub jsme doposud nepoznali. A bohužel hrozí, že vyhynou dříve, než se tak stane.