Přeskočit na obsah

Všechny poklady světa

Naše srdce patří Česku, ale pro dobré zprávy se rádi vydáváme i za hranice. Hledáme všechny poklady světa, abychom se o všechnu tu krásu, hojnost a bohatství mohli podělit. Tady je, ať již jsou to mince, prastaré objevy archeologie či přírodní divy, překládáme všechny poklady světa.

Největší had, který kdy obýval planetu, byl jako Tyranosaurus rex. Měl hororový zjev, ale byl skutečný

V amazonských pralesech se dnes tiše plazí mohutná, až devítimetrová anakonda zelená, která s hmotností až 250 kilogramů představuje největšího hada žijícího na Zemi. Přesto se zdaleka nevyrovná svému prehistorickému příbuznému pojmenovanému Titanoboa cerrejonensis, proti tomu je asi jen třetinová. Titanoboa mohl vážit i mnoho přes tunu. Obrovské tělo provázela obrovská síla, se kterou se věnoval lovu pravěkých krokodýlů.

Příběh neposedné kočky se zaječí srstí, která údajně pamatuje dobu faraónů. A stojí jako (menší) poklady z pyramid

Temperamentní kočičí plemeno, které uhrane na první pohled zářivýma očima a zaujme nezaměnitelnou „divokou“ barvou srsti. To je habešská kočka neboli abesínská kočka, Abyssinian cat, která se pro svoji srst, ne nepodobnou srsti zaječí, označuje jako bunny cat, tedy zaječí kočka. Jde o plemeno mimořádně zajímavé, jednak vzhledem, jednak historií, jednak svéhlavou povahou.

Není to jen stříbro. Příbramsko ukrývá i další, dosud neobjevené nerostné bohatství

V roce 2016 uznala mezinárodní Komise pro nové minerály, nomenklaturu a klasifikaci (CNMNC) českému geologovi Pavlu Škáchovi objev nerostu, který dostal jméno příbramit. Nyní mezinárodní komise ve Stockholmu na seznam minerálů zařadila další příbramský unikát, tentokrát svým jménem odkazuje právě na zdejšího geologa. Jmenuje se škáchait.

Burmilla: Kočičí princezna se stříbrnými hvězdami po celém těle, kočičí plemeno v hodnotě zlata

Existuje i v jiných barevných variacích, ale její základní třpytivě stříbřitá barva nad ostatními vyniká. Již pro svou mimořádně lesklou srst je burmilla okouzlující kočičí princeznou, navíc se pyšní nádhernýma jasně zelenýma očima, které lemují tmavé oční linky. Na dvůr kočičí aristokracie se burmilla dostala teprve nedávno, aby tady svou exotickou krásou a dokonalou elegancí udělala pořádný rozruch. Její výsadní postavení navíc podporuje to, že jde o jedno z nejvzácnějších kočičích plemen.

Nemusí to být jen „obyčejný“ špenát. Velikonoce servírují i jiné speciality. Inspiraci nabízí velikonoční menu osvědčených restaurací

Všechno, co je zelené, se na Zelený čtvrtek hodí. Vedle špenátových listů jsou to i mladé kopřivy nebo medvědí česnek, také pažitka a jiné bylinky, salát všeho druhu, klíčky, kedluben, zelí, hrášek, ale i zelené fazolky, avokádo nebo pistácie. Jako základní ingredience velikonočních pochoutek se samozřejmě ve velkém uplatňují i vajíčka, třeba při přípravě tradiční velikonoční nádivky či pečení velikonočního mazance. Lahůdkou je také luxusní vaječný likér.