Přeskočit na obsah

Všechny poklady světa

Naše srdce patří Česku, ale pro dobré zprávy se rádi vydáváme i za hranice. Hledáme všechny poklady světa, abychom se o všechnu tu krásu, hojnost a bohatství mohli podělit. Tady je, ať již jsou to mince, prastaré objevy archeologie či přírodní divy, překládáme všechny poklady světa.

Stonehenge

Co když je to jinak? Nová studie zpochybňuje původ Stonehenge. Věřilo se jí celých 100 let

Již v roce 1923 publikoval britský geolog Herbert Henry Thomas zásadní studii o původu slavného monumentu Stonehenge, zasazeného ve Wiltshire v Anglii. Hledal v ní původ tzv. modrých kamenů, které tvoří vnitřní kruh prastarého pomníku. Tyto za vlhka skutečně modré menhiry na Salisburské pláni dle Thomase pocházejí z pohoří Preseli Hills v západním Walesu. Stejný původ přisoudil i pětimetrové kamenné desce, která je známá jako Oltářní kámen. To však již neplatí.

Diamantová pláž, Island

„Gejzíry“ diamantů: Pohyb zemských desek nevyvolává jen sopečné erupce. Někdy může dle vědců na povrch chrlit i drahokamy

Britští vědci se vydali hluboko ke středu Země a 500 milionů let zpět, aby objevili vzorec, dle kterého dochází k masivním erupcím s „gejzíry“ diamantů. Využili přitom pokročilé počítačové modely, aby objasnili nestability materiálů hluboko v zemské kůře a lokalizovali erupce s velkým výbušným potenciálem.

Řím

Jako by tady toho bylo málo. Archeologové z Říma hlásí výjimečný objev, pochází z dob, kdy vládl císař Nero

I tisíc let po své smrti zůstává Nero jedním z nejslavnějších vládců Říma. Vládl přitom od 13. října roku 54, svých sedmnácti let, jen do svých třiceti, kdy byl donucen k sebevraždě. Psal se rok 68. Přestože vrah své vlastní matky a nejméně jedné manželky proslul zejména svou krutostí, byl to také milovník hudby a umění s vlastním divadlem. A právě pozůstatky Neronova divadla měli nyní v Římě objevit.

Had Titanoboa

Největší had, který kdy obýval planetu, byl jako Tyranosaurus rex. Měl hororový zjev, ale byl skutečný

V amazonských pralesech se dnes tiše plazí mohutná, až devítimetrová anakonda zelená, která s hmotností až 250 kilogramů představuje největšího hada žijícího na Zemi. Přesto se zdaleka nevyrovná svému prehistorickému příbuznému pojmenovanému Titanoboa cerrejonensis, proti tomu je asi jen třetinová. Titanoboa mohl vážit i mnoho přes tunu. Obrovské tělo provázela obrovská síla, se kterou se věnoval lovu pravěkých krokodýlů.