Na rozdíl od jiných ještěrek se mláďata krokodýlovce čínského vyvíjejí v těle matky. Krokodýlovec nesnáší vejce, matka mláďata jako člověk nosí zhruba devět měsíců. Pak rodí živá mláďata s hmotností okolo 4 gramů. Od narození jsou plně vyvinutá a schopná obstát v drsné divočině. Vypadají jako miniatury dospělých jedinců, avšak zatím jim chybí zbarvení.

Foto: Krokodýlovec čínský, mláďata, zdroj: Lucas Bono a Markéta Rejlková, Zoo Ostrava
Dokonalé mimikry a totální ztuhnutí
Mláďata krokodýlovce jsou nucena se sama o sebe postarat, příroda je k tomu vybavila právě zbarvením, které jim pomáhá přežít. V případě nebezpečí dokážou dokonale znehybnět, končetiny přitom natáhnou podél těla, takže vypadají jako kus větvičky a perfektně splývají s okolím.
Ve stavu totálního ztuhnutí, kdy ani okem nemrknou, vydrží mláďata krokodýlovce i několik hodin, a tak oklamou většinu predátorů, uvádí na webu Zoo Ostrava./1/ Právě tam, v zázemí loni otevřené expozice Vadtha ni – Chrám gibonů přivítali v březnu na svět vzácná hned čtveřici vzácných mláďat.
Po kolínské zoo je Ostrava druhou evropskou zoo, kde se tito vzácní a v přírodě vyhubením ohrožení plazi rozmnožují. Včetně čtyř ostravských mláďat přitom současná evropská populace krokodýlovce čínského čítá pouhých 29 jedinců.
Krokodýlovcům z Kolína se v Ostravě očividně daří
Právě z Kolína nad Rýnem do Zoo Ostrava přijel pár krokodýlovců v červenci loňského roku. Chovatelé pozorovali pokusy o páření i zvětšující se břicho samice, ale s příchodem podzimu museli ještěrky připravit k tzv. brumaci ve speciálně uzpůsobené ubikaci. Brumace je stav, kdy se ještěrky před zimním chladem schovávají pod zem a kvůli nepřízni počasí přestávají přijímat potravu.
Samice v Zoo Ostrava porodila krátce po ukončení brumace, kdy se v teráriu objevila čtyři zdravá mláďata. „Všichni krokodýlovci zatím pobývají v chovatelském zázemí. Jakmile se oteplí, vrátí se dospělí jedinci do akvaterária v expozici Vadtha ni – Chrám gibonů. Mláďata zůstanou v zázemí,“ upozorňuje Zoo Ostrava. Pohledem na vzácné miniaturní draky však všechny své příznivce těší alespoň nepřímo prostřednictvím obrázků na svých sociálních sítích.
O ČLÁNKU: To jsou kukadla! Nová mláďata v Zoo Ostrava jsou vzácnější než jiná. Vzhledem i jménem připomínají malé krokodýly
▼ ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE
To jsou kukadla! Nová mláďata v Zoo Ostrava jsou vzácnější než jiná. Vzhledem i jménem připomínají malé krokodýly
Na rozdíl od jiných ještěrek se mláďata krokodýlovce čínského vyvíjejí v těle matky. Krokodýlovec nesnáší vejce, matka mláďata jako člověk nosí zhruba devět měsíců. Pak rodí živá mláďata s hmotností okolo 4 gramů. Od narození jsou plně vyvinutá a schopná obstát v drsné divočině. Vypadají jako miniatury dospělých jedinců, avšak zatím jim chybí zbarvení.
Internet: /1/ Zoo-Ostrava.cz, /2/ Facebook Zoo Ostrava, /3/ ČeskéNoviny.cz, /4/ Rozhlas.cz
Říše zvířat a rostlin
Opustíme-li svoji lidskou omezenost a zaměření na sebe, podíváme-li se kolem, objevíme úchvatný svět plný zázraků. Zaměříme-li se na další obyvatele této planety, zjistíme, jak fascinující jsou a kolik se toho od nich můžeme učit.
Dejte zvířatům šanci
Nejenom ti naši domácí mazlíčci, kočky a psi, zvířata v naší blízkosti, ale právě ta člověku vzdálená nám ukazují jiný svět, jiný vesmír. Právě divoká zvířata se svými vrozenými schopnostmi pro život, život v celé své kráse a přirozenosti nás ohromí, dáme-li jim šanci.
Jediná expozice svého druhu: K vidění jsou tady všichni ptáci Česka i ptačí vejce
Zima umí potrápit i kočky. Mají sice kožíšek, ovšem nebezpečí podchlazení jim hrozí také
Hned 11 nových tůní v CHKO Brdy: Vojenské lesy lákají vzácné druhy
Živý klenot Zoo Ostrava: Vzácný primát obývá na celém světě jen desítku zahrad
Jak vidí ryby? Česká vědkyně si díky penězům EU posvítí do hlubin oceánu
Nejen holubi a vrabci. V Bruselu v tisících poletují i tropičtí papoušci
Chcete víc?
