Přeskočit na obsah

Všechny články

Alexandr malý, Psittacula krameri

Nejen holubi a vrabci. V Bruselu v tisících poletují i tropičtí papoušci

V belgickém Bruselu, také v Londýně, Paříži a dalších evropských městech se zabydleli tropičtí ptáci, kterým zoologové říkají alexandři malí. Jenom v Bruselu jich má být v současnosti asi deset tisíc, přitom ještě před půl stoletím jich tam bylo jen několik málo kusů. Skupinu ptáků měl tehdy vypustit přímo ředitel místní zoologické zahrady a zábavního parku Meli Park Heysel Guy Florizoone. Chtěl město oživit pestrými barvami papoušků.

Kočka senior

Přepočet kočičího věku na ten lidský: Víte, jak stará je ve skutečnosti vaše kočka?

Na naše domácí mazlíčky pohlížíme trochu jako na děti. Není divu. Jsou menší, vyžívají se v nejrůznějších hrách a skotačinách. Neustále z nich čiší ryzí radost ze života a přitom si dopřávají i relax a spánek, když nám předvádějí, co znamená spát jako miminko. Jde-li o kočky, platí to dvojnásob. Ve skutečnosti však stárnou rychleji než lidé, v přepočtu na lidský věk se během pár let stávají seniory.

podzim listy

Tajemství podzimu: Proč stromy na podzim mění barvu listů?

Zářivě oranžová, intenzivní žlutá nebo rubínově červená… barvy listů na podzim po typicky zelených měsících hrají úchvatnými tóny, které do pochmurných dnů vnášejí povzbuzující zpestření. Zatímco o zeleném barvivu označovaném jako chlorofyl už slyšel téměř každý, stromy na podzim rozehrávají krásu prostřednictvím dalších barevných pigmentů. Právě ty vévodí podzimní krajině a vytvářejí ono úchvatné kouzlo podzimu.

Velký bílý žralok

Bílí žraloci v zóně soumraku: Nová studie budí nové dohady o dění v hlubinách oceánu

Bílí žraloci spolu s dalšími druhy velkých dravých ryb tráví pravidelně čas v hlubinách oceánu, které se označují jako zóna soumraku. Toto překvapivé zjištění přináší nová studie, která zároveň vzbuzuje dohady a otázky proč. Ryby musí mít důvody, proč se ponořují tak hluboko, ovšem ty jsou nám suchozemšťanům zatím skryté.

Černý jaguár Zoo Zlín

Nádherný černý jaguár opět zdobí Zoo Zlín. Samice Yuna má nového společníka

Zoo Zlín se opět těší z černého jaguára, který se stane jedním z obyvatelů největší expozice pro chov jaguárů v Evropě Jaguar Trek. Expozice byla otevřená loni v květnu. Na dvou tisících metrech čtverečních se k potěšení oka návštěvníků proháněla samice Yuna spolu se samcem Dannym, který bohužel v prosinci poskočil až za duhu. Nyní mají ve Zlíně nového samce a opět je černý.

Planeta Země

Cena za komunikaci změny klimatu v Česku za rok 2023 putuje expertům z AMO

Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) má svůj expertní Klimatým. Osmnáctičlenný Klimatým se 15. listopadu 2023 stal v pořadí pátým laureátem Ceny za komunikaci v Česku. Cena je určena vědcům a expertům, kteří přispívají k osvětě, kultivaci diskuse a přemosťování názorových rozdílů, které bezpochyby v oblasti změny klimatu panují.