Přeskočit na obsah

Lesy ČR staví nové útulny. Poutníci Českem jich potkají hned dvacet

Les je terapie

Ilustrační foto: Les je terapie, jen to zkusit, zdroj: Pixabay.com

Turistické stezky Via Czechia, které představují nejdelší turistické a poutní trasy v České republice, nově doplňují tzv. nouzové útulny. O jejich výstavbu se stará Statní podnik Lesy České republiky. První útulna je již na místě, je zasazena ve Šluknovském výběžku.

Vzhůru na sever

Již na konci loňského roku vyrostla nad osadou Severní, asi dva kilometry od nejsevernějšího bodu České republiky nová útulna, určená všem poutníkům a turistům, kteří sem zavítají.

Útulna postavená ve Šluknovském výběžku má klasický tvar áčka. Je stylově celá ze dřeva, jen střechu tvoří plechové šablony. Uvnitř útulna nabízí stůl s lavicemi, na kterých lze nouzově přespat. 

Do útulny nad osadou Severní se vejdou až čtyři nocležníci, kterým nebude vadit, že útulna je otevřená do prostoru. Jedna stěna útulny je volná bez dveří a oken.

Lesníci nyní mají před dokončením také útulnu pod Klínovcem v Krušných horách. „Až to počasí dovolí, položíme střechu a dřevěné pódium na spaní. Na jaře bude hotovo,“ upřesňuje v tiskové zprávě Václav Bašta, severočeský ředitel Lesů ČR./1/

Video YouTube: Nová útulna ve Šluknovském výběžku

Tím startuje výstavba, díky které se budou mít lidé při putování po stezkách Via Czechia kam schovat před deštěm, sněhovou vánicí, zimou či únavou. Útulny poslouží k odpočinku, ale i k přenocování.

Lesy pro život

Útulny v lesích vznikají v rámci programu Lesy pro život. Nejenom útulny, v rámci tohoto vznikají v lesích spravovaných státním podnikem stovky větších či menších staveb, odpočívadel, přístřešků či naučných tabulí. Program zahrnuje i obnovu tůní, studánek, lesních zákoutí a vyhlídek.

„V letošním rozpočtu jsme na útulny vyčlenili necelé čtyři miliony korun. Nyní vybíráme vhodná místa pro jejich stavbu a připravujeme projektovou dokumentaci s jednotným designem dvou variant, a to horských objektů se šikmým sklonem střechy a těch ostatních v nižších polohách,“ uvedl ekonomicko-správní ředitel podniku Lesy ČR Zbyněk Šmída.

Útulny postupně vyrostou na státních pozemcích, které podnik spravuje. Jde téměř o polovinu lesů v Česku. Vybudování jedné útulny potrvá přibližně měsíc, náklady by neměly přesáhnout 200 tisíc korun. „V chráněných oblastech samozřejmě projednáme náš záměr se zástupci ochrany přírody,“ dodal Šmída.

AUTORSKÝ ČLÁNEK

Lesy ČR staví nové útulny. Poutníci Českem jich potkají hned dvacet

,

Turistické stezky Via Czechia, které představují nejdelší turistické a poutní trasy v České republice, nově doplňují tzv. nouzové útulny. O jejich výstavbu se stará Statní podnik Lesy České republiky. První útulna je již na místě, je zasazena ve Šluknovském výběžku.

Autorský článek vytvořený člověkem, s vrnivou kočičí podporou samozřejmě. Při tvorbě článku nebyla jakkoli využita umělá inteligence AI. Čerpá především z dostupných internetových zdrojů a literatury.

Internetové zdroje: /1/ LesyCR.cz, /2/ ekolist.cz, /3/ ViaCzechia.cz

Kachna, ptáci test ban 820

ZVÍŘATA A ROSTLINY

Opustíme-li svoji lidskou omezenost a zaměření na sebe, podíváme-li se kolem, objevíme úchvatný svět plný zázraků. Zaměříme-li se na další obyvatele této planety, zjistíme, jak fascinující jsou a kolik se toho od nich můžeme učit. Pozitivní působení skýtají i obyčejné pokojové rostliny, květiny, stromy a ptáci v korunách… zvířata na člověka fungují jako terapie, i jako pouhé obrázky přinášejí dávku radosti a potěšení. Potěšte se!

Nejenom ti naši domácí mazlíčci, kočky a psi, zvířata v naší blízkosti, ale právě ta člověku vzdálená nám ukazují jiný svět, jiný vesmír. Právě divoká zvířata se svými vrozenými schopnostmi pro život, život v celé své kráse a přirozenosti nás ohromí, dáme-li jim šanci.


Norway Timelapse
Norway Timelapse
Norway Timelapse

VĚDA (A PŘÍRODA) VÍ

Stále je co objevovat. Stále je co zkoumat. A tak zkoumáme, objevujeme, poznáváme. Fyzika, chemie a biologie. To je velká trojka věd, které přinášejí nové a nové poznatky. Přinášejí inspiraci a naději do budoucna, stejně jako technologie. Užitečnou zábavu však představuje i nahlížení do dalších vědních oborů, poznávání divů přírody, všech světa krás. I ty, stejně jako dobré zprávy, přinášejí KOČIČÍ NOVINY.

Naše nové články zkoumají vědecké objevy i divy přírody, zvířata divoká i domácí. Reportujeme o přírodním bohatství či bohatství přírody, sledujeme všechny poklady světa, ale i vesmírné dění, vše pro život v zenu.

O CHLUP LEPŠÍ ŽIVOT

Překročením prahu kočičí domácnosti se stáváte členy smečky a život je rázem o chlup lepší. O chlup lepší náladu kočky zajistí dokonce i na dálku. Ověřte si to skrze vrnivé kočičí povídání, články o kočkách…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *