Přeskočit na obsah

Mláďata

Zaručeně vykouzlí na tváři úsměv. Nejenom koťata, mláďata všeho druhu zaručeně potěší a zlepší náladu. Jsou ztělesněním lásky a radosti, bezelstně nabízejí dávku štěstí, ale dokážou také ohromit silou života.

Nevídaný úspěch: Vůbec poprvé se v Zoo Ostrava rozmnožili zelení hadi. Háďata jsou však zatím žlutá

Hned deset hadích mláďat vykouklo na chovatele v Zoo Ostrava 23. května 2023. Za posledních dvanáct měsíců se přitom odchov krajty zelené podařil pouze v jedné další zoologické zahradě. Tyto barevné hady z tropických deštných lesů Nové Guinei (Papui) přitom v Evropě chová celkem osmdesát institucí v celkovém počtu 150 jedinců.

Mládě surikaty se musí narodit správné matce, jinak má minimální šanci přežít. Gang je gang

V zoologických zahradách i v nejrůznějších zookoutcích patří surikaty k těm nejčastěji chovaným šelmám, také proto, že se relativně snadno rozmnožují. Ovšem v divoké přírodě to mají o poznání složitější. Vytvářejí hierarchické kolonie, které se někdy přírodně označují jako gang. Přísná sociální struktura umožňuje surikatám obstát v drsném prostředí vyprahlé pouště. Pokud jde o mláďata, přežívají však zpravidla jenom některá.

Co dokážou mláďata? Zlepšit náladu, jak potvrzují vědecké studie. I na fotkách probouzejí v mozku pocity štěstí

Maličké tělo s nepoměrně velkou hlavičkou, ohromné kulaté oči, měkké obrysy těla a něžné chmýří navrch. Tzv. juvenilní rysy na pohled vyvolávají v mozku vylučování dopaminu, tzv. hormonu štěstí. Je to přirozená reakce, která zajišťuje péči o mláďata. Ta se sice o sebe nedokážou postarat, ale jsou vybavena tak, že se o ně postarají jiní. Jejich vzhled probouzí instinkty, potřebu pečovat a ochraňovat, tu provází i příjemné pocity.

Mládě lemura má jeden klíčový úkol: Nepustit se. Až ho matka setřese ze zad, má další: Hrát si

Připomíná křížence kočky, psa a veverky, jen je černobílý, alespoň nejznámější z lemurů lemur kata. Stejně jako ostatní lemuři je i tento doma na Madagaskaru. Stejně jako ostatní umí skvěle šplhat, ale na rozdíl od nich tráví i značné množství času na zemi. Na zemi i v korunách stromů, tam všude se s matkou nosí mládě.

Mládě klokana má jen pár centimetrů. Rodí se po 38 dnech a okamžitě se musí vydat na cestu

Skutečná zkouška života, která dokonale prověří jeho schopnosti. Ta čeká na čerstvě narozené klokaní mládě. Na svět dostává jenom po krátké březosti, bez mozkové kůry, očí, nosů, s pahýly namísto končetin. Je tak malé, že je srovnatelné s včelou nebo čmelákem. A přece se musí vydat na cestu do bezpečí matčina vaku.