Unikátní rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice se letos rozrostla o první mládě. Je to zubře, které objevil při kontrole stád pracovník chovatelského dohledu rezervace těsně na konci března. Protože jsou zubři s mláďaty velmi plaší a opatrní, až čas ukáže, zda-li je to sameček, či samička. Ke stádu zubrů totiž zatím není možné se přiblížit do potřebné vzdálenosti.
Zubřík si letos pospíšil
Doposud se malí zubři v Milovicích rodili od května do srpna. U zubřích samic se březost špatně rozeznává, takže je každé mládě tak trochu překvapením. Letošní zubřík navíc další mláďata přeběhl až o dva měsíce. Zubří mláďata obvykle přicházejí na svět až na jaře, zatímco divocí koně a pratuři rodí i v prvních měsících roku.
„Je to vůbec poprvé za osm let fungování rezervace, kdy jsme zaznamenali první mládě v rezervaci právě u zubrů. Až dosud se o každoroční prvenství střídavě dělili divocí koně a zpětně šlechtění pratuři,“ uvedl v tiskové zprávě Dalibor Dostál z ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci spravuje./1/
Česká krajina také rezervaci v roce 2015 založila, ve spolupráci s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Botanické zahrady hlavního města Prahy, Zoo Liberec, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí./1/
Kupa radosti v Zoo Zlín
Vylíhla se tady dvacítka mláďat vzácné želvy ostruhaté.
Nejsou to jenom zubři
Největší savec evropského kontinentu zubr evropský (Bison bonasus) byl v divoké přírodě vyhuben po první světové válce. V současnosti se zubři vracejí zpět do přírody díky zubrům, kteří přežili v zajetí. Také zubři z Milovic se již postupně vracejí zpět do přírody, navíc s velkou genetickou pestrostí, protože původně pocházejí hned z pěti polských rezervací. Mj. jde také o legendární Bělověžský prales.
I s novým mládětem aktuálně milovickou rezervaci obývá 37 zubrů, 60 divokých koní a dvacítka zpětně šlechtěných praturů. Jde o tzv. ekosystémové inženýry, kteří vytvářejí podmínky pro život celé řadě živočichů a rostlin. V rezervaci tak roste například silně ohrožený hořec křížatý. Nad ním poletuje vzácný motýl modrásek hořcový Rebelův, vázaný právě na výskyt hořce křížatého.
Evropský unikát v Milovicích
Milovice u Nymburka jsou první rezervací na světě, kde žijí všechny tři klíčové druhy velkých kopytníků Evropy. Vedle zubrů jsou to i divocí koně a pratuři. V tomto složení jde o vůbec první pastvinu na světě, od června 2020 je navíc jako součást národní přírodní památky Mladá pod speciální ochranou. Reálně ukazuje podobu evropské krajiny před nástupem intenzivního zemědělství a zásahů člověka.
O článku: První letošní mládě v rezervaci velkých kopytníků Milovice: Vítej na světě, milý zubříku!
▼ ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE
První letošní mládě v rezervaci velkých kopytníků Milovice: Vítej na světě, milý zubříku!
Unikátní rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice se letos rozrostla o první mládě. Je to zubře, které objevil při kontrole stád pracovník chovatelského dohledu rezervace těsně na konci března. Protože jsou zubři s mláďaty velmi plaší a opatrní, až čas ukáže, zda-li je to sameček, či samička. Ke stádu zubrů totiž zatím není možné se přiblížit do potřebné vzdálenosti.
Internet: /1,2/ Česká-krajina.cz, /3/ Kudyznudy.cz, /4/ ekolist.cz
Říše zvířat a rostlin
Opustíme-li svoji lidskou omezenost a zaměření na sebe, podíváme-li se kolem, objevíme úchvatný svět plný zázraků. Zaměříme-li se na další obyvatele této planety, zjistíme, jak fascinující jsou a kolik se toho od nich můžeme učit.
Připomíná kočku kříženou s veverkou
Prsty má jako pavouk a jí jako datel.
Dejte zvířatům šanci
Nejenom ti naši domácí mazlíčci, kočky a psi, zvířata v naší blízkosti, ale právě ta člověku vzdálená nám ukazují jiný svět, jiný vesmír. Právě divoká zvířata se svými vrozenými schopnostmi pro život, život v celé své kráse a přirozenosti nás ohromí, dáme-li jim šanci.
Narodil se císařským řezem, takže je to Císař. Miniprimát ze Zoo Olomouc se zatím drží máminy „sukně“
Malý vodní brouk porušuje fyzikální zákony. Nová studie objasňuje, jak to dělá
Bělouši na dánském dvoře mají český původ. Národní hřebčín Kladruby je sem poprvé poslal již před 30 lety
Vědecký pokrok pádí vpřed, příroda je stále neprobádaná. Zatím známe méně než 20 % rostlin a živočichů
Už to začalo. V zoo hlásí první přírůstky. Tyto jsou z Jihlavy, původně z Uruguaye
Pravděpodobnost, že by se americký lesňáček objevil na anglickém dvorku, je mizivá. A přece se stalo
Chcete víc?