Přeskočit na obsah

Nakopni Prahu: V soutěži o 100 tisíc korun zvítězila AI, která se zaměřuje na efektivní úklid ulic

Čtvrtý ročník veřejné soutěže pro inovátory Nakopni Prahu 2023 má své vítěze. Odměnu ve výši sto tisíc korun a možnost získat další podporu pro financování prototypu získal úspěchem ve finále, které se uskutečnilo 26. května 2023 v Radlické kulturní sportovně na Smíchově, projekt Occo týmu Waste Digital. S pomocí umělé inteligence (AI) má pomoct s náročným úklidem pražských ulic.

Praha

Ilustrační foto: I tohle je Praha. Zdroj: Pixabay.com

Čistší a více eko-eko Praha

„Je skvělé, že jsme vyhráli. Největší přínos v naší účasti vidíme v tom, že jsme odstartovali spolupráci s Prahou. Věříme, že náš AIOT senzor pomůže udělat naše hlavní město čistší, ekologičtější a ekonomičtější. V tuto chvíli máme pokročilé technologie, které budeme dále rozvíjet,“ komentovali soutěž po vyhlášení absolutní vítězové Kryštof Novák a Jan Grossmann, zakladatelé Waste Digital./1/

Čtyřměsíční inovační maraton je v cíli

Finále soutěže Nakopni Prahu završilo čtyřměsíční inovační maraton, ve kterém přihlášené týmy mohly využít odborné workshopy, školení a mentoring s experty z řad zástupců městských a soukromých firem a hlavního města Prahy. Letos se do soutěže přihlásilo celkem 47 týmů, do užšího kola postoupilo 26 z nich a deset bylo vybráno do finále.

Speciální ceny pro vítěze vytvořil PrusaLab. Využil přitom reálnou mapu Prahy, protnutou řekou Vltavou. Stylizovanou do abstraktní verze ji pak s pomocí 3D tisku a laserování do hliníku převedl do 3D modelu. Tímto originálním ztvárněním Prahy se nyní vedle vítězného projektu může na druhého místa těšit i web Databáze jídel, který omezuje plýtvání jídlem ve školních jídelnách, ze třetího pak Tým muuv, který se prostřednictvím mapové aplikace snaží usnadnit orientaci v metropoli lidem s různým omezením pohybu.

Čistá voda jako desková hra

Odborná porota soutěže posuzovala nejenom originální řešení konkrétní výzvy, ale i inovativnost nebo reálnou schopnost uplatnit se v praxi a na trhu, hodnotil se i celkový přínos pro město a jeho budoucnost. Zvláštní cenu Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) získal projekt Čistá voda. Desková hra znázorňuje výrobu, distribuci a úpravu pitné vody v Praze včetně následného čištění odpadní vody.

ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE

Nakopni Prahu: V soutěži o 100 tisíc korun zvítězila AI, která se zaměřuje na efektivní úklid ulic

,

Čtvrtý ročník veřejné soutěže pro inovátory Nakopni Prahu 2023 má své vítěze. Odměnu ve výši sto tisíc korun a možnost získat další podporu pro financování prototypu získal úspěchem ve finále, které se uskutečnilo 26. května v Radlické kulturní sportovně na Smíchově, projekt Occo týmu Waste Digital. S pomocí umělé inteligence (AI) má pomoct s náročným úklidem pražských ulic.

Internet: /1/ Praha.eu, /2/ NakopniPrahu.cz, /3/ SmartPrague.eu

VĚDA (A PŘÍRODA) VÍ

Stále je co objevovat. Stále je co zkoumat. A tak zkoumáme, objevujeme, poznáváme. Fyzika, chemie a biologie. To je velká trojka věd, které přinášejí nové a nové poznatky. Velká zábava však může být i poznávání z dalších vědních oborů, poznávání divů přírody, všech světa krás. I ty přinášejí KOČIČÍ NOVINY.


Norway Timelapse
Norway Timelapse
Norway Timelapse

NEJNOVĚJŠÍ DOBRÉ ZPRÁVY

Naše nové články zkoumají vědecké objevy i divy přírody, zvířata divoká i domácí. Reportujeme o přírodním bohatství či bohatství přírody, sledujeme všechny poklady světa, ale i vesmírné dění, vše pro život v zenu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *