Velikostí i strukturou je srovnatelná se zemským Měsícem. Merkur, Slunci nejbližší planeta v naší soustavě je současně také planetou nejmenší. Merkur byl dlouhou dobu také „neviditelnou planetou“. Až v roce 2008 okolo něho prolétla sonda Messenger, aby ji v následujících letech detailně prozkoumala. Až nyní vyšla vědecká studie, která se zaměřuje na trhliny na povrchu planety. Dle vědců jde o doklady stárnutí, vysychání a zmenšování planety.
Merkur jako železné jablko
Sonda Messenger mj. ohromila zjištěním o velikosti železného jádra, které dosahuje až 85 procent poloměru planety. Oxidy železa se přitom vyskytují i v povrchových horninách. Právě data z povrchu Merkuru, která za více než deset let sesbírala sonda Messenger, stojí také za novým objevem.
Geologové se soustředili na charakteristické rýhy ve skalnatém povrchu planety. Ty se dle nové studie, publikované začátkem října 2023 v časopise Nature Geoscience, měly formovat během posledních tří set milionů let./1/
„Náš tým našel jednoznačné známky toho, že se mnoho trhlin v geologicky nedávné době nadále pohybovalo, i když se třeba zrodily před miliardami let,“ uvedl dle Live Science spoluautor zmiňované studie David Rothery, geolog z The Open University ve Velké Británii. „Je to jako vrásky, které se tvoří na jablku, když stárne. Vedle toho se také jablko v čase zmenšuje, protože vysychá, zatímco Merkur se zmenšuje, protože se ochlazuje,“ dodal Rothery./2/
Video YouTube: Obrázky povrchu Merkuru
Otřásá se Merkur?
Podobně jako Měsíc se i planeta Merkur zmenšuje a zvrásňuje. Podobně jako na Měsíci mohou i na Merkuru provázet pohyby hornatého povrchu otřesy. Na Měsíci však máme seismometry, které to dokazují. Na Merkuru žádné takové zařízení není.
Geologii Merkuru má poodhalit mise japonské vesmírné agentury (JAXA) a Evropské vesmírné agentury (ESA) BepiColombo. Odstartovala na konci roku 2018, ale zatím kolem planety provádí gravitační manévry. Na orbitu Merkuru se má sonda BepiColombo finálně dostat až začátkem roku 2025. Pak by snad mohla přinést i důkazy zemětřesení. Jejím hlavním úkolem je prozkoumat geologické struktury, magnetické pole, exosféru a historii nejbližší planety ke Slunci. Kdo ví, kolik překvapivých objevů nás ještě čeká…
O ČLÁNKU: Nová studie o Merkuru překvapuje: Nejmenší planeta naší soustavy se stále smršťuje
▼ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE
Nová studie o Merkuru překvapuje: Nejmenší planeta naší soustavy se stále smršťuje
Velikostí i strukturou je srovnatelná se zemským Měsícem. Merkur, Slunci nejbližší planeta v naší soustavě je současně také planetou nejmenší. Merkur byl dlouhou dobu také „neviditelnou planetou“. Až v roce 2008 okolo něho prolétla sonda Messenger, aby ji v následujících letech detailně prozkoumala. Až nyní vyšla vědecká studie, která se zaměřuje na trhliny na povrchu planety. Dle vědců jde o doklady stárnutí, vysychání a zmenšování planety.
Internet: /1/ Nature.com, /2/ LiveScience.com, /3/ NASA.gov, /4/ ESA.int, /5/ Astro.cz, /6/ Abíčko.cz, /7/ Stoplusjednička.cz
VESMÍR
Planeta Země je jenom miniaturním zrnkem v nekonečném prostoru vesmíru, který tvoří nespočet rozlehlých galaxií. Jenom naše galaxie obsahuje ohromnou řadu planet, hvězd a objektů, které nikdy nedokážeme zcela prozkoumat. Můžeme jen z povzdálí sledovat dechberoucí objevy astronomie nebo vesmírné expedice, se kterými můžeme objevovat Slunce, planety naší sluneční soustavy, blízké i vzdálené vesmírné objekty. Anebo také můžeme sledovat, aktuální dění na Zemi…
Webbův teleskop zachytil mizející galaxii. Nabízí pohled do prvopočátku celého vesmíru
Epické snímky Webbova teleskopu zachycují prstence Uranu jasněji než kdy předtím
Halleyova kometa se právě otáčí. Konečně startuje 38 let trvající cestu zpět k Zemi
Vědci se spletli. Nové výpočty upravují velikost Slunce a nutí k přehodnocení poznatků
Dnes startuje velká konference The Mars Society. Rudá planeta má být pro všechny
Raketa chce „dobýt noc“: Obrovský výfukový oblak při startu a rudá záře jako znamení díry v ionosféře
MALÁ DÁVKA RADOSTI PRO KAŽDÉHO
Narodil se císařským řezem, takže je to Císař. Miniprimát ze Zoo Olomouc se zatím drží máminy „sukně“
Už to začalo. V zoo hlásí první přírůstky. Tyto jsou z Jihlavy, původně z Uruguaye
Černobílá radost: Poprvé v historii se v Safari parku těší z těchto „ňuňu“ mláďat
Poznáte vzácné mládě? Má teprve 2 týdny a skvělé vyhlídky. Roztomilejší už být nemůže
Světová rarita v Zoo Jihlava: Těší tady hned trojnásobný přírůstek výjimečných mláďat ze Šalomounových ostrovů
Tak něžný, až to bere dech: V Ostravě dělá radost malý sameček i jeho novopečená matka
VĚDA (A PŘÍRODA) VÍ
Stále je co objevovat. Stále je co zkoumat. A tak zkoumáme, objevujeme, poznáváme. Fyzika, chemie a biologie. To je velká trojka věd, které přinášejí nové a nové poznatky. Přinášejí inspiraci a naději do budoucna, stejně jako technologie. Užitečnou zábavu však představuje i nahlížení do dalších vědních oborů, poznávání divů přírody, všech světa krás. I ty, stejně jako dobré zprávy, přinášejí KOČIČÍ NOVINY.
Naše nové články zkoumají vědecké objevy i divy přírody, zvířata divoká i domácí. Reportujeme o přírodním bohatství či bohatství přírody, sledujeme všechny poklady světa, ale i vesmírné dění, vše pro život v zenu.
Česká věda opět ukazuje světu, jak na to, tentokrát v oblasti vodíkové dopravy
Lesy ČR staví nové útulny. Poutníci Českem jich potkají hned dvacet
Malý vodní brouk porušuje fyzikální zákony. Nová studie objasňuje, jak to dělá
Webbův teleskop zachytil mizející galaxii. Nabízí pohled do prvopočátku celého vesmíru
Největší zabiják a současně nejmenší africká kočka: Zoo v Utahu představuje mourovatou šelmičku
Kočky umí aportovat, a to bez výcviku. Dle nové studie to některé dělají spontánně
O CHLUP LEPŠÍ ŽIVOT
Překročením prahu kočičí domácnosti se stáváte členy smečky a život je rázem o chlup lepší. O chlup lepší náladu kočky zajistí dokonce i na dálku. Ověřte si to skrze vrnivé kočičí povídání, články o kočkách…