Přeskočit na obsah

Radost do života můžete vnést snadno a rychle hned teď. Stačí si položit jednu jedinou otázku

Ne vždy se život vyvíjí dle našich představ. Dobré zprávy provází ty špatné, chvíle štěstí střídají okamžiky nepohody. Někdy je jich až příliš. Je jen málo dnů, kdy bychom se nemuseli věnovat něčemu, co nás nebaví, nudí nebo přímo otravuje. Nemusíte zásadně překopávat celý život, hledat štěstí v buddhistických klášterech na druhém konci světa, ani se vydat do velkého boje za dobré zprávy. Svět se nezmění mávnutím čarovného proutku, vlastní náladu však můžeme proměnit prostřednictvím jedné jednoduché otázky.

Radost žena

Ilustrační foto: Jak vnést do života radost? Zdroj: Pixabay.com

Jde o ten pocit!

Snadno a rychle můžete vnést do každého okamžiku v životě radost, když si položíte otázku, na co se těšíte. Zapomeňte na velkolepé projekty, dovolené v ráji, svatbu (rozvod) nebo nový dům. Hledejte mezi těmi malými, ale příjemnými okamžiky, které zažíváme každý den.

Většina z nás se těší například na dobrý oběd, večerní program v televizi, setkání s rodinou a mazlíčky doma po práci. Můžete si vytvořit nový plán s něčím, na co se těšit. Co takto zajít do cukrárny, vyrazit do zoo za novými mláďaty, dopřát si vyjížďku na kole nebo alespoň procházku v parku? Do plánu, na co se těšit, můžete zařadit třeba jen ničím nerušené posezení s kávou na terase, zahradničení nebo hodinový relax při čtení své oblíbené knihy.

„Těšení se na něco příjemného je základ naděje a naděje je hlavním prostředkem pro přežití i ve velmi složitých situacích,“ uvedl v rozhovoru pro server iDnes psycholog Radek Ptáček s vysvětlením, že příjemná vize působí v mozku stejně pozitivně, jako naopak škodí špatné myšlenky./1/ Psychologové mají dokonce teorii, že na jednu špatnou emoci či myšlenku bychom měli pro vnitřní pohodu vždy mít tři dobré, jak uvádí psycholožka Nela G. Wurmová na serveru Psychologie.cz./2/

Je to banální, ale o banalitu nejde

Je to jednoduché, ale účinné. Stačí si představit něco, na co se těšíte. Funguje to okamžitě, hned je líp. Dokonce magnetická rezonance, která detekuje sebemenší změny v průtoku krve v mozku, ukáže, když myšlenky směřují k něčemu pozitivnímu. Dokládá to studie publikovaná v časopise Frontiers in Psychology, která spojila věci, na které se lidé těší, s konkrétními mozkovými okruhy. Vědci dospěli k závěru, že existuje nervový mechanismus, který očekávání příjemné budoucnosti spojuje s pocity blaha./1/

K vytvoření seznamu alespoň třech věcí, na které se těšíte, nabádá i expert na štěstí Alexandr Kjerulf dle magazínu Forbes. V souvislosti s novým týdnem, kdy zpravidla přemýšlíme o tom negativním, co nás čeká, nás takový seznam pozitivně naladí./4/

2 zásadní faktory

Těšení se na konkrétní událost eliminuje úzkost, kterou vyvolává nejistá budoucnost. Přináší pozitivní asociace jednak s tématem budoucnosti, jednak pocit kontroly, který v době všudypřítomné nejistoty tolik chybí. Svět je hned hezčí, když se máte na co těšit. A vždy se dá najít něco, na co se těšit. Tedy do toho!

ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE

Radost do života můžete vnést snadno a rychle hned teď. Stačí si položit jednu jedinou otázku

,

Ne vždy se život vyvíjí dle našich představ. Dobré zprávy provází ty špatné, chvíle štěstí střídají okamžiky nepohody. Někdy je jich až příliš. Je jen málo dnů, kdy bychom se nemuseli věnovat něčemu, co nás nebaví, nudí nebo přímo otravuje. Svět se nezmění mávnutím čarovného proutku, vlastní náladu však můžeme proměnit prostřednictvím jedné jednoduché otázky.

Internet: /1/ iDnes.cz, /2/ Psychologie.cz, /3/ Frontiersin.org, /4/ Forbes.cz

Největší kočky světa

Ohromí nejen velikostí…

Velká bílá kočka Maine Coon

Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *