Giboni zlatolící hrají dvěma barvami, které v průběhu života střídají. Mláďata se zpravidla rodí zlatavě světlá, po roce a půl pak začnou postupně tmavnout. V dospělosti však černý zůstává jen samec, zatímco samice se přebarvuje zpět do zlaté barvy. Pohled na takovou kontrastní giboní rodinku s malým zlatíčkem je úžasný, ovšem něhou dýchá i mládě černé.
Malé opičí zlatíčko
Ještě před koncem roku přibyl do rodiny gibonů zlatolících v Zoo Olomouc zlatý přírůstek. Až čas ukáže, jak se vybarví. Nejdříve musí ztmavnout, co bude pak, je otázkou. Některá mláďata se přebarvují až ve chvíli, kdy opustí zoo. Rychleji se vybarvují samice spojené se samcem.
Pro samice je výhodnější přiznat barvu co nejpozději, protože samci jsou z rodiny vyháněni později než samice. Asi ve věku 7 let však rodinu opouštějí všechna mláďata, a to tak, že samičky většinou vyhánějí matky, samce zase otcové. Na to je však ještě příliš brzy, nyní se čerstvě narozený gibonek může těšit z péče rodičů, stejně tak i další maličké olomoucké opičky.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Malý černý gibonek lara
V lednu se v Zoo Olomouc rozrostla i zlatočerná rodina gibonů lara. Po čtyřech zlatých mláďatech se tady však narodilo mládě tmavé (viz úvodní foto). Giboni lara to mají se zbarvením jinak než giboni zlatolící, a tak se černé mládě narodilo světle zbarvenému otci, když barvu podědilo po matce. Ta také první dny mládě bedlivě schovávala, takže ho v tmavé srsti nebylo snadné vidět. To se postupně mění s tím, jak mládě roste. Od začátku roku vyrostlo pořádně, navíc má v zoo i konkurenci v podobě dalších opičích mláďat.
Je tam! U mámy na břiše
Miminko barevné pralesní opičky
Pár gramů ryzí lásky
K posledním opičím přírůstkům v Zoo Olomouc patří dvojčata kosmanů zakrslých. Nejmenší opice světa tady přivítaly na svět dvojčata 7. dubna. Přestože jsou mláďata s váhou po narození kolem 5 až 7 gramů téměř neviditelná, návštěvníci je již s trochou štěstí mohou spatřit na zádech sourozenců nebo otce. Tyto miniaturní drápkaté opičky to totiž mají tak, že péči o mláďata zajišťuje zejména otec či ostatní členové rodiny. Samice rodí a kojí, víc se nestará. To platí i pro tamaríny.
Také tamaríni vousatí potěšili v Zoo Olomouc novými mláďaty. Vůbec jako první mláďata chovného páru olomouckých tamarínů a také jako první mláďata primátů narozená v nové expozici přišla na svět 15. března. Potvrdily se tak domněnky chovatelů, že pro zdárné rozmnožování a úspěšný odchov potřebují tamaríni více intimity. Z Pavilonu opic se proto přesunuli do Pavilonu šelem a mořských akvárií, kde nyní těší pohledem na roztomilá mláďata. Ta jsou sice zatím bez typických dlouhých vousů, ale to vůbec nevadí, vousy by na malé opičce stejně působily nepatřičně.
O článku: Opičí láska v Zoo Olomouc sklízí sladké plody. Odstartovalo to malé černé mládě
▼ ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE
Opičí láska v Zoo Olomouc sklízí sladké plody. Odstartovalo to malé černé mládě
Giboni zlatolící hrají dvěma barvami, které v průběhu života střídají. Mláďata se zpravidla rodí zlatavě světlá, po roce a půl pak začnou postupně tmavnout. V dospělosti však černý zůstává jen samec, zatímco samice se přebarvuje zpět do zlaté barvy. Pohled na takovou kontrastní giboní rodinku s malým zlatíčkem je úžasný, ovšem něhou dýchá i mládě černé.
Internet: /1,2,3,4/ Zoo-Olomouc.cz, /5/ Olomouc.cz, /6/ Rozhlas.cz
Není modrá jako modrá…
Nemusí to být Britka, může být také z Francie, USA nebo Ruska.
Říše zvířat a rostlin
Opustíme-li svoji lidskou omezenost a zaměření na sebe, podíváme-li se kolem, objevíme úchvatný svět plný zázraků. Zaměříme-li se na další obyvatele této planety, zjistíme, jak fascinující jsou a kolik se toho od nich můžeme učit.
Čapí hnízda se pomalu plní
Nezbývá, než se těšit na první čápata…
Dejte zvířatům šanci
Nejenom ti naši domácí mazlíčci, kočky a psi, zvířata v naší blízkosti, ale právě ta člověku vzdálená nám ukazují jiný svět, jiný vesmír. Právě divoká zvířata se svými vrozenými schopnostmi pro život, život v celé své kráse a přirozenosti nás ohromí, dáme-li jim šanci.
Narodil se císařským řezem, takže je to Císař. Miniprimát ze Zoo Olomouc se zatím drží máminy „sukně“
Malý vodní brouk porušuje fyzikální zákony. Nová studie objasňuje, jak to dělá
Bělouši na dánském dvoře mají český původ. Národní hřebčín Kladruby je sem poprvé poslal již před 30 lety
Vědecký pokrok pádí vpřed, příroda je stále neprobádaná. Zatím známe méně než 20 % rostlin a živočichů
Už to začalo. V zoo hlásí první přírůstky. Tyto jsou z Jihlavy, původně z Uruguaye
Pravděpodobnost, že by se americký lesňáček objevil na anglickém dvorku, je mizivá. A přece se stalo
Chcete víc?