Přeskočit na obsah

Vypadá jako kočka, ale je to manul. A rozhodně se nedá ochočit!

Všechny kočičí šelmy spojuje atraktivní vzhled a hluboký pohled, kterému se nedá odolat. Kulaté zorničky jsou u nich výjimkou, právě ty přitom charakterizují neobyčejnou dlouhosrstou kočku zvanou manul (Pallas Cat). Přes zdánlivou roztomilost se toto zvíře s člověkem opravdu nekamarádí. Nedá se ochočit a může být až agresivní. Říká se jí také stepní kočka, podle své domoviny.

Manul, stepní kočka
Foto: Manul, Pallas Cat, zdroj: Pixabay.com

Kočka z Nepálu

Manul (lat. Otocolobus manul) přirozeně obývá kamenité stepi Nepálu a Tibetu. Žije i v některých částech Ruska, v Číně nebo v Mongolsku. Narazit se na něho dá až ve výšce pět tisíc metrů nad mořem, tedy spíš nedá. Je to velmi plaché zvíře, navíc samotář, který se většinu života skrývá, často ve skalních dutinách. Někdy využívá i nory jiných zvířat.

Z úkrytu vylézá manul především za potravou, a to časně zrána nebo za soumraku. Loví hlodavce, ptáky, někdy i ryby. V tom je jako domácí kočka, kterou připomíná i velikostí a hmotností mezi 2,5 až 5 kilogramy.

Jediná dlouhosrstá kočka v divočině

Manul je vybaven pro přežití v extrémních teplotách. Je to jediná dlouhosrstá kočka v divoké přírodě, která má navíc srst na břiše mnohem delší než tu na hřbetě. Tak se může pohybovat i ve vysokém sněhu. Jeho zbarvení ho navíc činí téměř neviditelným.

Video YouTube: Manul

Kočka, která štěká

Vedle kulatých zorniček a dlouhé srsti je tzv. Pallasova kočka výjimečná i zvuky, které vydává. S mňoukáním nemají mnoho společného, spíše připomínají houkání sovy, kejhání husy, syčení hada nebo štěkot psa. Dokonce používá i výhružná gesta jako cenění zubů.

Žádná mazlivka

Přes svůj něžný vzhled není manul žádná mazlivá kočka. Rozhodně se nedá ochočit jako klasická kočka domácí, společnost člověka mu nevyhovuje. Sice se chová v zoologických zahradách, i tam je však jeho chov značně problematický. Potíží není jen jeho negativní postoj k člověku, ale také nízká odolnost vůči relativně běžným kočičím chorobám. K vidění je například v Zoo Brno, Zoo Jihlava, Zoo Ostrava nebo v Zooparku Chomutov.

Manul, stepní kočka

Foto: Manul zdroj: Pixabay.com.com

O článku: Vypadá jako kočka, ale je to manul. A rozhodně se nedá ochočit!

ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE

Vypadá jako kočka, ale je to manul. A rozhodně se nedá ochočit!

,

Všechny kočičí šelmy spojuje atraktivní vzhled a hluboký pohled. Kulaté zorničky jsou u nich výjimkou, právě ty přitom charakterizují neobyčejnou dlouhosrstou kočku zvanou manul (Pallas Cat). Nedá se ochočit a může být až agresivní. Říká se jí také stepní kočka, podle své domoviny.

Internet: ZooBrno.cz, ZooPark.cz, wildcatconservation.org, pallascats.org, discoverwildlife.com

Literatura

  • Hunter, L.: Wild Cats of the World. Bloomsbury Publishing, 2019. ISBN: 9781472968265
Kočičí plemena: Mainská mývalí kočka

Fascinující kočičí plemena

Kočka domácí, někdy nazývaná také kočka evropská, byla vyšlechtěna do stovek variací, které se označují jako kočičí plemena nebo kočičí rasy. Vydejte se po stopách koček…

Kočka na hraní

Kočka na hraní nebo také něžný obr. Největší kočičí plemena jsou povahou také největší mazlíčci. Klidná, trpělivá a komunikativní. O jaká kočičí plemena jde?

Ragdoll kočka na hraní
Redaktorka Kočičí noviny

Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *