Přeskočit na obsah

Betlém, který jen tak nepřehlédnete. Jeho postavy mají do výšky téměř 3 metry, celý je dlouhý 16 metrů

Vánoční hvězda

Ilustrační foto: Vánoční hvězda, zdroj: Pixabay.com

Betlém jako jesličky s malým Ježíškem jsou tradiční výzdobou času adventu a Vánoc. Zatímco dříve zdobily jen kostely a chrámy, postupně se jako sváteční dekorace hojně rozšířily. Často jde o venkovní betlémy, součást adventní výzdoby měst a tradičních vánočních trhů. Ovšem betlém dlouhý 16 metrů, který stojí po celé adventní a vánoční období v Kryštofově Údolí na Liberecku je unikátem.

Kam za betlémem?

Na silnici z Chrastavy do Osečné, 8 kilometrů od Liberce, v hlubokém údolí Údolského potoka v Ještědsko-kozákovském hřbetu leží malebná obec, kterou proslavil 200 metrů dlouhý Novinský viadukt. A nejenom tato technická památka.

Dochoval se tady dřevěný raně barokní kostel sv. Kryštofa, zasvěcený patronu poutníků. V letech 1683 až 1686 ho postavil tesařský mistr ze sousedních Žibřidic Michael Schöbel a jeho pomocníci.

Od roku 2002 představuje Kryštofovo Údolí s dominantou v podobě unikátního kostela s břidlicovou střechou Vesnickou památkovou rezervaci. Vznikla z unikátního souboru lidové architektury z počátku šestnáctého století.

V období adventu a Vánoc tady vedle malých roubených a hrázděných domů každým rokem vyrůstá rozměrný betlém. Vytvořil ho akademický malíř, grafik a ilustrátor Josef Jíra. Říká se mu také Jírův betlém.

Centrum malebné obce zdobí betlém od roku 1999, kdy ho Josef Jíra vytvořil a jeho žena Dana Jírová darovala obci.

Video YouTube: Kryštofovo údolí

Jírův betlém

Autor šestnáctimetrový betlém pojal vskutku velkoryse. Postavy z dřevěných desek jsou vysoké až 3 metry a váží okolo 20 kilogramů. Betlém přitom betlémskou legendu neukazuje pouze na pohádce zrození a na tradičních jesličkách, ale zobrazuje celý příběh.

Levé křídlo znázorňuje krále Heroda a vraždění neviňátek. Uprostřed je znázorněna svatá rodina ve chlévě, pravé křídlo pak zachycuje útěk svaté rodiny do Egypta.

Muzeum betlémů

Slavnostní nasvícení Jírova betléma se tradičně koná v sobotu před první adventní nedělí. Provází je kulturní program, který zahajuje adventní sezónu. Betlém tady pak stojí až do Tří králů, tedy 6. ledna.

Letos od 2. prosince 2023 mohou návštěvníci Kryštofova údolí navíc zavítat i do znovu otevřeného Muzea betlémů, které prošlo velkou rekonstrukcí. V prvním patře muzea jsou k vidění další betlémy, od historických z 19. století až po ty novodobé.

▼ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE

Betlémské světlo dorazilo do Česka. Skauti ho budou rozvážet vlaky po republice

,

Betlém jako jesličky s malým Ježíškem jsou tradiční výzdobou času adventu a Vánoc. Zatímco dříve zdobily jen kostely a chrámy, postupně se jako sváteční dekorace hojně rozšířily. Často jde o venkovní betlémy, součást adventní výzdoby měst a tradičních vánočních trhů. Ovšem betlém dlouhý 16 metrů, který stojí po celé adventní a vánoční období v Kryštofově Údolí na Liberecku je unikátem.

Internet: /1/ Kryštofovoúdolí.eu, /2/ Kudyznudy.cz, /3/ Radio.cz

Kachna, ptáci test ban 820

ZVÍŘATA A ROSTLINY

Opustíme-li svoji lidskou omezenost a zaměření na sebe, podíváme-li se kolem, objevíme úchvatný svět plný zázraků. Zaměříme-li se na další obyvatele této planety, zjistíme, jak fascinující jsou a kolik se toho od nich můžeme učit. Pozitivní působení skýtají i obyčejné pokojové rostliny, květiny, stromy a ptáci v korunách… zvířata na člověka fungují jako terapie, i jako pouhé obrázky přinášejí dávku radosti a potěšení. Potěšte se!

Nejenom ti naši domácí mazlíčci, kočky a psi, zvířata v naší blízkosti, ale právě ta člověku vzdálená nám ukazují jiný svět, jiný vesmír. Právě divoká zvířata se svými vrozenými schopnostmi pro život, život v celé své kráse a přirozenosti nás ohromí, dáme-li jim šanci.


Norway Timelapse
Norway Timelapse
Norway Timelapse

VĚDA (A PŘÍRODA) VÍ

Stále je co objevovat. Stále je co zkoumat. A tak zkoumáme, objevujeme, poznáváme. Fyzika, chemie a biologie. To je velká trojka věd, které přinášejí nové a nové poznatky. Přinášejí inspiraci a naději do budoucna, stejně jako technologie. Užitečnou zábavu však představuje i nahlížení do dalších vědních oborů, poznávání divů přírody, všech světa krás. I ty, stejně jako dobré zprávy, přinášejí KOČIČÍ NOVINY.

Naše nové články zkoumají vědecké objevy i divy přírody, zvířata divoká i domácí. Reportujeme o přírodním bohatství či bohatství přírody, sledujeme všechny poklady světa, ale i vesmírné dění, vše pro život v zenu.

O CHLUP LEPŠÍ ŽIVOT

Překročením prahu kočičí domácnosti se stáváte členy smečky a život je rázem o chlup lepší. O chlup lepší náladu kočky zajistí dokonce i na dálku. Ověřte si to skrze KOČICÍ NOVINY a vrnivé kočičí povídání, články o kočkách…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *