Přeskočit na obsah

Kočka není pes

Mít kočku je pro mnoho lidí sen, alespoň do chvíle, než se naplní. Realita života s kočkou nemusí odpovídat představám chovatele, který chtěl domácího mazlíčka, co se mazlí, je čistotný, roztomilý a nikdy, opravdu nikdy neudělá žádnou škodu. Sny o kočkách a jejich lásce jsou od reality asi stejně vzdálené jako mýty o kočičích pomocnicích čarodějnic. Stále přitom platí, že kočka není pes.

Klid, o ten jde především

Nespornou výhodou kočky oproti psovi je její klidná povaha. I aktivní plemena koček, kočky, které mňoukají víc než jiné, vyznávají chvíle klidu. Kočky jsou také zdrojem klidu pro své chovatele, pokud tedy právě nezlobí.

Kočky vyžadují pozornost, ale zpravidla snášejí i samotu, rozhodně podstatně lépe než pes. Nejlepšího přítele člověka předčí i ve své čistotnosti. Nejde jenom o olizování srsti, díky kterému zůstává kočičí kožíšek stále čistý, jde také o kočičí wc. Kočky se zpravidla velmi rychle naučí používat kočičí záchodek, a tak nevyžaduje úklid domácnosti s kočkou žádné speciální metody a úkoly navíc, až na ten záchodek.

Fyzická zátěž nehrozí

Kočka v bytě, pokud má k dispozici dostatek vyžití, škrabadlo, hračky a prostor pro hry, zpravidla netrpí nudou. Vystačí si sama, bez nějakých nároků na fyzickou zátěž člověka. V tom se kočka a pes zásadně liší. Pes se bez venčení neobejde.
Pohyb člověku pochopitelně prospívá, ale zdravotní přínosy mu přináší i domácí kočka. Mj. pomáhá proti stresu a depresím. Již bylo řečeno, že kočka je zdrojem klidu. Má ho na rozdávání. Na rozdíl od psa je kočka vhodná i pro seniory a lidi s omezenou pohyblivostí. I těm pomáhá proti stresu.

Micko, přines!

Na druhou stranu je třeba počítat s přirozenou svéhlavostí kočky, která sice člověku rozumí, dokáže si osvojit i některé povely, ale stále je její výcvik poněkud problematický. S výcvikem psa se výcvik kočky nedá srovnávat, ač některá kočičí plemena mají pro výcvik vlohy. Je to například mainská mývalí kočka, ragdoll, bengálská kočka, siamská kočka, sphynx nebo turecká van.

Literatura/zdroj: Říhová, M.: Chov koček. Praha: Grada, 2007

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *