Přeskočit na obsah

Evropská kosmická agentura se stěhuje na Palmovku


V současnosti má centrála Agentury EU pro Kosmický program (EUSPA) sídlo v pražských Holešovicích. Budova v Jankovského ulici pro 350 lidí však přestává stačit. Do deseti let by v agentuře mohlo pracovat až tisíc lidí, proto po deseti letech v Česku hledá nové prostory. Jejím budoucím sídlem se má stát Palmovka. Centrum Nová Palmovka by se tak konečně mohlo dočkat dostavby a využití.

Centrum gravitace v Praze

Agentura EUSPA, která se do loňska jmenovala Agentura pro navigační systém GSA, by se chtěla stěhovat co nejdříve, ale komplex Nová Palmovka by měl být dokončen až během roku 2025. Stavět se začalo sice již před osmi lety, o rok později však byla stavba přerušena. Původně tady měla sídlit radnice Prahy 8, ale z plánů sešlo. Nakonec budovu dostaví magistrát, který letos bude vyhlašovat výběrové řízení na projektanta a dodavatele první etapy dostavby. Stavět by se tak mohlo začít příští rok a EUSPA by se tak mohla stěhovat do tří let.

Již po transformaci z agentury GSA získala EUSPA nové úkoly. Přes svůj název není zaměřena na pořizování snímků z vesmíru či lety na Měsíc, ale praktické aplikace uplatnitelné na Zemi. Kosmické aktivity stále více pronikají do každodenního života, například jako satelitní a navigační projekty EGNOS, Galileo či Copernicus, které poskytují aplikace v zemědělství, dopravě, energetice nebo v bankovních sítích. EGNOS, Galileo či Copernicus se přitom přes agenturu EUSPA řídí právě z Česka.

Kosmický program na pražské Palmovce by měl podpořit další růst. Dle předsedy správní rady agentury a současně ředitele Odboru inteligentních dopravních systémů, kosmických aktivit a výzkumu, vývoje a inovací na ministerstvu dopravy Václava Kobery Česko pozvedne na novou inovační a technologickou úroveň. Kobera sídlo agentury EUSPA přirovnal k centru gravitace, které k sobě přitáhne firmy. „Pokud vytvoříte centrum gravitace, tak se sem sestěhují firmy z Evropy, popřípadě z celého světa a propojí se s českým prostředím. Je to velká příležitost, aby se inovační a technologická úroveň Česka zvedla,“ uvedl odborník pro ČTK.

Nová Palmovka, lokalita Bohumila Hrabala

Komplex Nová Palmovka, který by měl být dokončený dle původního návrhu architekta Josefa Pleskota, rozšířený o nové technologie, je součástí proměny celé lokality. Město mezi ulicemi Zenklova, Sokolovská, Švábky, Vojenova a Libeňským mostem vlastní spolu s městskou částí Praha 8 nebo DPP Prahy asi deset hektarů, kde by měla vzniknout zcela nová čtvrť. Bude zaměřená na nájemní bydlení, které budou doplňovat i prostor pro kanceláře, obchody a služby. Vznikne tady i komunitní kulturní centrum. Nebude chybět ani rozhlehlý park.

Celková proměna okolí stanice metra Palmovka, kde na místě původního nádraží vyroste i nové náměstí Bohumila Hrabala, patří k největším rozvojovým projektům v Praze.

Centrum Nová Palmovka

Foto: Centrum Nová Palmovka, Josef Pleskot, vizualizace, zdroj: MČ Praha 8

Evropská kosmická agentura se stěhuje na Palmovku

O článku, zdroje a další informace

Evropská kosmická agentura se stěhuje na Palmovku

,

V současnosti má centrála Agentury EU pro Kosmický program (EUSPA) sídlo v pražských Holešovicích, které však kapacitně přestává stačit. Jejím budoucím sídlem se má stát Palmovka. Centrum Nová Palmovka by se tak konečně mohlo dočkat dostavby a využití.

Internet: ČTK, MČ Praha 8, PDS Praha, IPR Praha

Měsíc v úplňku

Mohl by vás zajímat také článek:

Kdy budou úplňky v roce 2022? Kdy se nevyspíte?


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *