Přeskočit na obsah

Zpráva IPCC o klimatu: Klíčová zjištění o klimatické krizi

  • od

Zpráva OSN o klimatu (IPCC) odhaluje stále závaznější dopady klimatické krize, ale i řešení, která již máme k dispozici. V nové rozsáhlé zprávě IPCC jsou obsaženy nejnovější vědecké poznatky o stavu našeho klimatu. Šestá hodnotící zpráva ukazuje, jak změna klimatu mění naši planetu, a upozorňuje na řadu řešení, která mohou a musí přijmout vlády, podniky, města i jednotlivci jednat.

Hlavní zjištění zprávy

Náš klimatický systém je ve stavu červeného kódu

Vědecké poznatky jsou naprosto jasné: náš klimatický systém je v krizi, a to kvůli našim činům. Změna klimatu je způsobena lidskou činností; především spalováním znečišťujících fosilních paliv (uhlí, ropy a plynu) a devastací přírody. Naposledy byla hladina CO2 v naší atmosféře na takové úrovni před více než dvěma miliony let. Od předindustriální doby jsme již planetu oteplili o 1,1 °C, což zapříčinilo nebezpečné narušení přírody a dopady na lidi po celém světě.

Globální emise skleníkových plynů byly v letech 2010 až 2019 vyšší, než v kterémkoli předchozím desetiletí v historii lidstva. Omezení oteplování na 1,5 °C je zásadní a my jsme daleko od cíle.
Oteplení nad 1,5 °C by způsobily ještě horší následky. Docházelo by k častějším a silnějším extrémním projevům počasí a pro lidi a přírodu by se stali nesnesitelnými. Na takové podmínky by bylo v některých případech téměř nemožné se přizpůsobit , zejména proto, že některé změny, které by to vyvolalo (například vymírání druhů), jsou nevratné. Vlády celého světa se v Pařížské dohodě dohodly, že se pokusí omezit oteplování na 1,5 °C nad předindustriální úroveň, aby se vyhnuly nejhorším možným dopadům změny klimatu a zajistily příznivou budoucnost pro život.

Nejnovější vědecké poznatky ukazují, že musíme snížit emise mnohem více a mnohem rychleji. Abychom omezili oteplování na hranici 1,5 °C, musíme snížit CO2 o 43 % do roku 2030 (tedy za pouhých sedm let!).

Můžeme se přizpůsobit a být odolnější, ale existují limity

Naše planeta a její obyvatelé jsou odolní, ale některé dopady se projevují příliš rychle a příliš silně na to, abychom se stačili včas přizpůsobit. Čím déle budeme s přijetím opatření otálet, tím méně možností nám zbyde.

Podle IPCC žije přibližně 3,6 miliardy lidí v podmínkách, které jsou vůči změně klimatu velmi zranitelné. Klimatická krize je pro mnoho lidí každodenní realitou. Od roku 2008 bylo více než 20 milionů lidí ročně vystěhováno v důsledku extrémních jevů souvisejících s počasím. Přestože komunity, vlády a podniky na celém světě pracují na řešeních, jak se přizpůsobit oteplování našeho světa, pokrok je stále nerovnoměrný a nedostatečný.

Všechna potřebná řešení již máme

Zpráva přináší i několik opravdu skvělých novinek: již máme dostupná řešení, jak omezit oteplování na 1,5 °C. Přibližně 20 zemí je živým důkazem toho, že je možné snížit emise, a čistá energie je levnější než kdykoli předtím. Za posledních deset let klesly náklady na solární energii a lithium-iontové baterie (používané pro skladování energie) o obrovských 85 %, rovněž náklady na větrnou energii se snížily o 55 %. Došlo také k exponenciálnímu růstu, například v případě zavádění elektromobilů, jejichž počet se zvýšil stonásobně.

To nejlepší na všech těchto řešeních? Mohou být přínosná i pro životy, živobytí a přírodu, což nám umožní budovat naši společnost a ekonomiku udržitelnějším způsobem.

Musíme se vzdát fosilních paliv

Je také zřejmé, že zatímco přecházíme k řešením, jako jsou obnovitelné zdroje energie, musíme se také postupně vzdát znečišťujících zdrojů energie (uhlí, ropy a plynu), které jsou největší příčinou klimatické krize. Oteplení na 1,5 °C prostě nemůžeme udržet, aniž bychom změnili náš energetický systém. IPCC potvrzuje, že jen emise ze stávající infrastruktury fosilních paliv by vyčerpaly náš zbývající uhlíkový rozpočet na 1,5 °C.


Příroda je náš spojenec

Věda ukazuje, jak neuvěřitelná je příroda – zpomalila globální oteplování a pomohla nás ochránit před závažnějšími dopady oteplování. Světové oceány, rostliny, zvířata a půda pohltily 54 % emisí skleníkových plynů, které lidstvo vypustilo za posledních 10 let.

Příroda je neoddiskutovatelnou součástí řešení klimatické krize. Musíme ji podpořit.

TISKOVÁ ZPRÁVA

KOČIČÍ NOVINY filtrují dobré zprávy. Zajímají nás i zprávy odjinud, dobré tiskové zprávy, pozitivní informace. Business nevynecháváme, ani PR články. Hledáme to dobré, také v oblasti komerčních sdělení, v komerční nabídce, především pokud jde o produkty a služby pro kočky, chovatele koček a milovníky zvířat obecně. Tento článek představuje právě Komerční sdělení, PR text. Nejde o redakční obsah, vznikl jako (tisková) zpráva odjinud.

Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *