Přeskočit na obsah

Říše zvířat

Nejenom ti naši domácí mazlíčci, kočky a psi, zvířata v naší blízkosti, ale právě ta člověku vzdálená nám ukazují jiný svět, jiný vesmír. Právě divoká zvířata se svými vrozenými schopnostmi pro život, život v celé své kráse a přirozenosti nás ohromí, dáme-li jim šanci. Dáme?

Kuny, nutrie nebo divoká prasata ve městě. Tato i další zvířata si nyní do hledáčku berou brněnští vědci

Jak to v Brně vypadá s divokými zvířaty? Jak se jim ve velkoměstě žije? Která zvířata do metropole zabloudí a která se sem za člověkem záměrně přestěhovala z divoké přírody? To všechno chtějí objasnit vědci Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity, Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity a společnosti SocioFactor v novém 2,5 roku trvajícím projektu.

Opičí láska v Zoo Olomouc sklízí sladké plody. Odstartovalo to malé černé mládě

Giboni zlatolící hrají dvěma barvami, které v průběhu života střídají. Mláďata se zpravidla rodí zlatavě světlá, po roce a půl pak začnou postupně tmavnout. V dospělosti však černý zůstává jen samec, zatímco samice se přebarvuje zpět do zlaté barvy. Pohled na takovou kontrastní giboní rodinku s malým zlatíčkem je úžasný, ovšem něhou dýchá i mládě černé.

První letošní mládě v rezervaci velkých kopytníků Milovice: Vítej na světě, milý zubříku!

Unikátní rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice se letos rozrostla o první mládě. Je to zubře, které objevil při kontrole stád pracovník chovatelského dohledu rezervace těsně na konci března. Protože jsou zubři s mláďaty velmi plaší a opatrní, až čas ukáže, zda-li je to sameček, či samička. Ke stádu zubrů totiž zatím není možné se přiblížit do potřebné vzdálenosti.

Lví námluvy v Zoo Zlín: Král zvířat má novou společnici. Je to sličná francouzská lvice, která je stále při chuti

Co víc si mohl lví samec Abamboo ve zlínské zoologické zahradě přát? Z francouzské zoo Planete Sauvage se k němu přistěhovala mladičká lvice s exotickým jménem Kwale. K velké radosti chovatelů po dlouhých týdnech jednání a spolupráce s koordinátorem chovu lvů konžských konečně v Lešné u Zlína získali pro svého lva potenciální partnerku. Snad se brzy dočkají i malých lvíčat.

Kdo by odolal sluneční lázni prvních jarních paprsků? V Zoo Brno se při vítání jara neohřívali jen návštěvníci, ale i medvědi nebo surikaty

Již v pondělí 20. března 2023 nastává jarní slunovrat, se kterým startuje astronomické jaro. V Zoo Brno jaro přivítali s mírným předstihem. V sobotu tady pro návštěvníky připravili bohatý program, ve kterém samozřejmě figurovala i zvířata. Nechyběli medvědi, surikaty nebo dudek.