Přeskočit na obsah

70 let na trůnu: Královna Alžběta II. slaví výročí

Ve čtvrtek 2. června 2022 začaly slavnostním vojenským průvodem Trooping the Colour v centru Londýna velkolepé oslavy 70. výročí vlády britské královny Alžběty II. V centru pozornosti přitom není jenom Alžběta II., ale celá královská rodina. Světem koluje tisíce snímků z britských oslav, kterým vévodí malí princové George a Louis, spolu se svou sestrou princeznou Charlotte, děti Williama Kate. V pozadí naopak zůstávají Harry a Meghan.

Trooping the Colour

Jako Trooping the Colour se v Británii označuje vojenská slavnost, která má tradici již od roku 1748. Čtvrtečnímu průvodu asi 1400 vojáků, 400 hudebníků a 240 koní v londýnské vládní čtvrti Whitehall přihlíželo naživo tisíce lidí a další miliony zprostředkovaně po celém světě. Pro všechna světová média se londýnské oslavy staly tématem číslo jedna.

Přelet sedmdesáti letadel královského letectva (RAF), který velkolepý průvod v Londýně uzavíral, již královská rodina sledovala z balkónu Buckinghamského paláce. A právě tam se stal hlavní hvězdou čtyřletý princ Louis, který rozesmál svými grimasami nejenom svou matku vévodkyni Kate, ale i samotnou královnu. Své vystoupení završil tím, že si při přeletu stíhaček a vrtulníků Královského letectva zacpal uši. Pobavil tak nejenom Brity.

Video youTube: Královská rodina na balkoně Buckinghamského paláce, Trooping the Colour

Signální ohně a hudba

Státní svátek ve Velké Británii trvá až do neděle a přináší tisíce nejrůznějších akcí. Londýn se zbarvil do červeno-modro-bílé barvy. Britská vlajka Union Jack nevlaje jenom na oficiálních místech a veřejných budovách, ale i na britských obchodech, oknech soukromých bytů, domů nebo na zahradách. Oslavami žije celá Británie. Dle průzkumů s královnou aktivně slaví asi polovina Britů.

Video youTube: Platinové výročí královny Alžběty II. (Washington Post)

Hned ve čtvrtek večer se na počet královny rozsvítilo přes tři a půl tisíce signálních ohňů. Zářily po celém Spojeném království i celém Společenství. Provázel je zpěv sborů s novou Písní pro Společenství (Song for the Commonwealth).

V pátek je pak mj. na programu bohoslužba v katedrála svatého Pavla ke vzdání díků za vládu Alžběty. Chystají se i hudební vystoupení hvězd jako Queen, Ed Sheeran nebo Alicia Keys.

Show je jednou částí projektu iMUCHA, který kromě ní nabízí také unikátní výstavu skvostného secesního díla Alfonse Muchy a multimediální výstavu. Za projektem stojí producenti Michal Dvořák, Richard Fuxa a Igor Rattaj.

Big Ben Londýn

Foto: Big Ben v Londýně, Velká Británie, zdroj: Pixabay.com

70 let na trůnu: Královna Alžběta II. slaví výročí

O článku, zdroje a další informace

70 let na trůnu: Královna Alžběta II. slaví výročí

Ve čtvrtek 2. června 2022 začaly slavnostním vojenským průvodem Trooping the Colour v centru Londýna velkolepé oslavy 70. výročí vlády britské královny Alžběty II. V centru pozornosti přitom není jenom Alžběta II., ale celá královská rodina, zejména malí princové George a Louis, spolu se svou sestrou princeznou Charlotte, děti Williama Kate. V pozadí naopak zůstávají Harry a Meghan.

Internet: ČTK, ČT24, iRozhlas.cz, DeníkN.cz, Vlasta.cz, RadyNaCestu.cz

Měsíc v úplňku

Mohl by vás zajímat také článek:

Kdy budou úplňky v roce 2022? Kdy se nevyspíte?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *