Houbaření je národním sportem Čechů. Procházka v přírodě a radost z houbařského úlovku jsou nenahraditelné, ovšem je třeba vědět zda, kdy a kde houby rostou. S tím nyní pomáhá nová mapa, kterou pro všechny české houbaře připravili meteorologové. Houbová mapa Českého hydrometeorologického ústavu nepracuje s informacemi od houbařů, ale pravděpodobnost růstu hub určuje výpočtem dat o aktuálním počasí.
Mapa (nejenom) pro houbaře
Již od jara najdou nadšenci přírody na webu CHMI.cz zajímavé mapy, tzv. biometeorologickou předpověď. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na jednom místo nabízí mapu pylů, aktivity klíšťat, komárů nebo kůrovce. Zachycuje také data o rychlosti vývoje vegetace ve vztahu k počasí nebo pocitovou teplotu, tzv. pohodu.
S houbařskou sezónou připravili meteorologové také praktickou mapu Houby, která pomůže v orientaci houbařům. Je známo, že houby rostou po dešti a počasí je s růstem hub nedílně spojené. Meteorologové proto pracují s vláhovými podmínkami, tedy informacemi o nasycení půdy srážkami v předchozích třiceti dnech v kombinaci s průměrnými teplotami za posledních sedm dní. Ty jsou podkladem pro mapu nazvanou Pravděpodobnost růstu hub, kterou na webu CHMI.cz každý den aktualizují. Nejde o tipy od houbařů Kde rostou, ale o tipy pro houbaře o tom, kde rostou, resp. by mohly houby růst…
Houbová mapa nepostrádá ani podrobné vysvětlení výpočtu pravděpodobnosti růstu hub spolu s informací, že houby začínají nejvíce růst po vydatných deštích (cca 10 dní po nich) a následném teplém (nikoli však horkém) počasí, nejvíce v rozmezí července a září. Právě nyní houby rostou, aktuálně dle houbové mapy nejvíce v jižních a středních Čechách. Nezbývá než vyrazit do lesa!
Letní houby
Houbová mapa nerozlišuje mezi různými druhy hub, ač právě rozeznání hub (těch jedlých od nejedlých či dokonce jedovatých) je pro každého houbaře klíčové. Typické letní houby představují holubinky a právě mezi nimi najdeme jak jedlé, tak nejedlé, či jedovaté druhy. Tou nejběžnější a mezi houbaři nejoblíbenější holubinkou je asi holubinka mandlová, v letní sezóně ji však provází celé spektrum dalších hub, spolu s dozvukem hub jarních (kačenky, čirůvky, smrže, májovky) a příchodem hub podzimních (ryzci, čirůvky, penízovky).
Když se léto vydaří, houbařská sezóna plní košíky také hřibovitými houbami, ať již jde o hřiby dubové, kováře, koloděje (modráky), křemenáče nebo kozáky. Letní houby vedle pravých hřibů zastupují také klouzci, lišky, žampiony (pečárky), bedly, růžovky nebo pýchavky. Tyto i další houby na houbaře v příznivém počasí se špetkou štěstí čekají.
Kde rostou houby? Napoví nová mapa ČHMÚ