Doma je na Madagaskaru, čtvrtém největším ostrově planety, který od nejbližší pevniny Afriky dělí čtyři sta kilometrů. Dlouhé miliony let je Madagaskar izolovaný od zbytku světa, a tak se zde vyvinula unikátní ostrovní flóra a fauna, tzv. endemitní druhy, které nežijí nikde jinde. Patří mezi ně i tzv. aye-aye, tvor podivnější než jiní.
Video YouTube: Aye-Aye
Ostrov lemurů
Madagaskar je ostrovem lemurů, není to však jenom nejznámější černobílý lemur kata. Vedle něho se na Madagaskaru do velké dáli svým urputným hlasem ozývá také největší lemur zvaný Indri indri neboli babakoto. V neposlední řadě tady žije také vegetarián lemur Coquerelův. Celkem je tady k vidění asi stovka různých druhů lemurů, kteří se na ostrově těší velké oblibě turistů i místních. Ti také lemury drží ve velké úctě, až na jedinou výjimku.
Mezi lemury se na Madagaskaru najde i jeden velmi zvláštní. Jeden z nejmenších a jistě ten nejpodivnější ze všech lemurů zvaný aye-aye je místními považovaný za démona přinášejícího smrt. Provází ho mýty a pověry, s nimi i nelítostné vybíjení, které ho dostalo na pokraj vyhynutí. Ve skutečnosti není nijak nebezpečný. Straší jen jeho vzezření…
Video YouTube: Aye-Aye, ksukol ocasatý
Nejpodivnější poloopice
Ksukol ocasatý, lat. Daubentonia madagascariensis platí životem za svůj unikátní vzhled, kterým může připomínat ošklivou starou kočku s obrovskýma ušima. Dlouhý, huňatý ocas je zase podobný veverce, ovšem největší podivností jeho těla jsou packy. Zatímco zadní končetiny jsou uzpůsobené k dlouhým skokům podobně jako u jiných primátů, přední končetiny s kostnatými prsty nápadně připomínají pavoučí nožičky.
I vědci si dlouho lámali hlavu s tím, co že je tohle zvíře s permanentně dorůstajícími hlodavčími zuby vlastně zač. Nejprve to měla být nějaká specifická veverka, až nejnovější výzkumy ksukola přiřadily k lemurům.
Vzácná poloopice aye-aye má specifický jídelníček. Stejně jako datel se živí převážně larvami v dutinách stromů. Celá přední končetina je specializovaná právě na pátrání po hmyzích larvách. Mimořádně dlouhý a tenký prostředníček slouží jako párátko k vytahování larev z dřevních dutin ven.
Hmyzí prostředníček a šestý prst
Tenký hmyzí prostředníček pomáhá při obstarávání potravy, ovšem komplikuje pohyb ve větvích. Jaké překvapení pak přinesla Studie Adama Hartstone-Rose a Edwina Dickinsona z americké North Carolina State University, publikovaná v American Journal of Physical Anthropology, která odhalila šestý prst na končetině ksukola./6/
Jde o pseudopalec připomínající ten lidský. Autor studie vysvětluje, že šestý prst ksukola napomáhá uchopit větev tak, jak to známe například u pandy. Standardní končetina by jinak neumožňovala potřebnou obratnost. Zatímco u některých primátů se kvůli pohyblivosti počet prstů snížil, u ksukola je to přesně naopak./6/
Aye-aye je jediným známým primátem, který má větší počet prstů než obvykle. A to byl jako nejpodivnější ze všech primátů označován i před objevem šestého prstu…

Foto: Ksukol ocasatý, nomis-simon, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons
O článku: Magické stvoření připomíná kočku kříženou s veverkou. Prsty má jako pavouk a jí jako datel. Co je tohle zvíře zač?
▼ ZDROJE A DALŠÍ INFORMACE
Magické stvoření připomíná kočku kříženou s veverkou. Prsty má jako pavouk a jí jako datel. Co je tohle zvíře zač?
Doma je na Madagaskaru, čtvrtém největším ostrově planety, který od nejbližší pevniny Afriky dělí čtyři sta kilometrů. Dlouhé miliony let je Madagaskar izolovaný od zbytku světa, a tak se zde vyvinula unikátní ostrovní flóra a fauna, tzv. endemitní druhy, které nežijí nikde jinde. Patří mezi ně i tzv. aye-aye, tvor podivnější než jiní.
Internet: /1/ Afrikaonline.cz, /2/ Invia.cz, /3/ HN.cz, /4/ AnimalDiversity.org, /5/ AAAS.org, /6/ onlinelibrary.wiley.com
Chcete víc?
Říše zvířat a rostlin
Opustíme-li svoji lidskou omezenost a zaměření na sebe, podíváme-li se kolem, objevíme úchvatný svět plný zázraků. Zaměříme-li se na další obyvatele této planety, zjistíme, jak fascinující jsou a kolik se toho od nich můžeme učit. Nejenom ti naši domácí mazlíčci, kočky a psi, zvířata v naší blízkosti, ale právě ta člověku vzdálená nám ukazují jiný svět, jiný vesmír. Právě divoká zvířata se svými vrozenými schopnostmi pro život, život v celé své kráse a přirozenosti nás ohromí, dáme-li jim šanci.
Nemusíte čekat, poletující motýli potěší oko i duši kdykoliv. Ti nejkrásnější jsou k vidění přímo v centru Prahy
Říká se jí také březňačka. Kachna divoká totiž hnízdí již v březnu
Mandlový sad v květu: Přírodní rarita láká davy, nově je tady občerství i mandlová limonáda
Zoo Praha startuje 92. sezónu ve velkém stylu: Mj. chystá křest luskouní samičky. Návštěvníky potěší mláďata i písničkář Pokáč
Kočičí příběhy: Jak se šarmantní kočičí kráska v modrém kabátku stala národní kočkou Francie
Příroda se probouzí, září jako slunce nebo blankytné nebe. Jaro v listnatých lesích zvěstuje podléška jaterník

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA
- Nemusíte čekat, poletující motýli potěší oko i duši kdykoliv. Ti nejkrásnější jsou k vidění přímo v centru Prahy
- Říká se jí také březňačka. Kachna divoká totiž hnízdí již v březnu
- Kočičí příběhy: Jak se šarmantní kočičí kráska v modrém kabátku stala národní kočkou Francie
- Příroda se probouzí, září jako slunce nebo blankytné nebe. Jaro v listnatých lesích zvěstuje podléška jaterník
- Po roce jsou zase tady. Vykvétají první koniklece. Křehká krása fialových zvonků potěší oko a rozezní duši
