Přeskočit na obsah

Chytrá budoucnost

Články pro všechny, kterým nechybí selský rozum, a přitom je zajímá chytrá budoucnost. Jaká bude? To záleží na každém. Inspirací mohou být i články Kočičích novin.

Moderní zemědělství

Dobré zprávy pro zemědělce: Vědci zkoumají, jak na efektivní ukládání uhlíku

Zatímco tradiční zemědělské postupy spojené s nadměrným používání hnojiv a chemie přispívají k emisím skleníkových plynů, inovativní přístupy a praktiky mají potenciál snížit uhlíkovou stopu, současně zvýšit úrodnost půdy a podpořit celkovou odolnost vůči extrémním klimatickým podmínkám. Zemědělcům přinášejí i ekonomické výhody.

Řasy na talíři

Řasy na talíři: Stanou se jídlem budoucnosti? Anebo už jsou?

Řasy nebo sinice nám při letním koupání zrovna nevoní. Nejinak je tomu v případě, že bychom je měli udělat součástí jídelníčku. A přece je tato možnost více než reálná. Takovou řasu chlorella nebo spirulinu, která je ve skutečnosti sinicí, si pro zdraví prospěšné účinky dopřáváme ve velkém již dnes.

Praha

Nakopni Prahu: V soutěži o 100 tisíc korun zvítězila AI, která se zaměřuje na efektivní úklid ulic

Čtvrtý ročník veřejné soutěže pro inovátory Nakopni Prahu 2023 má své vítěze. Odměnu ve výši sto tisíc korun a možnost získat další podporu pro financování prototypu získal úspěchem ve finále, které se uskutečnilo 26. května v Radlické kulturní sportovně na Smíchově, projekt Occo týmu Waste Digital. S pomocí umělé inteligence (AI) má pomoct s náročným úklidem pražských ulic.

Modrý holub

Co mají společného holub a umělá inteligence? Nová vědecká studie dokládá, že využívají stejné techniky „myšlení“

Umělá inteligence (AI), zejména jako robot ChatGPT pro vytváření textu, ale i nástroje pro tvorbu obrázků, hudby nebo počítačového kódu mají nezměrný potenciál. S ním mohou zásadně ovlivnit mnoho činností doposud vyhrazených výhradně člověku. AI je klíčovým tématem současnosti a pravděpodobně také budoucností lidstva. Dokonce se může zdát, že člověka v inteligenci předčí. Využívá však techniky, které jsou více než člověku blízké holubům. Dokládá to nová studie.

Elektřina

Svatý grál a naděje pro budoucnost? Vědci zkoumají enzym, který vyrábí elektřinu ze vzduchu

Neomezený zdroj čisté energie. Tak se jeví enzym z běžné půdní bakterie, který nedávno popsali vědci z Monashovy univerzity v australském Melbourne. S pomocí vodíku vytváří tento zázračný enzym elektrický proud doslova ze vzduchu. Ve článku publikovaném v odborném časopise Nature vědci přiblížili, jak funguje a jak se dá využít.

David Attenborough živé světlo

Fascinující tvorové, kteří rozsvěcují svět. Nejen světlušky, v přírodě vyzařují živé světlo i čarovné medúzy nebo magické houby

Tzv. bioluminiscence v přírodě září v odstínech zelené, červené i modré barvy. Nejenže přitahuje opačné pohlaví jako u světlušek, přitahuje i pozornost člověka. Je zdrojem inspirace. Dokladem je Nobelova cena za Chemii, za kterou byli již v roce 2008 oceněni tři vědci. Otevřeli tak dveře nejrůznějším praktickým aplikacím a využití bioluminiscence, zejména v revolučním lékařství.