Přeskočit na obsah

Noční nebe

Magické představení, které noc co noc rozehrává noční nebe, je tady pro každého z nás, pro naši radost. Nezbývá než žasnout nad nezměrnými krásami vesmíru, jehož jsme sice miniaturní, stále však součástí. Žasněme.

Vesmírná elektrárna se silou vodíkové bomby. To je Slunce

Slunce, plynný vesmírný obr nehoří jako obyčejný oheň. Tvoří ho plynný vodík, který se pod extrémní teplotou a tlakem mění v hélium. Vzniká při tom mohutná vlna energie na principu, který využívá vodíková bomba. Slunce se tak dá označit za obrovský termojaderný reaktor, který permanentně pracuje miliardy let.

Planeta Saturn ve vaně aneb Zvláštnosti plynného obra

Když se řekne Saturn, většina si vybaví planetu s prstenci. Šestý člen Sluneční soustavy však nabízí mnohem víc než zajímavé prstence. S nadsázkou by se dalo říci, že je to tak trochu otec Jupitera. Jednak kvůli pojmenování z římské mytologie, jednak kvůli podobnému složení.

Ledový obr Uran: Zvláštní svět nad Saturnem

Uran patří kvůli své vzdálenosti mezi nejméně probádané, tedy nejtajemnější planety. Sedmá planeta Sluneční soustavy vzbudila rozruch již při svém objevení, kdy byla pokládána spíše za kometu či hvězdu. Hlavu také zamotá délka uranovského dne. A když začnou pršet diamanty, vyvstane člověku na mysli: Co je tohle za zvláštní svět?

Planeta Saturn, otec Jupiteru, skrývá množství zajímavých světů

Saturn je nejvzdálenější planetou od Země, kterou lze spatřit pouhým okem. Tato planeta je i proto známá již od starověku a je také nedílnou součástí astrologie. Pojí se s prastarými tradicemi i s římskou mytologií, podobně jako Jupiter. Nese jméno po římském bohu zemědělství, sklizně a bohatství. Bohaté je i dění kolem Saturnu.

Právě vrcholí Orionidy. Podívejte se na noční nebe!

Nejsou tak známé jako letní Perseidy, i podzim však má svůj pravidelný meteorický roj. Jde přitom o úlomky vůbec nejznámější vlasatice – Halleyovy komety. Orionidy, které zdánlivě vylétají ze souhvězdí Orion, ale k vidění jsou na velké části oblohy, právě vrcholí.