Přeskočit na obsah

Čím a jak správně krmit kočku?

  • od
Krmení kočky

Ilustrační foto: Čím krmit kočku?

Každý, kdo má doma kočku, jistě ví, že kočka je přirozený predátor a dokáže ocenit její svéhlavost a nezávislost. Na druhou stranu je zcela nezbytné si uvědomit, že zdraví a celková vitalita vaší kočky závisí především na vás. Přesněji na množství a kvalitě krmiva, které kočce podáváte. Čím a jak tedy krmit kočku, aby prospívala?

Co by měla kočičí potrava obsahovat?

Kočka je od přírody masožravec, což se samozřejmě odráží v ideálním poměru makroživin, které by její potrava měla obsahovat. Základ kočičího jídelníčku tak tvoří především bílkoviny, které by měly tvořit 25-40 % denního příjmu živin.

Další nezbytnou složkou krmiva jsou pak tuky, jež jsou hlavním zdrojem energie. Tuky by měly tvořit až 20-40 % přijatých denních makroživin, přičemž je jejich obsah v potravě potřeba upravovat dle fyzické aktivity a tělesné kondice kočky. Tuky pak pomáhají k ideálnímu vstřebávání vitamínů A, D, E a K.

Třetí složkou potravy jsou pak sacharidy, které rovněž slouží jako zdroj energie. V případě sacharidů platí, že jejich poměr v potravě by měl být spíše nižší do maximálního poměru 10 %. Sacharidy by měly být primárně zdrojem vlákniny pro podporu správného zažívání kočky.

Typy kočičího krmiva

Na současném trhu si můžete vybírat z řady kvalitních krmiv pro kočku, základními druhy jsou granule, konzervy (kapsičky) a BARF potrava. Každá z těchto krmiv má samozřejmě své výhody a nevýhody, které byste neměli opomínat.

Suchá krmiva

Mezi nejoblíbenější patří suchá krmiva ve formě granulí, které se jednoduše podávají, skladují a dlouho vydrží. Suchých krmiv je na trhu nepřeberné množství a při jejich výběru je nutné pamatovat především na kvalitu. Suchá krmiva jsou vhodná jako kompletní potrava jen pokud vybíráte granule s vysokým obsahem masa. Při krmení granulemi byste měli pamatovat i na skutečnost, že kočka musí mít k dispozici dostatek vody, jinak by nemusela granule správně trávit. Ideální volbou můžou být granule lisované za studena, které jsou zpracované při teplotě nepřesahující 39,9 °C, což zajišťuje zachování maximálního množství vitamínů, minerálů a výživných látek. Jsou dobře stravitelné a v žaludku kočky nebobtnají.

Konzervovaná krmiva

Konzervovaná krmiva jsou velmi oblíbená, a to i přes skutečnost, že se nejedná o kompletní vyváženou potravu. Kočky mají tato vlhká krmiva rády pro jejich výrazné aroma, majitelé pak pro jednoduché skladování, podávání i dlouhou trvanlivost. V případě konzervovaných krmiv je výhodou i skutečnost, že není nutné tolik hlídat příjem tekutin u kočky. 

BARF potrava

Nejpřirozenějším způsobem stravování kočky je syrová strava, je to zřejmé i z jejich života ve volné přírodě. Je však nezbytné správně nastavit poměry jednotlivých makroživin a potravu odebírat od renomovaných výrobců. Dnes se naštěstí můžete spolehnout i na předpřipravenou kvalitní BARF potravu pro vaši kočičku od předních výrobců.

Jak správně krmit kočku

V průběhu života se výživové potřeby kočky značně liší, a to nejen v závislosti na jejich věku, ale i aktuální fyzické aktivitě. Pravidla pro to, jak krmit kočku, nejsou příliš složitá a shrnout se dají následovně.

Koťata mají velmi rychlý metabolismus a je tak ideální je krmit malými dávkami 6krát denně. Jak kočička postupně dospívá, její metabolismus se zpomaluje a je vhodné denní dávky krmiv postupně snížit na 2-3 denně. Obecně se sice udává, že by kočka měla denně přijmout mezi 125-300 gramy krmiva denně, ale toto množství je závislé na typu krmiva, jeho kvalitě, konstituci kočky a opět i její fyzické aktivitě. Správnou krmnou dávku je možné stanovit v kalorické hodnotě, kdy se udává, že na každý kilogram své váhy by měla kočka přijmout 50-80 kcal.

U starších koček pak pomáhá předejít obezitě krmení v menších porcích 3-4 denně.

Výživové hodnoty se pak významně liší i u březí nebo kojící kočky, kdy platí, že březí kočka by měla mít zvýšený kalorický příjem asi o 25 %, kojící kočka pak o 200 %.

Granule od Yoggies

Jak bylo výše uvedeno, aby kočka správně prospívala, je potřeba vybírat granule, které obsahují vysoké procento masa. Pokud sáhnete po kvalitním suchém krmivu pro kočky, může tvořit plnohodnotný jídelníček vašeho mazlíčka.

Granule Yoggies jsou lisované za studena a vynikají nejen vysokým obsahem masa, ale i unikátním složením s probiotiky. Tyto granule naleznete na e-shopu Yoggies, kde se můžete podívat i na podrobnější informace o jejich superprémiovém složení. Pokud vaši kočku granule tolik nelákají, vyberete si v Yoggies i konzervy, polévky, mističky či právě BARF.

EXTERNÍ ČLÁNEK

KOČIČÍ NOVINY filtrují dobré zprávy. Zajímají nás i zprávy odjinud, dobré tiskové zprávy, pozitivní informace. Business nevynecháváme, ani externí PR články. Hledáme to dobré, také v oblasti komerčních sdělení, v komerční nabídce, především pokud jde o produkty a služby pro kočky, chovatele koček a milovníky zvířat obecně. Tento článek představuje právě takové sdělení. Nejde o redakční obsah, vznikl jako zpráva odjinud.

Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *