Přeskočit na obsah

Poznáte malého velkého ptačího zpěváčka?

Když se k nám vracejí první poslové jara, je tento mezi prvními. Musí toho hodně stihnout, hnízdí totiž až třikrát za rok. A kolik toho musí nazpívat! Jako hudebník je tento zpěvný pták nepřekonatelný. Poznáte malého velkého ptačího zpěváčka?

O jakého ptáčka jde?

Je to menší pták, o něco menší než kos. Velikost však bohatě dohání jeho silný a intenzivní zpěv, který zní také v jeho jméně. Tento ptačí zpěváček má příjemný, velmi melodický hlas, který se zvláště rozeznívá první jarní dny, zvláště ráno a večer. Večer je mezi těmi ptáky, kteří utichají poslední. Koncerty těchto ptáčků patří k těm nejkrásnějším. Radost a potěšení svým hudebním podkresem přináší zejména do prosluněných dnů jara.

Staví pevná hnízda, která jsou zvenčí vyztužena hlínou. Jeho vajíčka zdobí tmavé skvrny. Pokropenou má i hruď, zatímco záda a křídla jsou hnědá. Od jiných zpěvných ptáků ho lze rozeznat díky drobnému, mírně zahnutému zobáku a narůžovělým nohám. Už víte?

Jaké je jméno pěvce na fotografii?

#1. O jakého ptáčka jde?

Toto je drozd zpěvný, umělecky nadaný, ale také překvapivě chytrý pták.

#2. A co tento? Kdo to je?

Toto je skřivan polní, jeden ze tří druhů skřivanů na našem území. Skřivan polní je symbolem jara a lásky, typický pták české krajiny.

Finish

Results

Ne, zpěváčci s vámi (zatím) neladí.

Zkusíte další test?

Vynalézavý labužník

Drozd zpěvný, Turdus philomelos, je nejenom umělecky nadaný, ale také překvapivě chytrý pták. Jeho vynalézavost demonstrují tzv. šnečí kovadliny. Protože si rád pochutná i na měkkýších, naučil se šnečí ulity rozbíjet pomocí kamenů. To dělá jen velmi málo ptáků, zřejmě proto, že zvuk rozbíjené ulity by mohl přilákat predátory. Šnečí kovadliny se zbytky ulit však slouží jako zdroj vápníku pro desítky druhů dalších ptáků, zejména pěvců, zjistili polští vědci a informovali o tom v časopise Biological Journal of the Linnean Society.

Drozd je však všežravec, jeho jídelníček tvoří i žížaly a další červy, ale také ovoce a bobule. Má rád jablka, třešně, černý bez, jeřabiny, dřín, muchovník, moruše, také plody jalovce, pro člověka jedovaté plody brslenu aj.

Video YouTube: Drozd zpěvný, hlas, zvuk

Velikostí kos, povahou ostříž

Drozd obývá zejména listnaté lesy a křovinaté louky. Zavítá i na přátelské zahrady. Zatímco v případě šnečí kovadliny odkládá drozd strach z predátorů stranou, vůči člověku se projevuje jeho přirozená plachost. A tak ho zahlédneme jen s mírou tichosti a ostražitosti. Je mnohem plašší než podobně velký a podobně zbarvený kos, který si na společnost lidí zvykl a přizpůsobil se. Nejenže s oblibou využívá ptačí krmítka, dokonce využívá technický pokrok…

Drozd zpěvný

Foto: Drozd zpěvný, zdroj: Pixabay.com

Drozd v Česku

Drozd se u nás vyskytuje nejenom jako drozd zpěvný (Turdus philomelos), ale i jako větší drozd brávník (Turdus viscivorus) s veselým flétnovým hlasem. Drozdovité ptáky v Česku zastupuje i drozd kvíčala (Turdus pilaris). Dá se rozeznat podle světlé spodiny křídel při letu. Jednoduchý zvučný zpěv kvíčaly provází i cvakavé vábení. Drozd kvíčala se sdružuje do hejn, početná jsou zvláště v době tahu. České kvíčaly na zimu odlétají na jich, ale ze severu se k nám na zimu stěhují kvíčaly ze severu.

O článku, zdroje a další informace

Poznáte malého velkého ptačího zpěváčka?

,

Když se k nám vracejí první poslové jara, je tento mezi prvními. Musí toho hodně stihnout, hnízdí totiž až třikrát za rok. A kolik toho musí nazpívat! Jako hudebník je tento zpěvný pták nepřekonatelný. Víte, jak se tento ptačí zpěváček jmenuje?

Internet: Rozhlas.cz, ZooPraha.cz, Našiptáci.info, Akademie-Světlá.cz, Treking.cz, Biological Journal of the Linnean Society

Literatura

  1. Goodfellow, P.: Ptáci střední Evropy. Praha: Slovart, 2018. ISBN: 978-80-7529-734-1
  2. Schmolz, M.: Radost z pozorování ptáků ve městě a okolí. Praha: Grada, 2021. ISBN: 978-80-271-3011-5
  3. Atlas ptáků. Praha: Bookmedia, 2019. ISBN: 978-80-88213-71-0
Hadilov písař

Mohl by vás zajímat také článek:

Hadilov písař: Zabiják se smyslem pro rodinu

Redaktorka Kočičí noviny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *