V roce 2016 uznala mezinárodní Komise pro nové minerály, nomenklaturu a klasifikaci (CNMNC) českému geologovi Pavlu Škáchovi objev nerostu, který dostal jméno příbramit. Nyní mezinárodní komise ve Stockholmu na seznam minerálů zařadila další příbramský unikát, tentokrát svým jménem odkazuje právě na zdejšího geologa. Jmenuje se škáchait.
Co všechno se dá najít v Příbrami?
Příbramit geolog objevil na odvalu staré uranové šachty. Také škáchait byl vydobyt již v minulosti, konkrétně v šedesátých letech minulého století, spolu s největší dávkou ryzího stříbra, které Příbramsko kdy dalo.
Zatímco škáchait nese jméno příbramského geologa, příbramit dostal název na počest místa nálezu a současně posloužil jako dárek k významnému jubileu. V roce uznání příbramitu slavila Příbram 800 let od nejstarší písemné zmínky a Hornické muzeum Příbram, největší hornické muzeum v Česku, oslavilo 130 let od svého založení./1/
Odborníci z Hornického muzea Příbram ve spolupráci s vědci Národního muzea Praha a Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR příbramit identifikovali v rámci výzkumu vzorků ze stříbrné žíly Uranových dolů Příbram v roce 2007. Klíčovou roli přitom měl i zmiňovaný geolog a dlouholetý kurátor mineralogicko-geologické podsbírky Hornického muzea Příbram Pavel Škácha. Výzkumy v lokalitě Bytíz se souhlasem státního podniku DIAMO přitom v roce 2007 k objevu příbramitu přidaly i nový minerál bytízit, unikátní sloučeninu mědi, antimonu a selenu. Příbramit má stejné složení jako bytízit, ale jinou strukturu./1/
Pavel Škácha se doposud podílel na sběrech výzkumu a popisu 15 nových minerálů, jak uvedl při příležitosti představení dalšího příbramského objevu pojmenovaného škáchait pro ČTK ředitel muzea Josef Velfl./3/
Mezinárodní asociace zařadila na seznam minerálů nový český nerost škáchait https://t.co/xSacx2D4ca
— Mart (@MartinTehnik) April 14, 2023
České háčky a čárky zůstaly!
Poslední příbramskou raritou je na kobalt bohatý minerál skupiny dolomitu. Chemicky se škáchait popisuje vzorcem CaCo(CO3)2. Proces zkoumání a ověřování minerálu trval od objevu do jeho uznání devět let.
Komise odborníků nejprve hlasuje o samotném objevu, tedy potvrzuje, že se doposud nenašel jinde na světě, poté musí odhlasovat jeho navrhované jméno. Přestože někteří členové komise mají výhrady k háčku a čárce, stejně jako před několika lety příbramit i škáchait se nakonec stal oficiálně novým minerálem./1,3/
Malý velký ptačí zpěváček
Je velký asi jako kos a má libozvučný flétnový hlas.
Vzácnější než stříbro
Společně s ryzím stříbrem a dalšími rudními minerály vytváří škáchait malé růžovofialové zóny. Dolomit, ve kterém by převažoval kobalt nad hořčíkem, se však vyskytuje jen ojediněle. Škáchait je proto velmi vzácný, ve srovnání se stříbrem na něho rozhodně nenarazíme tak často.
„Nejnovější objev se váže k lokalitě Příbram-Brod. Jeden ze vzorků minerálu s názvem škáchait se nyní nachází ve sbírce Národního muzea Praha a druhý obohatí expozici Hornického muzea Příbram na dole Vojtěch, ve které jsou již vystavené vzorky příbramitu a bytízitu,“ uvedl pro server Novinky.cz ředitel Hornického muzea./3/ Jedno z největších muzeí svého druhu v Evropě se však nepyšní jen příbramskými raritami.
Na návštěvníky lačné po nerostném bohatství tady čekají desítky stálých expozic v historických památkově chráněných objektech Ševčinského, Vojtěšského, Anenského a Drkolnovského dolu. Další poznaní nabízejí pobočky muzea Památník Vojna u Příbrami, Skanzen Vysoký Chlumec, Muzeum Špýchar Prostřední Lhota nebo Muzeum dolu Bytíz. Nestačí-li příbramit, škáchait ani stříbro, je tady i Muzeum zlata Nový Knín.
O ČLÁNKU: Není to jen stříbro. Příbramsko ukrývá i další, dosud neobjevené nerostné bohatství
▼ ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE
Není to jen stříbro. Příbramsko ukrývá i další, dosud neobjevené nerostné bohatství
V roce 2016 uznala mezinárodní Komise pro nové minerály, nomenklaturu a klasifikaci (CNMNC) českému geologovi Pavlu Škáchovi objev nerostu, který dostal jméno příbramit. Nyní mezinárodní komise ve Stockholmu na seznam minerálů zařadila další příbramský unikát, tentokrát svým jménem odkazuje právě na zdejšího geologa. Jmenuje se škáchait.
Internet: /1/ Rozhlas.cz, /2/ Muzeum-Příbram.cz, /3/ Novinky.cz, /4/ Příbram.cz
Chcete víc?