Existuje celá řada druhů medu, sladkých, chutných a v rozumných dávkách naprosto bezpečných. Jeden však obsahuje toxické omamné látky. Je to speciální, vzácná varianta medu, někde vyhledávaná jako lék, jinde zakázaná jako jed či droga. Označuje se jako šílený med a patří také k těm nejdražším.
Včely nebezpečnější než jiné
Schopnost včel produkovat med je sama o sobě mimořádná. To, že včely umí vyprodukovat i halucinogenní med, včelí schopnosti povyšuje ještě na další úroveň. Nutno podotknout, že účinky medu propůjčuje rostlina, kterou včely opylovávají. V případě šíleného medu je to rhododendron, který se hojně vyskytuje zejména na svazích Nepálu a také v Turecku v oblasti kolem Černého moře. V těchto oblastech převažuje nad ostatními rostlinami, které by včely mohly opylovat. Ty tak nemají na výběr.
Nepálský šílený med produkují včely skalní, lat. Apis dorsata laboriosa. V publikaci floridské univerzity se jim říká také himalájské obří včely. Úly si staví na skalních útesech. Sběr šíleného medu je značně nebezpečný i kvůli velké agresivitě těchto obřích včel, ostatně nebezpečná je pak i jeho konzumace./1,2/
Video YouTube: Sběr šíleného medu v Nepálu
Sladká pochoutka dělá z lidí pijany
Složení medu se vždy liší dle toho, z jakých rostlin pochází. Pokud jde o tzv. šílený med s halucinogenními účinky, včely ho produkují z nektaru specifického druhu rhododendronů (pěnišníků).
Jde o silně jedovatý Rhododendron aureum. U nás se s ním běžně nepotkáváme, tedy ani české včely, hojně však roste v odlehlých sibiřských lokalitách. Právě odsud také pochází české jméno rostliny pěnišník. Publikace Včelí produkty mýtů zbavené vysvětluje, že český název rostliny je odvozen z ruského pianišnik, který vznikl od ruského pian, česky pijan. Míní se tím člověk, který se rád oddává alkoholovému opojení. Po čaji oslazeném medem z pěnišníku člověk vypadá jako pijan./2,6/
Jmenuje se DiCaprio
A je to nově objevený had.
Nemoc šíleného medu
Šílený med způsobuje otravy grayanotoxinem, které se do něho dostávají z rhododendronu. Stav silných nevolností, zvracení, průjmu, pocení, extrémní fyzické slabosti, psychického vyčerpání či poruch vědomí, spojený s radikálním poklesem krevního tlaku a poruchami srdečního rytmu, se označuje jako nemoc šíleného medu. Nejtěžší případy vedou ke ztrátě vědomí a smrti. To však neodrazuje ty, kteří med konzumují, třeba kvůli pocitům euforie.
Jeho konzumenti připisují medu i léčivé vlastnosti, ostatně jeho působení správným směrem při hypertenzi (zvýšeném krevním tlaku) je jedním ze základních rysů nemoci šíleného medu. Lidé šílený med požívají i jako afrodiziakum. V lidovém léčitelství se využívá také k léčbě zažívacích potíží, diabetu nebo artritidy. Léčivý potenciál grayanotoxinů ze šíleného medu však není dostatečně prozkoumaný. Neexistují doklady, že by med skutečně pomáhal, ale je zdokumentováno mnoho intoxikací včetně těch fatálních./4,5/
Ilustrační foto: Včela, zdroj: Pixabay.com
O článku: Halucinogen z Nepálu: Šílený med umí omámit, ale i zabít. Nebezpečný je i jeho sběr, přesto je žádaný
▼ ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE
Halucinogen z Nepálu: Šílený med umí omámit, ale i zabít. Nebezpečný je i jeho sběr, přesto je žádaný
Existuje celá řada druhů medu, sladkých, chutných a v rozumných dávkách naprosto bezpečných. Jeden však obsahuje toxické omamné látky. Je to speciální, vzácná varianta medu, někde vyhledávaná jako lék, jinde zakázaná jako jed či droga. Označuje se jako šílený med a patří také k těm nejdražším.
Internet: /1/ ufl.edu, /2/ researchgate.net, /3/ beedol.cz, /4/ Mad honey desease na researchgate.net, /5/ prolékárníky.cz
Literatura:
/6/ Titěra, L.: Včelí produkty mýtů zbavené. Brázda, 2017. ISBN: 978-80-209-0424-9
Chcete víc?
Říše zvířat a rostlin
Opustíme-li svoji lidskou omezenost a zaměření na sebe, podíváme-li se kolem, objevíme úchvatný svět plný zázraků. Zaměříme-li se na další obyvatele této planety, zjistíme, jak fascinující jsou a kolik se toho od nich můžeme učit. Nejenom ti naši domácí mazlíčci, kočky a psi, zvířata v naší blízkosti, ale právě ta člověku vzdálená nám ukazují jiný svět, jiný vesmír. Právě divoká zvířata se svými vrozenými schopnostmi pro život, život v celé své kráse a přirozenosti nás ohromí, dáme-li jim šanci.
Pořádná dávka roztomilosti ve Dvoře Králové: Malé mládě hrocha
Přepočet kočičího věku na ten lidský: Víte, jak stará je ve skutečnosti vaše kočka?
Madagaskarská fosa nyní obývá i Pavilon šelem a plazů v Zoo Praha
Další pozoruhodný prvoodchov v Zoo Praha: Bércoun Petersův
Příběh neposedné kočky se zaječí srstí, která údajně pamatuje dobu faraónů. A stojí jako (menší) poklady z pyramid
Zoo Brno vrací do přírody sysly. Nová kolonie vzniká na Znojemsku
DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA
- Malý vodní brouk porušuje fyzikální zákony. Nová studie objasňuje, jak to dělá
- Pravděpodobnost, že by se americký lesňáček objevil na anglickém dvorku, je mizivá. A přece se stalo
- Paradoxní žáby: Z obrovského pulce se vyvine třikrát menší dospělý
- Největší zabiják a současně nejmenší africká kočka: Zoo v Utahu představuje mourovatou šelmičku
- Kočky umí aportovat, a to bez výcviku. Dle nové studie to některé dělají spontánně