Přeskočit na obsah

Aktuální dění

Žijeme pod tíhou zpráv o tom, co se děje, s vědomím možných katastrofických scénářů. Strach snadno ovládne naši psychiku a ochromí naši schopnost akce, a přece to tak být nemusí. Vždy se můžeme alespoň na chvíli přenést za všechny zmatky a bouře naší mysli, bez ohledu na nepřízeň počasí. Přes všechny rozpory, fenomény a potíže současného světa můžeme dospět k míru, alespoň ve svém vlastním světě. Vždy to můžeme dělat tak, jak to dělá kočka.

kočka mourek

Kočičí superman chytí cokoliv, co letí kolem, a to jednou tlapou. TikTok video, které to zachycuje, má miliony zhlédnutí

Žádná kočka není obyčejná, přesto nad jinými některé kočky vynikají. Na první pohled docela obyčejný mourek s bílými skvrnami je právě takovou neobyčejnou kočkou, která ostatní předčí. Je to totiž kočičí superman, který dokáže chytit doslova vše, co letí kolem. Díky své superschopnosti udělal velký rozruch na sociální síti Tiktok, kde ohromil miliony lidí.

Vodní meloun

Na nejchladnějším místě na Zemi pěstují melouny. Ruští vědci v Antarktidě se nyní těší z letní sklizně

Zdá se to být nepředstavitelné, a přece je to skutečnost. Na ruské výzkumné stanici Vostok, která je situovaná na místě s mrazivými teplotami klesajícími až do mínus 89,2 stupňů Celsia pěstují vodní melouny. Ty přitom pocházejí z území dnešního Súdánu, vzdáleného více než deset tisíc kilometrů od mrazivé Antarktidy. To nic nemění na tom, že typicky letní chuť melounů ocení i na tzv. pólu mrazu.

Kočka želvinka

Voda nevadí, ani dlouhá srst, dokonce ani astma. Video ukazuje, jak v praxi vypadá paddleboarding s kočkou

Plochý, zpravidla nafukovací paddleboard má nespočet velikostí, tvarů a variací. Vždy spolu s pádlem nabízí zábavu a relax na vodě. Je to skvělý antistresový pomocník. To samé se přitom dá říct i o kočce. Kombinace kočka a paddleboard sice může znít podivně, ale v praxi existuje, jak dokládá želvovinová kočka Ruby. Je to jeden z těch kočičích dobrodruhů, kteří se svým člověkem podnikají všemožné výpravy. Kočka Ruby je specialistka na vodácké výlety a paddleboarding.

Vesmír

K Zemi míří kometa. Má neobvyklý tvar lodi z Hvězdných válek a na rozdíl od jiných kolem sebe vrhá kryomagma

Na své oběžné dráze se explodující kometa, známá jako 12P/Pons–Brooks nebo jen 12P, aktuálně přibližuje ke Slunci a Zemi. Poprvé za 70 let máme možnost ji spatřit na nočním nebi. A pohled to bude vskutku neobvyklý. Sopečná kometa má po explozi výběžky a superchladné magma stále vrhá do vesmíru. Na tmavé obloze by měla zářit jako malá hvězda.

permafrost

Největší zamrzlý kráter světa taje. Brána do podsvětí na ruské Sibiři se zvětšuje. Nové video nabízí pohled do jejích útrob

Vznikl v sedmdesátých letech minulého století, původně jako rokle, když byl předtím vykácen okolní les. Podzemí permafrostu se začalo rozpouštět a propadat do země. Dalším táním se kráter Batagajka na východě Ruska, který však nemá typický kruhový tvar kráteru, začal zvětšovat. A rozšiřuje se stále víc, jak dokumentuje nové video z dronu.

Atomová bomba

„Noc se změnila v den, chlad v teplo.“ První výbuch atomové bomby popisují samotní vědci supertajného projektu Manhattan

První pokusný jaderný výbuch s krycím názvem Trinity proběhl v poušti Nového Mexika 16. července 1945 jako výsledek tříletého úsilí vědců v čele s teoretickým fyzikem J. Robertem Oppenheimerem. Pracovali v přísně utajovaném projektu Manhattan, který odhaluje nový životopisný film Christophera Nolana. Do detailu přibližuje vývoj jedné z nejničivějších zbraní lidstva.