Přeskočit na obsah

Příroda se probouzí, září jako slunce nebo blankytné nebe. Jaro v listnatých lesích zvěstuje podléška jaterník

Něžné květy sněženky a bledule vykvétají ještě na sněhu, až po nich přicházejí na řadu opravdu jarní květinové krásky. K těm prvním, které zvěstují jaro, patří vzácné fialové koniklece. V českých lesích v době brzkého jara však častěji narazíme na záplavu zářivě modrých kvítků, kterými první jarní dny zdobí podléška jaterník.

Podléška jaterník

Foto: Podléška jaterník, zdroj: Podléška jaterník

Modré jako nebe

Stejně jako podklad jarního slunce na nebi i podléška jaterník (Hepatica nobilis) září blankytně modrou barvou. Roztomilé drobné kvítky na chlupatých stoncích se otáčejí za teplem sluníčka a také se na noc uzavírají a sklánějí, aby jim nebylo chladno. Takto se schovávají i před deštěm.

Květy (nejen) pod lískami

Podléšce svědčí polostín a vlhkost. Daří se jí v podrostech listnatých stromů, dubů, buků, habrů, ale i lísek. Odtud také pochází její jméno podléška, dříve podlíska či podlíška. Kvítky si v době, kdy dřeviny ještě nemají listy, dopřávají hojnost slunce, aby pak přes léto kožovité listy rostliny vegetovaly v příjemném polostínu.

„Na příjem světla k potřebné fotosyntéze mají podléšky zabudováno v buňkách svých listů zvláštní zařízení – jakoby mikrodestičky v podobě lupy, které intenzitu dopadajícího světla zvyšují na potřebnou míru, takže jim přistínění vůbec nevadí,“ vysvětluje na serveru Skalničky.cz pěstitel podléšek Ladislav Materna./1/

Poznáte první jarní květiny?

#1. Jaká rostlina je na obrázku?

Toto je talovín zimní, jedna z prvních jarních květin.

#2. Jaká rostlina je na obrázku?

Toto je dymnivka dutá, vytrvalá bylina z čeledi makovitých. Řadí se mezi tzv. jarní efemeroidy, tj. rostliny, které vyrůstají brzy na jaře ještě před olistěním stromů.

Finish

Results

Ne, názvy rostlin vám (zatím) unikají.

Zkusíte další test?

Ozdobí les i zahradu

Podléšky se dají pěstovat i na zahradě, ideálně pod stromy a keři, v propustné, na živiny bohaté půdě. Stejné podmínky budou vyhovovat i dalším jarním květinám, jako je sasanka hajní, sasanka pryskyřičná, orsej jarní, talovín zimní či dymnivka dutá. 

I sasanky, orseje, talovíny a dymnivky vykvétají brzy na jaře. V přírodě i na zahradě potěší svými drobnými kvítky, podobně jako podstatně známější prvosenky, primulky neboli petrklíče. Právě petrklíče přitom mají sloužit sv. Petrovi jako klíč k odemykání jara.

ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE

Příroda se probouzí, září jako slunce nebo blankytné nebe. Jaro v listnatých lesích zvěstuje jaterník podléška

,

Něžné květy sněženky a bledule vykvétají ještě na sněhu, po nich přicházejí na řadu opravdu jarní květy. K těm prvním, které zvěstují jaro, patří vzácné fialové koniklece. V českých lesích častěji narazíme na záplavu zářivě modrých kvítků, kterými první jarní dny zdobí podléška jaterník.

Internet: /1/ Skalničky.cz, /2/ NKZ.cz, /3/ Zahrada-centrum.cz, /4/ VLS.cz, /5/ Českéstavby.cz, /6/ PěknéBydlení.cz,

Literatura

  • Hejný, S., Chrtek, J., Kaplan, T., Štěpánková, J.: Květena České republiky. Praha: Academia, 2023
  • Howesová, M. j.: Irwing, J., Simmondsová, M.: Léčivé rostliny na zahradu. Praha: Esence 2018. ISBN: 978-80-7549-690-4
  • Hurstová, K.: Pozoruhodný svět bylin: 150 druhů z celého světa a jejich využití. Praha: Esence, 2019. ISBN: 978-80-7617-024-7

Říše zvířat a rostlin

Axolotl mexický bílý

Mohl by vás zajímat také článek:

Extravagantní domácí mazlíček axolotl mexický

Píchá, ale nejde nemilovat

Sice neobvyklý, přesto může být ježek i domácí mazlíček

Ježek bělobřichý, domácí mazlíček
Margay, lat. Leopardus wiedii

Vypadá jako kočka, ale je to margay

Jediná kočka, která leze hlavou dolů