Přeskočit na obsah

Radostné novinky

Zaručeně vykouzlí na tváři úsměv. Nejenom koťata, mláďata všeho druhu zaručeně potěší a zlepší náladu. Přinášíme dávku radosti, radostné novinky (nejen) z českých zoo.

Nevídaný úspěch: Vůbec poprvé se v Zoo Ostrava rozmnožili zelení hadi. Háďata jsou však zatím žlutá

Hned deset hadích mláďat vykouklo na chovatele v Zoo Ostrava 23. května 2023. Za posledních dvanáct měsíců se přitom odchov krajty zelené podařil pouze v jedné další zoologické zahradě. Tyto barevné hady z tropických deštných lesů Nové Guinei (Papui) přitom v Evropě chová celkem osmdesát institucí v celkovém počtu 150 jedinců.

Evropský mrchožrout v miniaturním vydání: V Zoo Ostrava se po třech nezdarech radují z mláděte

Nový přírůstek hlásí Zoo Ostrava. A ne jen tak ledajaký. Jeden z párů ve voliéře supů bělohlavých tady odchovává své první mládě. Přestože sestavený pár od počátku žije ve vzájemné harmonii, trvalo čtyři hnízdní sezóny, než si osvojil schopnosti hnízdění. A tak se konečně letos mohou v Zoo Ostravě těšit z jejich prvního mláděte.

Už jsou venku! V Zoo Hodonín se konečně radují z malých čiperek. První odchov se podařil po několika letech

Přes nevlídné počasí dorazily ze Zoo Hodonín dobré zprávy. Po dlouhém, několikaletém čekání se tady podařil první odchov surikat. Hned tři mláďata se narodila 18. dubna 2023, tehdy ještě slepá a holá. Chovatelé čekali, až se mláďata budou sama pohybovat. V posledních dnech se již surikatí čiperky mohly poprvé podívat do výběhu. Potěšit roztomilým pohledem se tak mohli i návštěvníci zoo.

Jinde v Česku je neuvidíte. Vzácné rákosové opice a jejich roztomilá mláďata těší jen v Zoo Plzeň

Nejvzácnějším druhem pavilonu Madagaskar v Zoo Plzeň je kriticky ohrožený primát lemur rákosový. Přirozeně žije pouze na jediném místě na světě, a to u madagaskarského jezera Alaotra na východě ostrova. Jeho domovské prostředí však bohužel stále ustupuje. V Zoo Plzeň se tomuto druhu naopak daří, což dokládají i nové přírůstky.

V přírodě už vyhynuli, v Zoo Olomouc se jim daří. Právě tady přivítali na svět dalších šest mláďat

Ze Svatého kopečku u Olomouce hlásí další přírůstky, tentokrát jde o mláďata vzácného jelena. Dle tiskové zprávy Zoo Olomouc tady nyní mají druhé největší stádo jelenů sika vietnamských v Evropě. Aktivní přístup chovatelů, díky kterému se na olomouckém Svatém kopečku jeleni množí, je přitom inspirací pro jiné evropské zoologické zahrady.