Přeskočit na obsah

Říše zvířat

Nejenom ti naši domácí mazlíčci, kočky a psi, zvířata v naší blízkosti, ale právě ta člověku vzdálená nám ukazují jiný svět, jiný vesmír. Právě divoká zvířata se svými vrozenými schopnostmi pro život, život v celé své kráse a přirozenosti nás ohromí, dáme-li jim šanci. Dáme?

Nandu pampový (Rhea americana)

Kolem Olomouce pobíhá pštros. Nebezpečí lidem nehrozí, odchyt tedy není v plánu

Kdo ví, jak příběh tohoto méně známého druhu pštrosa začal. Kdo ví, jak skončí. Jisté je, že aktuálně pobíhá ve volné přírodě v okolí Olomouce, konkrétně poblíž obce Chomoutov, jak informovala Česká televize. Zatím se mu nejspíš daří dobře, užívá si svobody, dostatku potravy i vysoké trávy, která připomíná jeho domov. Původně totiž pochází z travnatých plání Jižní Ameriky.

Kuna skalní

Kuny, nutrie nebo divoká prasata ve městě. Tato i další zvířata si nyní do hledáčku berou brněnští vědci

Jak to v Brně vypadá s divokými zvířaty? Jak se jim ve velkoměstě žije? Která zvířata do metropole zabloudí a která se sem za člověkem záměrně přestěhovala z divoké přírody? To všechno chtějí objasnit vědci Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity, Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity a společnosti SocioFactor v novém 2,5 roku trvajícím projektu.

Mládě gibona lara

Opičí láska v Zoo Olomouc sklízí sladké plody. Odstartovalo to malé černé mládě

Giboni zlatolící hrají dvěma barvami, které v průběhu života střídají. Mláďata se zpravidla rodí zlatavě světlá, po roce a půl pak začnou postupně tmavnout. V dospělosti však černý zůstává jen samec, zatímco samice se přebarvuje zpět do zlaté barvy. Pohled na takovou kontrastní giboní rodinku s malým zlatíčkem je úžasný, ovšem něhou dýchá i mládě černé.

Zubr evropský

První letošní mládě v rezervaci velkých kopytníků Milovice: Vítej na světě, milý zubříku!

Unikátní rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice se letos rozrostla o první mládě. Je to zubře, které objevil při kontrole stád pracovník chovatelského dohledu rezervace těsně na konci března. Protože jsou zubři s mláďaty velmi plaší a opatrní, až čas ukáže, zda-li je to sameček, či samička. Ke stádu zubrů totiž zatím není možné se přiblížit do potřebné vzdálenosti.

Lvice v Zoo Zlín

Lví námluvy v Zoo Zlín: Král zvířat má novou společnici. Je to sličná francouzská lvice, která je stále při chuti

Co víc si mohl lví samec Abamboo ve zlínské zoologické zahradě přát? Z francouzské zoo Planete Sauvage se k němu přistěhovala mladičká lvice s exotickým jménem Kwale. K velké radosti chovatelů po dlouhých týdnech jednání a spolupráce s koordinátorem chovu lvů konžských konečně v Lešné u Zlína získali pro svého lva potenciální partnerku. Snad se brzy dočkají i malých lvíčat.