Přeskočit na obsah

Druhy koček

Říká si sice kočka domácí, ale v jejích genech se skrývá i kočka divoká. Malá, ale stále je to šelma, která již vzhledem připomíná další druhy koček a své větší příbuzné jako je serval, karakal, panter, levhart, tygr nebo lev, král všech zvířat. Ti všechny mají v Kočičích novinách své místo.

Kočičí příběhy: Jak se obyčejná černá kočka proměnila ve vzácné kočičí plemeno se stříbřitou srstí a cenou v řádech desítek tisíc

Pozoruhodná modrá kočka plemene nebelung jiné modré kočky trumfne délkou srsti. Je to dlouhosrsté kočičí plemeno v atraktivní modré barvě se stříbřitými odlesky, v odstínech připomínajících mlhu. Na mlhu odkazuje také její název, v němčině se totiž mlze říká „nebel“.

Toyger: Tygřík v obýváku vyjde pěkně draho. Je to jedna z těch nejdražších koček, které můžete mít doma

Jméno této kočky pochází z anglického slova toy, tedy hračka. Koncovka přitom odkazuje na samotného tygra (v angličtině tiger). V překladu je to doslova tygr na hraní, přesněji živá hračka pro vyvolené. Divokou tygří šelmu svým zbarvením skutečně připomíná, má přitom povahu společenského domácího mazlíčka.

Kočičí příběhy: Jak kočka překonala oceán tam a zpět, aby se usadila mezi kočičí aristokracií, stejně jako na gauči v obýváku

Majestátná, obrovská a nadmíru přívětivá norská lesní kočka reprezentuje přirozené kočičí plemeno. Přestože je původem z mrazivých lesů Norska, dnes je právoplatným obyvatelem domácností po celém světě. Čarokrásný vzhled a sladká povaha jasně vysvětlují, jak se kočka dostala do přízně lidí. Méně jasné je to, jak se kočka ocitla v severských lesích.

Vypadá jako kočka, ale je to margay. Jediná kočka, která umí lézt hlavou dolů

Poznávacím znamením tohoto kočičího mistra v akrobacii je nebývalá krása. Je to dlouhoocasá tečkovaná kočka, charakteristická čarokrásným zbarvením a velkýma výraznýma očima. Ty jsou známkou toho, že je margay nočním zvířetem. Patří mezi malé kočky (Felinae) a doma je v Jižní a Střední Americe. Je to stromová kočka, která miluje šplhání více než kočky jiné.

Kočičí příběhy: Jak lesní kočka ovládla přírodní živly a získala si i člověka

Při pohledu na kočičí klubíčko v hřejivém pelíšku si lze jen těžko představit, že kočka dokáže přežít v extrémních podmínkách mrazivého severu. Kočka z norských lesů si mohla o takovém topení ve vyhřátém lidském obydlí jenom nechat zdát. Ovšem na snění nejspíš neměla ani pomyšlení. Měla co dělat, aby přežila.