Přeskočit na obsah

Pořádná dávka radosti a světový unikát v Safari Parku: Trojice mláďat vzácného nosorožce

Za jeden jediný rok se v Safari Parku Dvůr Králové narodila hned tři mláďata kriticky ohroženého nosorožce dvourohého východního. Boom v chovu nemá obdoby v celém světě. Dvorská mláďata nyní představují polovinu mláďat narozených za poslední rok kompletně ve všech zoologických zahradách.

Nosorožec mládě

Foto: Mládě nosorožce dvourohého východního (z prosince 2022). Zdroj: Dominika Stempa, Safari park

Jeden, druhý, třetí nosorožec…

Po cílené pětileté odmlce se ve Dvoře Králové nad Labem fanoušci zoo mohou těšit z pořádné dávky roztomilosti. Mládě po narození totiž průměrně váží asi 30 kilogramů a každý den další kilo přibírá. Malý nosorožec, který se ve dvorské zoo narodil jako třetí vzácné mládě během jednoho roku v březnu 2023, přišel na svět rovnou s 36 kilogramy./1/

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Safari Park Dvůr Králové (@safariparkdvurkralove)

Ten menší, ale nebezpečnější africký nosorožec

Nosorožec dvourohý, někdy také zvaný nosorožec černý, lat. Diceros bicornis michaeli, je ten menší ze dvou druhů afrických nosorožců. I ten však v dospělosti dosahuje úctyhodné hmotnosti 700 až 1600 kilogramů.

„Na rozdíl od většího nosorožce tuponosého, který se živí spásáním, je nosorožec dvourohý tzv. okusovač. Horní ret má protažený a zašpičatělý, což mu pomáhá snáz uchopovat větve a listy stromů a keřů, kterými se živí,“ popisují na webu Safari Parku. Tam se také dozvíte, že samci jsou samotářští, ale samice tráví čas v menších skupinkách, anebo samy s mláďaty./2/

Mládě se u samice drží asi 3 roky, matka ho vychovává, učí, ale také ho urputně brání před predátory. Jsou to právě nosorožci dvourozí, kteří jsou popudlivější a agresivnější než větší nosorožci tuponosí. Dokonce jsou zaznamenány i případy, kdy matka v obraně mláděte zabila lva.

Nosorožčí velmoc

V chovu nosorožců dvourohých je Dvůr Králové nad Labem světovou velmocí, nosorožci patří také mezi erbovní zvířata Safari parku. Do padesátky narozených mláďat v historii chovu chybí poslední. Loni se tady 4. března narodil sameček Eda Kyjev, 13. prosince 2022 pak přišla na svět samička a rok po narození malého Edy se pak narodil další sameček, 49. přírůstek v chovu nosorožců dvourohých východních ve Dvoře Králové.

Poslední nosorožčí přírůstek představuje první mládě chovného samce Embua, který do Podkrkonoší přicestoval na podzim 2020 z anglického Chesteru. Matkou je sedmnáctiletá Maisha. „Porod proběhl poměrně rychle a mládě záhy začalo pít. Během kontroly jsme zjistili, že jde o samce a váží 36 kilo,“ uvedl zoolog Jiří Hrubý. Chovatelé samci říkají Magashi, podle místa ve rwandské Akageře, kam se v minulosti vrátili dvorští nosorožci./1/

Návrat nosorožců

Nosorožců východních ve volné přírodě žije v současnosti pouhých 800 jedinců. Kdysi to přitom býval jeden z nejrozšířenějších býložravců Afriky. Ještě v roce 1970 obývala rozlehlé africké pláně populace 65 000 nosorožců východních. V sedmdesátých letech se také nosorožci tohoto poddruhu dostaly do Dvora Králové. V roce 1971 dovezl zvířata přímo z Afriky Josef Vágner.

Postupně ve Dvoře Králové vzniklo jedno z klíčových center pro záchranu tohoto druhu. Právě z Podkrkonoší se nosorožci nedostávají jenom do zoo po celém světě, ale vrací se zpět do divočiny Rwandy a Tanzánie, kde se opakovaně množí. Safari park přitom hraje významnou úlohu i při záchraně nosorožců bílých severních.

Nosorožec mládě

Foto: Kočkodani s mládětem, zdroj: Zoo Hluboká

O článku: Pořádná dávka radosti a světový unikát v Safari Parku: Trojice mláďat vzácného nosorožce

ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE

Pořádná dávka radosti a světový unikát v Safari Parku: Trojice mláďat vzácného nosorožce

,

Za jeden jediný rok se v Safari Parku Dvůr Králové narodila hned tři mláďata kriticky ohroženého nosorožce dvourohého východního. Boom v chovu nemá obdoby v celém světě. Dvorská mláďata nyní představují polovinu mláďat narozených za poslední rok kompletně ve všech zoologických zahradách.

Internet: /1,2,3/ SafariPark.cz, /4/ Instagram Safari Park Dvůr Králové, /5/ Deník.cz, /6/ CNN.com

Axolotl mexický bílý

Mohl by vás zajímat také článek:

Extravagantní domácí mazlíček axolotl mexický

Píchá, ale nejde nemilovat

Sice neobvyklý, přesto může být ježek i domácí mazlíček

Ježek bělobřichý, domácí mazlíček
Margay, lat. Leopardus wiedii

Vypadá jako kočka, ale je to margay

Jediná kočka, která leze hlavou dolů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *