Národní muzeum, spolu s archeologickými ústavy Akademie věd v Praze a v Brně sestavily obsáhlý soubor mečů, které byly nalezeny na území Česka. Mohly tak meče důkladně prozkoumat a dát vznik dvěma zajímavým publikacím. Archeologové s meči představují různé typy výroby a zvláštnosti mečů z Čech a Moravy. Zkoumání mečů přináší zajímavé objevy.
Meč jako symbol
„O mečích středověké Evropy toho stále ještě víme relativně málo v porovnání s tím, co všechno bychom vědět mohli,“ říká Jiří Košta z Národního muzea. „Detailní analýza celého souboru nám umožnila v dosud netušené šíři studovat jak technologický vývoj těchto zbraní, tak ve spojitosti s písemnými prameny i hypotetické způsoby jejich distribuce a organizace výroby a v konečném důsledku i postupnou proměnu jejich symbolické funkce.“
Těžké, nákladné a těžko dostupné středověké meče byly úzce spojeny s kulturou vyšších vrstev. S mechanizací ve výrobě přišel zlom. Meče se staly dostupnějšími, ale tradiční symbolem postavení, sociální reprezentace zůstaly dodnes. Meč je také v Česku nositelem symbolických významů jako válka, ale je také spojován s Bohem, božím trestem nebo duchovním bojem.
Po tisíci letech přišla změna
Asi tisíc let kováři navařovali břity na středovou část čepele meče, když v jedenáctém století přišla změna. Vědci se domnívají, že přišla se změnou společenských poměrů, ale i s novými kovacími stroji poháněnými vodním kolem.
V jedenáctém století se také začínají prosazovat inkrustované značky a nápisy z neželezných kovů jako mosaz, stříbro nebo cín. Ty mohly být vsazeny do již hotové čepele, přestaly být vázány na výrobu zbraně, jak tomu bylo do té doby. Na počátku středověku značky mečů symbolizovaly ochranu a úspěch v boji, později se začaly pojit s výrobci. Vznikly značky tak, jak je známe dnes.
Jednou z nejznámějších značek českých mečů byl tzv. pasovský vlk. Stejně jako jednorožec nebo biskupské perly odkazoval i pasovský vlk na pasovské dílny, ve kterých se vyráběly kvalitní čepele pro meče celé střední i jihovýchodní Evropy. Podle archeologů se tady nemusely vyrábět jen celé meče, ale jen čepele, které pak opracovávaly mečíři z mnoha koutů kontinentu včetně Česka. Mechanizace pomáhala rozvoji řemesla i postavení českých mečířů.
Meče: První značkové zboží, míní archeologové