Přeskočit na obsah

Rady pro radost

Vystoupit ze svých bludných kruhů, zbavit se účasti krysích závodů. Jde to vůbec? Jde to! Jsme tu, abychom byli šťastní a spokojení, jako kočky. Právě kočky, celá příroda a vesmír nám jsou inspirací. A také tradice, osvědčená moudrost našich předků.

Seriál Smysl pro tumor

Podívaná na neděli: Nový seriál Smysl pro tumor hledá to dobré na zlé nemoci

Česká televize s počátkem nového roku uvádí nový seriál Smysl pro tumor. V roli ambiciózního studenta medicíny, kterému život zásadně změní rakovina, se představí Filip Březina. Příběh scenáristy Matěje Podzimka dle původní belgické verze Gevoel voor tumor však přináší i překvapivě pozitivní aspekty. Přesvědčit se o tom mohou diváci již v premiéře prvního dílu, který ČT nabízí ve večerním programu na neděli 7. ledna 2024.

Snímky vesmíru

Webbův teleskop zachytil mizející galaxii. Nabízí pohled do prvopočátku celého vesmíru

Je tak daleko, že z dalekohledu neustále mizí. Vesmírný teleskop Jamese Webba je však mocný, a to natolik, že se mu povedlo tento záhadný prvek zachytit. Řeč je o tzv. mizející galaxii označené AzTECC71. To, co vidíme na obrázcích, pochází z doby jen 900 milionů let po Velkém třesku, z doby, kdy se teprve rodily první hvězdy vesmíru a Sluneční soustava teprve čekala na svůj vznik.

Snímky vesmíru

Epické snímky Webbova teleskopu zachycují prstence Uranu jasněji než kdy předtím

Plynný obr Uran představuje jiný svět, ovšem ani na Uranu nechybí polární ledové království, ostatně je také nejchladnější planetou Sluneční soustavy. Na rozdíl od Země nebo Marsu netvoří póly planety pevný led, ale mrazivé aerosoly vznášející se vysoko v uranské atmosféře. Právě ty zachycuje nový snímek Webbova vesmírného teleskopu, spolu s ohromujícími zářivými prstenci.

Sluneční záře

Vědci se spletli. Nové výpočty upravují velikost Slunce a nutí k přehodnocení poznatků

Od sedmdesátých let je vědeckou obcí přijatý standard, který poloměr Slunce vyčísluje na 695 990 kilometrů. Metoda, která pro stanovení velikosti Slunce využívala úplné zatmění, však přestává být v éře superpočítačů a detailních propočtů dostatečná. S novou studií vědci pohled na naši nejbližší hvězdu přehodnocují.

Seriál Osada 2, Tomáš Hanák jako Keyhoss

Seriál Osada 2 graduje. Konec je na dohled, ale ještě se jako spasitel objevil Keyhoss

Místo Ameriky byl ve vězení, odhalila první řada seriálu Osada. V druhé řadě se Keyhoss v podání Tomáše Hanáka objevuje až v těsném závěru, údajně měl být (nepřekvapivě) zase v Americe. Uvěří mu někdo? Tentokrát už si nechce nechat říkat Tony, přichází jako Tonda, Antonín. Je to jiný člověk? Zachrání pohodu v Záhoří právě on?