Za jeden jediný rok se v Safari Parku Dvůr Králové narodila hned tři mláďata kriticky ohroženého nosorožce dvourohého východního. Boom v chovu nemá obdoby v celém světě. Dvorská mláďata nyní představují polovinu mláďat narozených za poslední rok kompletně ve všech zoologických zahradách.
Jeden, druhý, třetí nosorožec…
Po cílené pětileté odmlce se ve Dvoře Králové nad Labem fanoušci zoo mohou těšit z pořádné dávky roztomilosti. Mládě po narození totiž průměrně váží asi 30 kilogramů a každý den další kilo přibírá. Malý nosorožec, který se ve dvorské zoo narodil jako třetí vzácné mládě během jednoho roku v březnu 2023, přišel na svět rovnou s 36 kilogramy./1/
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Ten menší, ale nebezpečnější africký nosorožec
Nosorožec dvourohý, někdy také zvaný nosorožec černý, lat. Diceros bicornis michaeli, je ten menší ze dvou druhů afrických nosorožců. I ten však v dospělosti dosahuje úctyhodné hmotnosti 700 až 1600 kilogramů.
„Na rozdíl od většího nosorožce tuponosého, který se živí spásáním, je nosorožec dvourohý tzv. okusovač. Horní ret má protažený a zašpičatělý, což mu pomáhá snáz uchopovat větve a listy stromů a keřů, kterými se živí,“ popisují na webu Safari Parku. Tam se také dozvíte, že samci jsou samotářští, ale samice tráví čas v menších skupinkách, anebo samy s mláďaty./2/
Mládě se u samice drží asi 3 roky, matka ho vychovává, učí, ale také ho urputně brání před predátory. Jsou to právě nosorožci dvourozí, kteří jsou popudlivější a agresivnější než větší nosorožci tuponosí. Dokonce jsou zaznamenány i případy, kdy matka v obraně mláděte zabila lva.
Kupa radosti v Zoo Zlín
Vylíhla se tady dvacítka mláďat vzácné želvy ostruhaté.
Nosorožčí velmoc
V chovu nosorožců dvourohých je Dvůr Králové nad Labem světovou velmocí, nosorožci patří také mezi erbovní zvířata Safari parku. Do padesátky narozených mláďat v historii chovu chybí poslední. Loni se tady 4. března narodil sameček Eda Kyjev, 13. prosince 2022 pak přišla na svět samička a rok po narození malého Edy se pak narodil další sameček, 49. přírůstek v chovu nosorožců dvourohých východních ve Dvoře Králové.
Poslední nosorožčí přírůstek představuje první mládě chovného samce Embua, který do Podkrkonoší přicestoval na podzim 2020 z anglického Chesteru. Matkou je sedmnáctiletá Maisha. „Porod proběhl poměrně rychle a mládě záhy začalo pít. Během kontroly jsme zjistili, že jde o samce a váží 36 kilo,“ uvedl zoolog Jiří Hrubý. Chovatelé samci říkají Magashi, podle místa ve rwandské Akageře, kam se v minulosti vrátili dvorští nosorožci./1/
Návrat nosorožců
Nosorožců východních ve volné přírodě žije v současnosti pouhých 800 jedinců. Kdysi to přitom býval jeden z nejrozšířenějších býložravců Afriky. Ještě v roce 1970 obývala rozlehlé africké pláně populace 65 000 nosorožců východních. V sedmdesátých letech se také nosorožci tohoto poddruhu dostaly do Dvora Králové. V roce 1971 dovezl zvířata přímo z Afriky Josef Vágner.
Postupně ve Dvoře Králové vzniklo jedno z klíčových center pro záchranu tohoto druhu. Právě z Podkrkonoší se nosorožci nedostávají jenom do zoo po celém světě, ale vrací se zpět do divočiny Rwandy a Tanzánie, kde se opakovaně množí. Safari park přitom hraje významnou úlohu i při záchraně nosorožců bílých severních.
Foto: Kočkodani s mládětem, zdroj: Zoo Hluboká
O článku: Pořádná dávka radosti a světový unikát v Safari Parku: Trojice mláďat vzácného nosorožce
▼ ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE
Pořádná dávka radosti a světový unikát v Safari Parku: Trojice mláďat vzácného nosorožce
Za jeden jediný rok se v Safari Parku Dvůr Králové narodila hned tři mláďata kriticky ohroženého nosorožce dvourohého východního. Boom v chovu nemá obdoby v celém světě. Dvorská mláďata nyní představují polovinu mláďat narozených za poslední rok kompletně ve všech zoologických zahradách.
Internet: /1,2,3/ SafariPark.cz, /4/ Instagram Safari Park Dvůr Králové, /5/ Deník.cz, /6/ CNN.com
Chcete víc?