Do Zoo Praha nyní mohou návštěvníci zavítat i po setmění a pozorovat svět zvířat prostřednictvím nejvyspělejších zařízení používaných například armádou. Fanoušci zoo nyní mohou areál navštívit v čase, kdy denní zvířata vyhledávají úkryt a na scénu přichází soumrační a noční živočichové. Noční prohlídky, nový zážitkový program nabídne noční pozorování zvířat skrze termovizní monokulární kameru, noktovizor, speciální vojenskou termovizi i UV světlo. Zoo Praha je v současné době jedinou zoologickou zahradou na světě, která takto vyspělou technologií disponuje.
Jak to začalo?
„Vlastně to celé začalo, když jsme s pár kolegy procházeli potemnělou zoo a přemýšleli, jak nově uchopit její večerní a noční prohlídky. Koneckonců značná část našich zvířat aktivuje za soumraku či v noci,“ popisuje ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. „A tak jsme začali experimentovat i s nejrůznějšími termokamerami a zařízeními pro noční vidění, počínaje běžně dostupnými a konče těmi, která jsem doposud znal pouze z akčních filmů. Nově tedy představujeme speciální noční prohlídky, během kterých budou návštěvníci vybaveni termokamerami i další technikou, aby mohli sledovat život v noční zoo a současně se kolem sebe rozhlédnout očima zvířat.“
Nový zážitkový program v Zoo Praha trvá zhruba hodinu a půl a během něj se návštěvníci na vlastní oči seznámí s detaily termoregulace různých druhů zvířat i s jejich způsobem života po západu slunce.
„Zlatého hřebu se návštěvníci dočkají na závěr prohlídky u plameňáků, kde máme umístěnu speciální vojenskou termokameru. Ta je určena k vyhledávání cílů a k navádění střel, ale u nás je namířena na plameňáky – a díky její mimořádné citlivosti můžete krásně sledovat, jak jim noha, na níž stojí ve vodě, postupně vychládá, až ji vystřídají za druhou, prohřátou, kterou měli doposud schovanou pod tělem,“ popisuje jednu ze zajímavostí ředitel Miroslav Bobek.
Technologie
Termovizní monokulární kamery a noktovize
Termovizní kamera poskytuje jasný obraz i v náročných podmínkách jako je tma, mlha, kouř, prach, déšť, sníh, lesní porost atd. Jedná se o profesionální přístroj, který je využíván například při hlídkách, vyhledávání a záchraně osob či zvířat, zabránění pašování, ale i při běžné turistice či cestování. Dokáže detekovat zvíře na vzdálenost cca 70 metrů.
Zatímco u termovize jde o kameru citlivou na záření tepelné – lze ji přirovnat k pohledu očima hada, noktovize citlivě pracuje s odrazy slabého záření světelného – jde tedy o pohled, kterým svět sleduje například kočka. Tento způsob nočního vidění zesílením odrazů nejslabších zbytků světla je vlastní nejen šelmám nebo kopytníkům, ale z ptáků třeba sovám, kiviům, lelkům, nebo také nočním primátům (outloň, nártoun).
Speciální vojenské kamery
Jedná se o profesionální přístroj využívaný například i mnoha ozbrojenými složkami v Evropě. Kamera tohoto typu je schopna detekovat objekt o velikosti tanku (v našem případě třeba slona) až na vzdálenost 11 km, lidskou postavu pak rozliší na 8 km. Je schopna pracovat v teplotním rozpětí od -32 °C do 55 °C. Přes privátní wifi síť se připojují externí zobrazovací zařízení (telefony a tablety), které potom přenáší obraz z kamery v reálném čase.
TISKOVÁ ZPRÁVA
KOČIČÍ NOVINY filtrují dobré zprávy. Zajímají nás i zprávy odjinud, dobré tiskové zprávy, pozitivní informace. Business nevynecháváme, ani PR články. Hledáme to dobré, také v oblasti komerčních sdělení, v komerční nabídce, především pokud jde o produkty a služby pro kočky, chovatele koček a milovníky zvířat obecně. Tento článek představuje právě Komerční sdělení, PR text. Nejde o redakční obsah, vznikl jako (tisková) zpráva odjinud.