Přeskočit na obsah

Radostné novinky

Zaručeně vykouzlí na tváři úsměv. Nejenom koťata, mláďata všeho druhu zaručeně potěší a zlepší náladu. Přinášíme dávku radosti, radostné novinky (nejen) z českých zoo.

Scink šalomounský (Corucia zebrata)

Světová rarita v Zoo Jihlava: Těší tady hned trojnásobný přírůstek výjimečných mláďat ze Šalomounových ostrovů

Na zem slézá jen zřídka, žije převážně na stromech pralesů, a to výhradně pralesů Šalamounských ostrovů v Tichém oceánu. Na každém z ostrovů přitom žije trochu jiné zvíře, lišící se barvou či velikostí. Stále jde o jeden druh ještěrky s dlouhými prsty, silnými drápy a chápavým ocasem, který tvoří až polovinu délky těla zvířete. Všichni scinkové šalamounští se vyznačují také bohatým sociálním životem.

Panda červená, mládě

Roztomilost sama: Zoo Plzeň ukázala vzácný přírůstek. „Červený medvídek“ tady přišel na svět po letech čekání

S chovem ohrožené stromové šelmy s bílou maskou a typickým červeným kožíškem začali v Zoo Plzeň již v roce 2010. Po dlouhých třinácti letech tady nyní slaví obrovský chovatelský úspěch v podobě malého roztomilého mláděte. Malá panda červená v Zoo Plzeň přišla na svět 12. června 2023. Stále zůstává v úkrytu, avšak plzeňští chovatelé nyní všechny zájemce o roztomilost potěšili prvními snímky malého „medvídka.“

Banánovec obecný, ptáče

Má pigmenty, které jinde v přírodě neuvidíte. Temný plodožravý pták se po dlouhých 14 letech rozmnožil na Svatém kopečku

Návštěvníci Zoo Olomouc nyní mají konečně možnost vidět historicky první mládě banánovce obecného odchované v Zoo Olomouc. Čekali tady na ně dlouhých 14 let. Již takovou dobu tady afrického opeřence z čeledi turakovitých chovají, po řadě neoplozených snůšek tady až nyní slaví prvoodchov. Vzácný přírůstek, intenzivně zbarvené ptáče již těší i zraky návštěvníků.

Papoušci nestor kea

Miloučký příběh masožravých papoušků v Zoo Praha: Mláďata adoptovali jejich vlastní rodiče

Chov ptáků v zoo není jednoduchý i proto, že se chovatelé musejí rozhodovat o tom, jak naloží s vejci nebo vylíhnutými mláďaty. Nechají to na rodičích, využijí inkubátor, pustí se do umělého odchovu? Rozhodnutí o tom, co je nejlepší, je vždy individuální. Nakonec se i uměle odchovaná mláďata mohou dostat zpět ke svým rodičům tak, jak ukazuje příběh vysokohorských papoušků nestor kea v Zoo Praha.

Hadí vejce

Patří mezi největší a nejagresivnější hady světa. A konečně se rozmnožili v Zoo Ostrava

Protože jde o velké hady, mají i velká vejce. Na délku mohou mít taková nepřehlédnutelná hadí vejce i deset centimetrů. Nezvykle obrovských vajec letos samice krajty písmenkové v Zoo Ostrava nakladla rovnou 22. Na svět se z nich k velkému nadšení chovatelů vylíhlo hned 19 mláďat. Na potomky tady přitom čekali dlouhé roky. Každé hadí mládě již nyní navíc měří asi 65 centimetrů, dohromady je to dost na to, aby ohromila.