Zvláštní exotický tvor má pozoruhodný vzhled, kterým v akváriu potěší zejména milovníky nevšední krásy. Originální je již jeho jméno axolotl, které odkazuje na aztéckého boha xolotla, zobrazovaného jako člověka s psí hlavou. Ve vyhnanství se kdysi tento bůh dle legendy proměnil na malého vodního dráčka. A právě tento tvor může nyní jako extravagantní mazlíček ozdobit každé domácí akvárium.

Neobyčejný obojživelník
Axolotl mexický, lat. Ambystoma mexicanum, představuje středně velkého obojživelníka, který je doma v jezerech Lago de Chalco a Lago de Xochomilco v Mexiku. Do nedávna se v Mexiku servíroval také jako delikátní pochoutka, aktuálně je však chráněný. Ten stejný tvor, který se vzácně vyskytuje v přírodě v Mexiku, se přitom po celém světě chová i jako extravagantní domácí mazlíček.
Axolotl dorůstá až do délky 30 centimetrů včetně ocasu s lemem, který mu slouží k pohybu. Je nápadný širokou hlavou a velkou tlamou ve tvaru, který připomíná úsměv. Je to hodný dráček, působí, jako by se z akvária neustále usmíval.
Video YouTube: Axolotl mexický, var. Chimera
Temný drak, albín i chiméra
Ve volné přírodě je axolotl většinou v tmavém zbarvení, zatímco mazlíčci bývají albíni. V současnosti existuje vodní dráček také v dalších vyšlechtěných barevných variacích, například v bílém zbarvení s kovovým leskem, nebo jako zlatý drak. V raritní variaci označované jako Chimera se přirozeně tmavá barva mísí s barvou bílou.
Vždy ho charakterizují nápadná vnější keříčkovitá žábra, kvůli kterým se také označuje vodní dráček. Jde přitom o larvární stádium axolotla, ve kterém je však schopný rozmnožování. V tom je jediný na celém světě.
Vzácný unikát z Mexika
V domácím prostředí i ve volné přírodě si axolotl svoji larvální podobu zachovává zpravidla po celý život, a to může být až dvacet let. Pokud by měl projít metamorfózou, žábry mizí a vytvářejí se dokonalé plíce. Tak se axolotl může přesunou na zem do říše suchozemských tvorů, ovšem to se u něho děje jen výjimečně.
Výjimečný je přitom ještě svou mimořádnou schopností regenerace. Jeho schopnost tělesné obnovy je tak unikátní, že se axolotl chová i v laboratořích pro výzkum tkáňové regenerace.
I jiní mloci nahradí ztracené končetiny, ale axolotl dokáže obnovit nejenom končetiny či ocas, ale také oči, tkáň vaječníků a plic, dokonce také míchu, celé části mozku i srdce. „Regeneruje téměř cokoli po téměř jakémkoli zranění, které ho nezabije,“ říká dle ScienceAlert molekulární biolog Grant Parker Flowers z Yale University, který ve své studii zkoumal podivuhodné schopnosti axolotla./5/ Mohlo by to vést k léčbě lidských zranění a nemocí, ovšem jednoduché to není. Axolotl svým nevinným usměvavým obličejem mate. Je to komplikovaný organismus s obrovským genovým kódem. Studie publikovaná v magazínu eLife odhalila, že je asi desetinásobný oproti lidskému genomu./6/
Je nemilým paradoxem, že je tento prastarý tvor i přes své výjimečné regenerační schopnosti ve svém přirozeném prostředí na pokraji vyhynutí.

Foto: Axolotl mexický, domácí mazlíček, zdroj: Pixabay.com
O článku: Extravagantní domácí mazlíček axolotl mexický: Vodní dráček se stále usmívá a je věčným dítětem
▼ ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE
Extravagantní domácí mazlíček axolotl mexický: Vodní dráček se stále usmívá a je věčným dítětem
Zvláštní exotický tvor má pozoruhodný vzhled, kterým v akváriu potěší zejména milovníky nevšední krásy. Originální je již jeho jméno axolotl, které odkazuje na aztéckého boha xolotla, zobrazovaného jako člověka s psí hlavou. Ve vyhnanství se kdysi tento bůh dle legendy proměnil na malého vodního dráčka. A právě tento tvor může nyní jako extravagantní mazlíček ozdobit každé domácí akvárium.
Internet: /1/ Rybičky.net, /2/ Akvarista.cz, /3/ KocmaZoo.cz, /4/ iFauna.cz, /5/ ScienceAlert.com, /6/ eLifeSciences.org
Chcete víc?
Říše zvířat a rostlin
Opustíme-li svoji lidskou omezenost a zaměření na sebe, podíváme-li se kolem, objevíme úchvatný svět plný zázraků. Zaměříme-li se na další obyvatele této planety, zjistíme, jak fascinující jsou a kolik se toho od nich můžeme učit. Nejenom ti naši domácí mazlíčci, kočky a psi, zvířata v naší blízkosti, ale právě ta člověku vzdálená nám ukazují jiný svět, jiný vesmír. Právě divoká zvířata se svými vrozenými schopnostmi pro život, život v celé své kráse a přirozenosti nás ohromí, dáme-li jim šanci.
Nobelova cena trochu jinak: Nejbizarnější výzkumy letos mj. reprezentují vědci, kteří „oživují“ mrtvé pavouky
Světová rarita v Zoo Jihlava: Těší tady hned trojnásobný přírůstek výjimečných mláďat ze Šalomounových ostrovů
Jeden z nejhorších invazivních druhů bolestivě kouše a napadá vše, co mu přijde do cesty. Agresivní mravenec už je v Evropě
Tak něžný, až to bere dech: V Ostravě dělá radost malý sameček i jeho novopečená matka
Snowshoe: Koťátka se rodí celá bílá, ale časem se zbarví. Vyroste z nich mohutná kočka s bílými „sněžnicemi“
Vědci odhalují skryté podsvětí. V extrémních teplotách objevili zcela nový ekosystém plný bizarních tvorů

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA
- Nobelova cena trochu jinak: Nejbizarnější výzkumy letos mj. reprezentují vědci, kteří „oživují“ mrtvé pavouky
- Světová rarita v Zoo Jihlava: Těší tady hned trojnásobný přírůstek výjimečných mláďat ze Šalomounových ostrovů
- Jeden z nejhorších invazivních druhů bolestivě kouše a napadá vše, co mu přijde do cesty. Agresivní mravenec už je v Evropě
- Snowshoe: Koťátka se rodí celá bílá, ale časem se zbarví. Vyroste z nich mohutná kočka s bílými „sněžnicemi“
- „Gejzíry“ diamantů: Pohyb zemských desek nevyvolává jen sopečné erupce. Někdy může dle vědců na povrch chrlit i drahokamy
