Přeskočit na obsah

Noční nebe

Magické představení, které noc co noc rozehrává noční nebe, je tady pro každého z nás, pro naši radost. Nezbývá než žasnout nad nezměrnými krásami vesmíru, jehož jsme sice miniaturní, stále však součástí. Žasněme.

Supergigantická hvězda se rozjasňuje. Kdyby rudý obr vybuchl, exploze by na denní oblohu přidala další „slunce“

Superobří červená hvězda Betelgeuse s polohou v souhvězdí Orion je nám vzdálená zhruba 650 světelných let. Rudý obr, zvaný také Alfa Orionis nebo HD 39801, s průměrem 1400krát převyšujícím velikost našeho Slunce a vyzařující energií 100 tisíckrát vyšší než Slunce, je nám dost blízko na to, abychom ho mohli sledovat.

Ohnivá koule nad Austrálií explodovala tak silně, že záblesk registrovali 600 km daleko. Oslní i jako video

Kamery z letiště Cairns v australském Queenslandu zachytily explozi meteoru, známého jako bolid, který se nedávno prohnal nad Austrálií. Nezvyklý zelený meteor explodoval v podobě oslnivého záblesku světla provázeného hlasitou ránou. Ta ohromila místní obyvatele, rozzářenou noční oblohu pozorovali i stovky kilometrů daleko.

Májové obloze stylově vévodí planeta Venuše. Společnost jí příhodně dělá planeta Mars. A není sama

Jsou to naši nejbližší planetární sousedé. Venuše a Mars, nedílně spojení v četných uměleckých ztvárněních, vzdálení jako láska a válka. Ostatně nesou také jména římské bohyně lásky a boha války. Mytologie jejich vztah zachycuje jako vášnivou božskou dvojici, někdy jsou to milenci, jindy dokonce manželé. V květnu 2023 jako planety rozzáří noční oblohu. Jen se podívejte!

Český tým nadšeně hlásí dílčí úspěchy vesmírné mise k Jupiteru. Sonda JUICE přináší první data

Dlouhých osm let bude sondě JUICE trvat cesta k planetě Jupiter a jejím ledovým měsícům. Řídicí středisko mezitím realizuje postupné testy sondy včetně přístroje pro měření radiových a plazmových vln, na kterém se významně podílí česká Akademie věd. Vědci a technici z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR a Astronomického ústavu AV ČR byli také součástí týmu, který záhy po startu rakety se sondou na dálku řídil zapínání přístroje.